Zvuky letů mimo

NAHRÁLI JSME JE NA 4 MOBILY A JEDEN Z DRAHÝCH TO PROJEL NA PLNÉ ČÁŘE
#Test
Zpět

Léto není jenom doba výletů, ale také hudebních festivalů. Který mobil vám nejlíp nahraje živou muziku? Vloudili jsme se na zkoušku pražské kapely Lety Mimo, abychom vyzkoušeli nejnovější smartophony z hlediska záznamu zvuku. Který ze čtveřice iPhone7, Huawei P10 Lite, Huawei Mate 9 a HTC Desire 650 obstojí a který naopak propadne? Odemykáme mříž od zkušebny a jdeme na to!

 

 

Lety Mimo hrají v podzemním studiu na Žižkově v ulici, nad níž se tyčí hora Vítkov se cválajícím Žižkou z bronzu. Otevíráme dveře a po schodem se dostáváme do světa, kde vzniká hudba kapely, která projela Česko na turné s kolegy, jako jsou Kapela Hrůzy, Wohnout nebo Tři Sestry. Za skoro dvacet let své existence hrála ve většině klubů a na většině festivalů u nás. Cíl je jasný – na čtyři různé mobily nahrajeme úplně novou písničku Diskrétní zóna. Ačkoliv ji už Lety hrají na koncertech, nebyla ještě nikdy oficiálně zaznamenaná, takže budeme úplně první!

 

 

„Ani nevím, jestli mě to napadlo na poště nebo v bance, ale ‘diskrétní zóna’ mi přišlo jako nosný spojení slov, který může být inspirativní pro písničku – dokonce pro love song,” říká basák a zpěvák Lukáš Klofec, kterého zná pražská hudební scéna pod přezdívkou Looky. Jak si telefony poradí s hitovkou v uzavřeném prostoru? Uvidíme. Nebo spíš uslyšíme…

 

 

To, že jdeme nahrávat zrovna do zkušebny, má i další význam, který chápe snad úplně každý, kdo má nějakou kapelu. „Když se zkouší a někdo přijde s něčím novým, je nejdůležitější okamžitě zachytit prvotní nápad, který je většinou nejlepší. Proto je potřeba mít nahrávací zařízení po ruce a musí jít o přístroj, který se dá co nejrychleji zprovoznit. Tím je dneska telefon,” říká kytarista Cvanc s tím, že Diskrétní zóna by měla jít ven jako první vlaštovka připravované desky, a tak si ji Lety Mimo sami průběžně nahrávají na své vlastní mobily, aby věděli, jak bude znít.

 

 

Lety jsou profíci, takže operace nevyžaduje žádné přípravy a nepředstavuje ani žádné těžkosti. Všechny čtyři smartphony pokládáme na jedno místo, abychom nahrávali v identických podmínkách, a spouštíme rudé tlačítko REC. Po necelých čtyřech minutách je pecka nahraná. Huawei P10 Lite a iPhone 7 zaznamenávají do formátu m4a, Huawei Mate 9 do formátu wav a HTC do aac. WAV je nezkomprimovaný zvuk, který by měl být teoreticky nejlepší, ale také datově nejnáročnější a jako takový v paměti mobilu zabírá nejvíc místa. Oba dva zbývající jsou již moderní komprimované formáty, které záznam očešou o méně potřebné informace a zhustí jej do výsledku, který není tak datově výživný.

 

 

O zvukových formátech se dá mluvit celé hodiny a vyžaduje to i jistou odbornou znalost, takže se raději nebudeme pouštět na tenký led. Všechny nahrávky si okamžitě pouštíme z mobilu kromě případu HTC, kde se nám písničku nedaří za žádnou cenu spustit. Asi jsme doopravdy nešikové, ale předpokládáme, že na novém telefonu by mělo být všechno intuitivní a blbuvzdorné.

 

 

Všechno nakonec stahujeme do kompu, abychom se mohli pustit do řádného hodnocení na základě poslechu z profi sluchátek. Výsledek nás šokuje. Jestli chcete vědět, jak to dopadlo, přečtěte si hodnocení kytaristy Cvance a basáka Lookyho:

 

 

HUAWEI MATE 9

Cena: od 14 589 Kč

Cvanc: O něco lepší kvalita nahrávky než v případě P10. Úroveň hlasitosti dost pokulhává za HTC. Má potlačené basy a středy, naopak je hodně navýškovaný, ale celkově pořád ucházející.

Looky: Nahrávka mi přijde matná, ale je to takový průměr. Hodnotím ***

 

 

 

2

 

 

HUAWEI P10 LITE

Cena: od 6 890 Kč

Cvanc: Nevýrazná, plochá nahrávka bez basů, syčivé výšky, celkově dost nepříjemný a nevyvážený zvuk. Levý kanál je víc nahlas než pravý.

