Zkusili jste coworking?

My ano a tohle jsme pro vás zjistili!
#Téma
Zpět

Tak kde asi dnes budu pracovat? Zdá se, že od roku 2017 to bude čím dál častější otázka.

 

Zahoďte klíče od kanceláře, zbavte se závislosti na kavárnách, osamostatněte se. Vezměte život do vlastních rukou a rozjeďte to naplno. Pokud vám podobné myšlenky brousí o lebeční spodinu, budete nejspíš brzy hledat coworkingové centrum ve svém městě. Je jedno, jestli jste vývojář, programátor, konzultant, obchodník, copywriter, designér, analytik, nebo jimi třeba teprve chcete být. Tak jako tak brzy přijdete na to, že pracovat z domova je peklo a v kavárnách chybí klid i zázemí.

 

Coworking je přesně tou formou práce, která přitahuje všechny nezávislé a podnikavé lidi a která právě ve světě zažívá neskutečný rozvoj. Všechno začalo před deseti lety v San Franciscu, kde pár lidí zjistilo, že při sdílení pracovních prostorů ušetří peníze za nájmy a navíc se pohybují v prostředí, kde se setkávají s novými lidmi nabitými novými myšlenkami. Od roku 2006 se počet coworkingových center na světě zdvojnásobí každý rok. Stejný boom zažívá celá Evropa, Česko nevyjímaje. Z výhod coworkingu těží i některé velké firmy jako např. Microsoft, který loni do tvůrčího prostředí agentury WeWork v New Yorku přesunul 300 zaměstnanců. Jak vypadá byznys založený na nomádství jen s vaším notebookem a mobilem, jsme se vydali osobně prozkoumat do coworkingového centra K10 v Koperníkově ulici na pražských Vinohradech.

 

bbq-3

 

Vila z 20. let minulého století působí impozantně už zdálky. Informační cedule nově příchozí dovedou snadno až k recepci, kde se zdravím s jedním ze spoluzakladatelů Pierem Šestákem (24), který má v budově i sídlo své vlastní agentury Story TLRS. „Myšlenka založit K10 nevznikla na základě toho, že bychom chtěli založit byznys postavený na coworkingu, ale protože jsme s mými dlouhodobými partnery hledali prostory k vlastnímu podnikání a dávalo nám smysl být někde společně, abychom byli ve spojení a věci nám šly rychleji,“ říká Piero. Původně s kolegy uvažoval o pronájmu patra v office centru, ale protože se ještě necítili dost staří na takovou míru korporátnosti, rozhodli se pro samostatnou budovu – ideálně vilu. „Na tuhle jsme narazili po dlouhém hledání a hned jsme se do ní zamilovali. Přišlo nám to jako geniální místo,“ vzpomíná mladý podnikatel.

 

Uvnitř je plocha o celkové rozloze 1 070 m2, ale v létě se dá pracovat v krásné zahradě o dalších 1 500 metrech čtverečních. Samozřejmostí je zasvícení internetem i venku, což je od jara do podzimu velká výzva. Na zahradě není problém parkovat kola – sám Piero je mimochodem vášnivý cyklista.

 

K10PLA_bistro-7Vzhledem k velkorysé rozloze může být vnitřní prostor rozdělen do různých zón v celkem čtyřech podlažích. V nejvyšším patře se nacházejí sídla firem, které chtějí mít více soukromí. První patro je zasvěceno čistému coworkingu. Jsou zde zasedací místnosti i pohodlné gauče pro lidi se členstvím nebo s vlastním místem. Přízemí je určeno pro sbližování, scházení se, kreativní práci, ale i pro odpočinek, jídlo a pití. Specifické úlohy plní podpůrné spodní patro, kde se nachází velký sál pro firemní akce stejně jako telefonní kóje nebo „focus room“, kam se můžete schovat, pokud se chcete soustředit na práci, protože se zde nesmí mluvit ani telefonovat. Je tu dokonce sauna, která je v provozu vždy během určitých hodin každý týden.

 

Podle Piera klienti neberou jako rozhodovací faktor sportovní vyžití či dokonce workshopy nebo přednášky, které se nabízejí ve většině center včetně K10. Každý se totiž primárně zaměřuje na svou vlastní práci, pro kterou potřebuje ty nejlepší podmínky. Na druhou stranu všichni lidé mají během dne hlad, a proto zde mají vlastního šéfkuchaře, který připravuje snídaně i obědy, což je mezi pražskými centry výjimka.

