Zrychlete svůj mobil

Vraťte svému Androidu rychlost, kterou měl jako nový
#To chceš
#telefony
Zpět

 

Váš ještě nedávno skvělý Android se zpomalil z Usaina Bolta na šneka? Vlijte mu do žil novou krev díky našim rychlým tipům.

Navenek to tak třeba nevypadá, ale operační systém mobilu řeší v každém momentu spoustu úkolů. Zatímco čistý přístroj se k věci staví s čistou hlavou, u zaběhnutého telefonu dochází k zanesení a tím i k celkovému přetížení. Úkony, které telefon ještě nedávno odbavil během okamžiku, najednou drhnou. A co hůř, telefon se i rychleji vybijí, i když baterie je ještě svěží. Čím to je? Zkuste pár kroků, které váš mobil vyčistí a vrátí do původní kondice.

 

1. Vraťte ho do továrního nastavení

Ne, počkejte! Tenhle krok by zabral, ale je to jako svést do statku řeku, aby vám vyčistila chlév. Očista by byla důkladná, ale až moc. Nejenže byste přišli o všechny nezálohovaná data, fotky, adresy, čísla a podobně, ale museli byste se znovu ke všemu přihlašovat a ztratili hodiny života. Pokud není jiné cesty, jako prostředek poslední pomoci to funguje, ale raději pojďme zkusit něco jiného.

 

jak_zrychlit_mobil_ilu_4

 

 

2. Máte spuštěné aplikace, které nepoužíváte

Banalita, ale jak spěcháme, tuhle chybu děláme všichni. Přes den mobil úkolujeme jak o život, a večer zjistíme, že v mobilu pod sebou běží foťák, prohlížeč, messenger, whatsapp, uber, spotify, počasí i rozehraná hra. Co nepoužívám, okamžitě vypínám!

 

prilis_mnoho_aplikaci_2

 

3. Nejspíš máte moc aplikací

Stáhnout si kdejakou apku je lákavé. Chcete vyzkoušet nové mapy, zjistit, jestli skenovací apka funguje líp než foťák, s jinou aplikací zas hubnete po vánocích. Časem se vám na ploše nastřádá ikon jak pavouků na půdě. I když nejsou spuštěné, žerou paměť. Všechno, co máte uloženo přímo na ploše telefonu, totiž musí být nestále načteno v operační paměti RAM. Jděte do nastavení, najděte seznam aplikací a nemilosrdně je vymeťte. Odinstalujte je, nebo alespoň deaktivujte vše, co patří do starého smetí. Extra tip: Mnoho oblíbených aplikací existuje v ořezaných, ale přesto perfektně funkčních variantách, které ulehčí paměti telefonu. Na Google Play je najdete, když do vyhledávače přidáte slovo „Lite”. Googlovské apky pak hledejte s přídomkem „Go”. Šalamounským řešením je přesunout apky na vloženou SD kartu, pokud to váš mobil umožňuje.

 

prilis_mnoho_aplikaci

 

 

4. Widgety jako koule u nohy

Kostit widgety je oblíbená rada pro zrychlení mobilů, nezapomeneme na ni ani my. Widgety jsou praktické, stejně jako úplně zbytečné miniaplikace, které vidíte na hlavní ploše. Dělí se na informační a funkční. Informační ukazují čas, předpověď počasí, stav ovzduší, přehled vašich aktivit, měnové kurzy, fáze měsíce nebo jestli stihnete metro, kdežto funkční jsou obvykle zkratkou k používání nějaké další činnosti – nejčastěji zapínají a vypínají věci jako jsou svítilna, diktafon apod. Některé žerou operační paměť i baterku stejně jako spuštěná apka, a proto mažte vše, co nepotřebujete k dýchání. Na widgetu přidržte prst, a pak buď zvolte možnost odebrat nebo jej přetáhněte do koše.

 

widget

 

 

5. Nevykrmujte telefon fotkama

Je hezké nosit v kapse všechny životní okamžiky, ale ptáme se – je to nutné? Jak často si prohlížíte fotky z maturitního srazu 2017? Fotky představují cenné osobní vzpomínky, a proto mají být uložené na bezpečném serveru nebo ještě cloudu (viz. dále), a ne polykat paměť vašeho každodenního pomocníka. Staré fotky, videa a soubory odzálohujte, a pak uvolněte místo mladším. Více níže viz. box.

