ZPÁTKY DO LAVIC

NECHTE SE INSPIROVAT ŠKOLNÍ UNIFORMOU
#Návody a inspirace
Zpět

Inspirace školní uniformou se v kolekcích módních návrhářů objevuje poměrně pravidelně. Pracovala s ní už Vivienne Westwood, královna britského punku, která si půjčila její typické prvky, aby je „znesvětila“ spínacími špendlíky a ironicky tenhle znak prestižních školních institutů doplnila o roztrhaná trička kapel, rozpárala tartanové sukně a doplnila je obrovskými výčesy a temným gotickým líčením a vypustila na catwalk.

 

Jeden z posledních, kdo s uniformou pracoval, byl pak třeba Thom Brown, který pomocí sofistikovaných výšivek z každé zdánlivě stejné uniformy vytvořil unikátní kousek a popřel tak její primární sjednocující funkci.

 

Školní uniforma je výzva, vyvolává totiž mnoho asociací a je hodně možností, jak si ní pohrát. A to platí nejen pro její pojetí módními designéry, ale i pro každodenní styling. Módě aktuálně dominuje tzv. normcore trend (inspirace každodenností obyčejného člověka) a inspirace nultými léty (pamatujete si na sametové teplákovky Paris Hilton a falešná tetování na krk?). Takže proč to nevzít za „slušňácký“ konec a neinspirovat se ve školních lavicích internátů a japonských gymnázií? Jsou totiž věci, které z módy nikdy nevyjdou.

 

PŘÍSNOST I FETIŠ

Víte, proč byly původní anglické školní uniformy stroze střižené v tmavě modré barvě? Tmavě modrá hrubá látka byla totiž jedna z nejlepších a takový oděv měl děti odmalička učit skromnosti. Školní uniforma měla za úkol potlačit stavovskou (později sociální) příslušnost, měla sjednotit. Japonské školní uniformy se inspirovaly francouzskými a pruskými vojenskými uniformami, aby ve 20. letech 20. století u dívek nahradily kimona – jednoduchá uniforma, jejíž střih a zpracování vycházelo z uniforem mariňáků byla daleko praktičtější a pohodlnější.

 

Od osmdesátých let se japonská školní uniforma stává doslova kultem – objevuje se v dívčích i klučičích komiksech a animácích, po svém si je upravují pouliční mládežnické gangy a také se stává sexuální fantazií – existuje černý trh, kde se dají koupit nošené školní uniformy. Proslulé jsou dívčí školní uniformy námořnického střihu, tzv. sailor fuku s t ypickou plisovanou sukní a límečkem. K uniformám se pak nosí tzv. uwabaki, bílé botičky ne nepodobné našim cvičkám „jarmilkám“.

 

TARTANOVÉ SKLÁDANÉ SUKNĚ A KALHOTY

Formální kalhoty a skládané sukně, často z kostkovaného tartanu, jsou kousek, který se v šatníku neztratí a v yplatí se do něj investovat. Ideální právě na podzim a v zimě. Kombinovat se dá jak s minimalistickou bílou košilí, ale klidně i s cool mikinou.

 

JAPONSKÁ NÁMOŘNICE

Můžete to zkusit hrát na drobné detaily: námořnický límeček nebo rovná skládaná sukně. Ozdobné límečky na košili jsou zase milou připomínkou britského stylu stejně jako například výšivky v college stylu.

 

TMAVĚ MODRÁ

Přísná viktoriánská nebo námořnická modř je elegantní a nadčasová barva. Ideální barva, ve které si pořídit sako, pouzdrovou nebo skládanou sukni nebo jednoduše střižené šaty.

 

lazyTIP CHARGERU

Námořnické košile, námořnické límečky a také mnoho šatiček a sukní najdete u české značky Lazy Eye. Ta se inspiruje vintage střihy a styly. Její kalhoty s vysokým pasem, mini-overaly, plavky, sukně a kabátky se dají kombinovat stejně dobře s lodičkama jako s teniskami.

 

 

 


Text: Jana Patočková, ilustrace: Dora Čančíková, foto: Lazy Eye

Zpět