 

K10PLA_spodek-2Jak bude vypadat práce v blízké budoucnosti? „Všechno, co se dříve řešilo na schůzkách, se dá dnes snadno vyřídit na dálku, a proto přestává být nutné, abyste byli se svým týmem. Inovační týmy velkých firem můžou být v úplně novém prostředí, kde přijdou na nové myšlenky. I u nás se každý měsíc otočí kolem šedesáti lidí, kteří přijedou do Prahy pracovat ze zahraničí. Moje představa o coworkingu budoucnosti je, že si sednete do volné kanceláře, kde si vyvoláte hologramy všech kolegů a budete s nimi pracovat na dálku,“ říká Piero. Jak daleko od tohoto stavu se nachází současná společnost, se můžete jít podívat sami třeba právě do vily K10.

 

K10PLA_lounge-4

 

ŘÍKAL NĚKDO COWORKING?

Coworking je forma práce, kdy sdílíte jeden prostor s lidmi, kteří nejsou z vaší firmy ani z vašeho týmu. Hodí se pro jednotlivce i skupiny, kdy si zájemci od provozovatele pronajímají pracovní plochu. Buď mají své pevné místo, nebo si sednou tam, kde je zrovna volno. Výhoda je, že uživatelé nepotřebují vlastní kancelář a nemusí pracovat po kavárnách. K dispozici mají rychlé připojení plus další servis.

 

 

JAK SI VYBRAT COWORKINGOVÉ CENTRUM

 

1. DOMLUVTE SI NÁVŠTĚVU NA ZKOUŠKU

Některá centra nabízejí zkoušku zdarma, jiná za zvýhodněnou cenu. Zkuste na místě strávit co nejvíc času, protože provoz se může měnit v závislosti na denní době.

 

2. VŠÍMEJTE SI PROSTŘEDÍ

Každý máme rádi specifické prostředí pro práci. Někoho normální pracovní provoz znervózňuje tak, že se nepřipojí ani na Facebook, pro jiného je inspirativní. Platí to i naopak. Zatímco někomu klid vyhovuje, jiného ubíjí. Během zkušebního pobytu rychle přijdete na to, jestli je pro vás dané místo tím pravým.

 

3. NA VELIKOSTI ZÁLEŽÍ

Jeden den může být centrum prázdné, ale jindy tu bude frmol. V malém prostoru se nemáte kam schovat, kdežto velká centra jsou různě strukturovaná a umožňují vám schovat se někam do klidu, když se potřebujete soustředit.

 

4. DALŠÍ SLUŽBY

Je hezké, že sedíte na designovém nábytku, ale máte v místě možnost dát si něco k jídlu, když na vás přijde hlad? Nebo strávíte čtyřicet minut chůzí do nejbližší prodejny a zpět? Máte možnost dát si v centru schůzku s partnerem či klientem a k tomu si objednat dobrou kávu? Co když vás přepadne chuť si na půl hodiny udělat sportovní přestávku – mají na místě i fitko nebo nějaký jiný druh rozptýlení?

 

5. CO JE K MÁNÍ?

Někde máte židli, stůl a připojení. Jinde si můžete píchnout notebook do velkého monitoru, zavoláte si z místa, kde nikoho nerušíte, v létě si vyběhnete ven na zahradu, v kuchyňském koutu si uvaříte kávu nebo čaj a do ledničky si šoupnete svačinu z domova. Půjčí vám nabíječku, když vám klekne iPhone nebo Android? Zeptejte se předem na recepci.

 

6. KDY TAM MŮŽETE

Zatímco někde nabízejí přístup během běžné pracovní doby od devíti do pěti, jinde můžete sedět u stolu 24 hodin denně. Nikdy nevíte, kdy se to může hodit…

 

7. NAJDĚTE SI SPRÁVNÉ MÍSTO

Přijde vám společný prostor příliš hlučný? Stáhněte si mobilní aplikaci (Soundmeter, db Volume Meter, Too Loud, deciBel či jiné), která vám změří aktuální hluk, a s její pomocí si najděte kout, kde budete mít největší klid na práci.

 

K10PLA_traditional-2

 

 

ZKUSTE TO U SEBE DOMA!

HRADEC KRÁLOVÉ

COOLWORKING

PLZEŇ

DEPO2015

COWORKING PLZEŇ

BRNO

COWO BRNO

OLOMOUC

 


Text: Adam Maršál, foto: K10

 

Zpět