 

 

6. Animované tapety zahodit

Každý z nás je tak trochu hračička, ale ruku na srdce – opravdu se to nedá přežít bez rozhýbaných tapet? Obrázky běžící na pozadí berou mobilu více energie i paměti, než si si zasluhují.

 

 

7. Dvousečná synchronizace

Tohle v Google udělali skvěle – pokud jste přihlášení na více zařízeních, důležitá data se automaticky sjednotí na všech. V počítači, v tabletu i v mobilu tak máme perfektně synchronizované kontakty, schůzky, čerstvé maily, fotky, zakoupenou muziku a další. Je to super, ale jestli to nevyužíváte a ani využívat nebudete, tuhle službu si zrušte. Při synchronizaci se totiž využívá datové připojení a procesy běží na pozadí i při vypnutém displeji telefonu, což mimo jiné zvyšuje i spotřebu energie.

 

synchronizace_dat

 

 

8. Autočističe ano, ale opatrně

Ke stažení se nabízí spousta placených i neplacených aplikací, které očistu mobilu provedou za vás. Tvrdí, že vymažená nepotřebná data, odinstalují nevyžádané aplikace, vymete zastaralé, duplicitní či zapomenuté soubory a celkově zrychlí a zefektivní mobil. Zní to lákavě a všechno je to pravda, ale může to mít dva háčky. Aplikace samy o sobě zaměstnávají paměť a budou cucat baterku. Další riziko spočívá v tom, že tyto aplikace vyčistí i věci, které přispívají k hladkému chodu telefonu, někdy dokonce ty, bez kterých se mobil neobejde. Typicky mažou mezipaměť (cache), což sice zbaví telefon spoustu balastu, ale paradoxně to vede i ke zpomalení procesů, které data z cache využívají. Před stažením a spuštěním čistící aplikace si proto dobře přečtěte diskusi se zkušenostmi uživatelů na Google Play.

 

google_apky

 

Shrnutí na závěr: Určitě neradíme ke zrychlení mobilu tím, že bezhlavě naplníte všechny body v článku. Každý máme jiné priority, o které nechceme přijít, a proto obětujte jen to, co nevyužíváte a víte, že ani využívat nebudete.

 

 

Zachraň si data, kdo můžeš!

 

Mějte všechna svá mobilní data v bezpečí a po ruce kdykoli a odkudkoli. Cloudové služby nekoušou a pokud jste k nim stále trochu nedůvěřiví, zahoďte své rozpaky, je to snadné jak pustit si vodu ve sprše. Jakmile se upíšete ke Google, můžete si vybrat možnost automatického zálohování. Všechno, co nasypete do Google aplikací jako jsou fotky, maily, kalendář, kontakty nebo zprávy, se vždy po připojení na Wifi zapíše také do uložiště na cloudu. Tam pak máte přístup kdykoli a z jakéhokoli dalšího zařízení. Google nabízí i možnost zálohovat celý telefon, což je super při koupi nového přístroje. Po rozbalení jen odklepnete možnost načíst nastavení z vašeho předchozího mobilu, takže do nového skočíte se svým digitálním „já” jak do nových bot. Všichni, kdo pracují s většími objem dat, už nejspíš dávno využívají cloudovou službu Google Drive. V základu nabízí 15 GB datové uložiště zdarma, ale za 299 Kč měsíčně můžete mít i 2 TB! Majitelé telefonů Samsung mohou využít značkový Samsung Cloud, kam se vaše data synchronizují a ukládají podobně, jako to umí Google. Zdarma je uložiště o velikosti 5G. Na společné uložiště Huawei Cloud pak mohou ukládat jak majitelé telefonů Huawei, tak příbuzných Honor, a to v objemech od 5 G zdarma až po 2 TB za 250 korun měsíčně.

 

google_drive


 

 

Text: Adam Maršál

Foto: Pixabay.com

Zpět