Looky: Nahrávka mě překvapila svou vyvážeností, barvou a sílou. Hodnotím *****

 

 

 

3

 

 

HTC DESIRE

Cena: od 4 590 Kč

Cvanc: I přes počáteční nesnáze během zprovozňování je to pro mě vítěz testu. Úroveň hlasitosti je o level výš než u ostatních. Vyvážené výšky i basy, zvuk mi přijde celkově dost autentický. Na live nahrávání ideální!

Looky: Nejdřív jsme trošku bojovali s menu – nevěděli jsme jestli se to vůbec nahrálo, případně kam se nahrávka uložila. Výsledek je ale nakonec uspokojivý. Hodnotím ****

 

 

 

1

 

 

IPHONE 7

Cena: od 16 490 Kč

Cvanc: Nejhorší nahrávka – propadák, úroveň hlasitosti nízká a nevyvážená – kolísá, naprosto přebasovaný zahuhlaný zvuk, celkově nečitelná zvuková koule.

Looky: Největší zklamání. Nahrávka je příliš zkomprimovaná – části bez bicích jsou velmi nahlas a ve chvíli, kdy se přidají bicí, tak se to celé citelně zatáhne. Nevyvážené, zahuhlané. Neupírám firmě Apple vize a prvenství, ale zdá se, že Čína sice technologii kopíruje, ale v lecčems i vylepšuje. Hodnotím **

 

 

 

4

 

 

Závěr: V minulosti vždycky platilo, že kdo měl v kapele iPhone, na jeho mobil se nahrávalo, protože z ostatních smartphonů to nebylo ono. Ale vývoj se nezastaví a všechno je jinak. Náš test byl čistě subjektivní a kdyby se někdo pustil od hodnocení křivek, možná by nás ubil technickými údaji. Ale hudbu vnímáme pocitově a tak to prostě je. Když se podíváme na výsledek, nemůžeme si odpustit hlášku, že i za málo peněz, se dá dělat dost muziky! Pokud se chcete o kvalitě nahrávek na vlastní sluchátka, pusťte si je na charger.cz.

 

 

 

TIPY LETŮ MIMO PRO LEPŠÍ NAHRÁVÁNÍ NA MOBIL

 

lety_mimo17

 

DEJTE SI LETOVÝ REŽIM

Zní to jako samozřejmost, ale člověk si na to často vzpomene až ve chvíli, kdy už dávno nahrává. Vyvíjí se to dobře, ale v tu chvíli vám cinkne esemeska nebo zpráva v messengeru, a zkazí celou nahrávku. Stačí hodit mobil do letového režimu a máte klid.

 

ŠETŘETE MIKROFON

Pokud si z mobilu pustíte záznam muziky, kterou jste si nahráli třeba na koncertě, výsledkem bývá nesrozumitelný rámus, který má blíž ke startu raketoplánu než k umění. Pokud chcete zabránit tomu, aby se zvuk slil do jednolitého hukotu, chce to zredukovat jeho úroveň. Dobrou práci odvede lepící páska, kterou nalepíte před otvor s mikrofonem. Dejte jenom pozor, aby v pásce nebyly bubliny nebo rýhy, které by propouštěly vyšší hluk. Zkuste experientovat s různými tloušťkami pásky, dokud nenajdete takovou, která funguje nejlíp.

 

ZAMYSLETE SE

Než klepnete na rudé nahrávací kolečko, zkuste se zamyslet. Stojíte v místě, kde je zvuk doopravdy nejlepší? Není jinde vyváženější, tj. jste stejně daleko od různých beden v prostoru nebo od různých komb ve zkušebně? Pokud ne, na nahrávce bude dominantní jedna věc (nástroj), zatímco zbytek se bude krčit někde vzadu.

 

EXTRA FÍGLE

Umístěte mobil na nějakou měkkou podložku, která nebude vibrovat. Nasměrujte mikrofon tak, aby nemířil na zdroj nějakého hluku (motor, generátor…) Pokud vás to víc baví nebo zajímá, zvažte nákup externího mikrofonu, které jsou k mání nejen pro profesionální techniku, ale i pro Androidy a jabka.

 

 

LETY MIMO

Členy kapely jsou Lukáš ‘Looky’ Klofec (basa a zpěv), Mirek ‘Cvanc’ Cvanciger (kytara) a Lukáš ‘Horst Maštěnka’ Fuchs (bicí). Looky s Cvancem založili Lety už během svého studia na uměleckoprůmyslové škole v Turnově. Název pro novou formaci se nabídl sám – Looky byl z Letů a Cvanc z Mimoně. Protože měli oba rádi Star Trek a vesmír, nápad byl ztvrzen. Těm, kdo je nikdy neslyšeli, říkají, že hrají škálu žánrů, které fungují jako spojovací prvek. Díky tomu mohli vystupovat s tak rozdílnými kapelami, jako jsou Young Gods, Liquido, HIM nebo i s čistokrevnými pankáči, jako jsou E!E nebo SPS. Přesvědčte se na Spotify nebo na Google Play Music.

 

 

Sledujte je na mobilu!

 

» letymimo.com

» facebook.com/letymimo

» instagram.com/letymimo/


Text a foto: Adam Maršál

 

Zpět