Zpěvačka Zofie Dares

Díky mobilu mám na desce gospel z New Yorku
#MÓDA
#hudba
#appky
Zpět

high-on-being-frontZpěvačku Mydy Rabycad Žofie Dařbujánovou už znáte z rozhovoru, který jsme vydali v Chargeru. Žofie teď pod uměleckým jménem Zofie Dares vydala svou první sólovou desku High On Being, na němž mimo jiné zpívá i gospelový soubor z New Yorku. „Bez mobilu by se něco takového povedlo jen dost těžko,” říká Žofie.

 

„Na mobil? Na ten písničky ještě pořád nenahráváme, ale v současné době se díky němu dají během chvíle vyřešit věci, kvůli nimž bychom museli ještě nedávno sednout na letadlo a letět třeba na opačný konec světa,” říká trochu tajemně Žofie. Ještě než dočtete tuhle větu, její desku si můžete vyhledat ve svém telefonu a to jak přes Spotify, tak na Apple Music nebo v Hudbě od Googlu.

 

Se svou domovskou kapelou Mydy Rabycad si za posledních pár let splnila většinu muzikantských snů. Vystoupila na dvou největších hudebních festivalech Glastonbury (UK) na Szigetu (HU). Loni projela turné po Severní Americe a v roli headlinera zpívala pro tři sta tisíc lidí na festivalu Festival International de Louisiane v Lafayette. Když se v létě rozhodlo, že se na začátku roku 2019 začne nahrávat další deska Mydy, uvědomila si, že má přesně půlroku na to, aby do té doby vytvořila vlastní album, které už pěknou chvíli odkládala. „Každá zpěvačka touží po tom, mít vlastní sólovku a já si řekla, že mi bude pětadvacet let a že je ten nejvyšší čas,” říká Žofie, která se do akce pustila kapelními kolegy Tomášem Konůpkou a Nèro Scartchem.

 

Oslavovaný Dropbox

Na nahrání šesti skladeb měla přesně pět měsíců, což kromě nezbytného objemu kreativity obnášelo účinné projektové řízení. Žofie je s kapelou zvyklá řešit úkoly v mobilní aplikaci Trello, kde každý vidí, co se po něm chce a kdy to má dodat. V procesu nahrávání je tak zřejmé, kdy má kdo dodat jakou část skladby, kdy má poslat texty, kde se budou fotit promo fotky a na kdy je naplánované další nahrávání. Protože má Žofie na starost osobní i kapelní profil na Instagramu, tráví hodně času s fotoeditory. Její nejoblíbenější jsou Afterlight, Snapseed a Enlight Photofox.

trello Instagram Afterlight

Mobil sehrál klíčovou roli i v samotné hudební produkci. „Dneska už není nutné, aby se všichni interpreti potkali v jeden čas v jednom studiu,” vysvětluje producent desky Tomáš Konůpka s tím, že moderní technologie umožňují, aby měl každý své malé nahrávací studio u sebe doma. Nejčastějším nástrojem je pak Dropbox, který umožňuje cokoli okamžitě sdílet. Jakmile někdo něco vytvoří, hodí to do Dropboxu, aniž musel něco složitě nahrávat nebo stahovat.

Snapseed Enlight Photofox Dropbox

Když Žofie řekla, že by chtěla mít na desce gospelový soubor z New Yorku, vypadalo to jako nápad z říše snů, ale v současné době už se dá domluvit téměř cokoli. Tomáš přes messenger kontaktoval americkou hudební aranžérku Stephanie Fisher z New Yorku, které přes Dropbox poslal noty, nahrávku skladby a text. Stephanie si soubor v Americe rozklikla a na jeho základě zamluvila potřebný čas ve studiu a odpovídající počet lidí. Veškeré podrobnosti se domluvily přes Messenger a přes Facetime.

zofie_dares4

Místo letadla Facetime

Všechno bylo připravené akorát v době, kdy byli všichni tři hudebníci na turné Mydy Rabycad ve Švýcarsku. „Stephanie volala ze studia, protože se chtěla doptat na správné frázování,” říká Tomáš Konůpka, který už za pět minut sledoval na svém displeji svého mobilu, jak čtyři černošští vokalisté v režii kdesi v Brooklynu nahrávají jejich vlastní skladbu. „Byl to neskutečný pocit. Ještě jsme se domluvili, že v tom chceme víc energie, a za pár minut jsme měli v Dropboxu hotovou nahrávku,” popisuje Tomáš.

 

Podobnou cestou česká trojice získala nahrávku hammondek od českého klavíristy Ondřeje Pivce, který v té době zrovna v Londýně nahrával s Gregory Porterem pořad BBC Christmas Special. Zatímco ještě nedávno by Ondřej musel odjet na letiště, odletět do Prahy, dojet taxíkem do studia a pak zase absolvovat celou cestu zpátky, v případě nové desky Zofie Dares stačilo, aby si stáhl podklady, zavřel se na hodinu s varhany a svou nahrávku uložil do Dropboxu. „o to stejné, jako kdybychom s Ondrou seděli ve studiu – on v nahrávací místnosti a já v režii, akorát že nás dělilo tisíc kilometrů vzdušnou čarou,” směje se Tomáš, který říká, že nepřestává být fascinován tím, co všechno jde. „Můžeš komukoli napsat přes sociální sítě a během okamžiku se s kýmkoli na světě spojit. Když kytaristovi z Metallicy pošleš svoji muziku a jemu se to bude líbit, během hodiny můžeš mít nahrávku jeho kytary na své desce,” říká.

 

 

Svou novou desku Žofie charakterizuje jako electro pop, který je osobnější a melancholičtější než ten, na který jsou zvyklí fanoušci Mydy Rabycad.

Gospelovou pasáž a hammondy Ondry Pivce uslyšíte v písničce Garden of Eden.

O připravovaném koncertě se už brzy dozvíte na sociálních sítích: FacebookInstagram

 

Text: Adam Maršál

Foto: Instagramový profil Zofie Dares

zofie_dares3

Zpět