Zastavte kolo – zloděje!

#Volant
Zpět

Máte rádi svoje kolo? Bohužel jsou lidi, kteří vám ho ještě o něco raději ukradnou, a to bez ohledu na to, jak hodně si ho někde zajistíte. Pokud ho chcete ještě někdy vidět, čtěte pozorně. Díky GPS trackeru a vašemu smartphonu se rovnováha opět obrací na stranu dobra!

 

Pokud právě přemýšlíte nad tím, jak co nejlépe zajistit své kolo před krádeží, a na číhání za rohem s baseballovou pálkou v ruce nemáte vždycky dost času, zkuste bike tracking. Je to tak snadné, že to v pohodě zvládnou i cyklisté bez vztahu k IT.

 

sh_indiegogo_10

Tracker je zařízení, které je připevněno k vašemu kolu a propojeno s vaším mobilem. Starší verze trackerů měly podobu velkých černých krabic, které do celého světa křičely, co jsou zač. Zloděj takovou věc buď rychle odhalil a zničil, nebo raději ukradl jiné kolo. Do té míry to tedy fungovalo jako dobrá prevence, ale řekněme si na rovinu – komu se chce na kole vozit neforemnou krabici? A to už vůbec nemluvíme o sportovních kolech, kde se řeší pomalu každý gram. Současná řešení jsou naštěstí mnohem rafinovanější. Dají se skrýt hluboko do trubek vašich rámů nebo jsou převlečená za běžné cyklistické doplňky, od nichž jsou k nerozeznání.

 

maxresdefaultSTARTUP Z ITÁLIE

Tak například startup systém Sherlock z Itálie je tak malý, že se snadno schová do koncovky řídítek a zvenku je tak úplně neviditelný. Jediné, co musíte udělat, je propojit zařízení se svým smartphonem. Jakmile kolo někde zaparkujete, systém se automaticky aktivuje. Nyní již můžete usednout ke stolu ve své oblíbené hipsterské kavárně a pustit se do bezstarostného hejtování na Facebooku až do chvíle, kdy někdo přijde a vezme si vaši pýchu na dvou kolech do parády. Právě přišel okamžik, kdy se vám investice do trackeru vrátila!

 

V případě krádeže totiž mobilní aplikace vaše kolo nejen vyhledá, ale ukáže vám k němu nejrychlejší a nejkratší cestu. Vám nezbývá než se zvednout a vydat se za ním. Pokud se na to sami úplně necítíte, můžete dokonce sdílet trekovací kód a URL stránky s policií, která může padoucha sledovat v reálném čase. Předpokládá to, že příslušníci budou mít zájem stopovat vaše kolo na svých vlastních mobilech, což skvěle zapadá do širšího kréda „Pomáhat a chránit“. Můžete to zkusit…

 

sh_indiegogo_3TRACKER V PŘESTROJENÍ

Různí výrobci na to jdou různě. Firma Spybike z Velké Británie nabízí hned tři různé modely trackerů, které vypadají jako běžné doplňky ke kolu. Tracker se buď skrývá v sedlové trubce, v zadním světle, nebo v hlavovém složení. Ve všech případech jde o kvalitní funkční komponenty vybavené GPS lokátorem. Ceny se pohybují v rozmezí od 2 550 do 3 100 korun podle typu. Systém pracuje s klasickou SIM kartou, která vás prostřednictvím SMS upozorní ve chvíli, kdy se vaše kolo pohne bez vašeho vědomí.

 

 

spybike

Buď si objednáte tracker s již předplacenou kartou, nebo si SIMku koupíte u svého vlastního operátora. Zařízení se s vaším smartphonem spáruje prostřednictvím Bluetooth a aktivuje se samo, jakmile se s mobilem vzdálíte z jeho dosahu – tj. odejdete od kola. Cesta k ukradenému kolu se automaticky zapisuje do databáze a vy ji můžete sledovat buď na svém smartphonu, nebo na počítači. Nejde o úplně lacinou věc, ale vzhledem k cenám některých kol to za pocit pohody a bezpečí určitě stojí.

 

 

 

CHCETE VĚDĚT VÍC?

 

 

SHERLOCK

Startup z Milana slibuje dát svůj produkt na trh letos na jaře.

EYO ON MY BIKE

Další tracker, který se dá schovat do řídítek. Stojí 70 liber včetně předplacené SIM karty, která vám pošle varovnou SMS.

SPYBIKE

Tři různé podoby trekovacích zařízení se dají pořídit již od 2 550 Kč. V ceně je poštovné po celém světě.

 


Text: Adam Maršál, foto: archiv

Zpět