Mobil mám na každém tréninku

říká Michal “Radar” Vrátný
#Sport a pohyb
#Rozhovor
Zpět

Před téměř osmi lety založil Železnou kouli, o které s nadsázkou říká, že je fitkem pro pražskou kavárnu. V Kouli, která se postupem času stala lovebrandem, působí jako šéfinstruktor, content manager, idea maker a nosič ručníků. Pokud není v Kouli, skáče s padákem, lítá v tunelu, kajtuje, cestuje, hraje na bicí nebo na Playstationu. Jak hodně mu v jeho práci pomáhá mobil a jestli se dá trénovat jen s virtuálním trenérem jsme se dozvěděli v rozhovoru.

 

Michale, dokážete nám třech větách říct, o čem je Železná koule?

Je to tělocvična pro lidi, kteří si uvědomují, že by měli cvičit, ale nechtějí to dělat v prostředí klasických fitek. Klademe důraz na všestranný tělesný a pohybový rozvoj, nejen na pumpování svalů před zrcadlem. Cílem tréninku v Kouli je přenos nabytých fyzických kvalit do reálného scénáře – každodenního života či sportu – a také dlouhodobá udržitelnost kvalitní fyzické kondice. Tréninkový systém Železné koule využívá širokou paletu tréninkového náčiní jako kettlebelly, činky, gymnastické kruhy nebo trénink s váhou vlastního těla a podléhá systematickým tréninkovým plánům.

Hardstyle Camp
Hardstyle Camp

Jaký máte mobil a proč zrovna ten?

Mám iPhone X. Odjakživa jsem Apple ovce, měl jsem iPhone 3G, tedy první, co se v ČR prodával. Pak jsem si na chvilku odskočil k HTC Desire HD, jen abych zjistil, že Androidí prostředí není pro mě. S roční pauzou jedu na iPhonu už skoro 10 let. Jsem Applu věrný hlavně díky spolehlivosti – ten telefon i po dvou letech běhá víceméně stejně, jako když ho vytáhnete z krabice. Bootování je rychlé, aplikace padají jen výjimečně a nesekají se, prostě to celé funguje tak, jak chcete, aby to fungovalo. Jsem taky dost spokojený s kamerou a foťákem, které využiju jednak při koučování studentů, tvorbě obsahu na sociální sítě Železné koule i při cestování. Kromě toho používám i MacBook, iPad a Apple TV, kde se teprve projevují silné stránky “appláckého” systému.

 

Jaké jsou vaše nejčastěji spouštěné aplikace?

Bez mučení přiznávám, že Facebook a Instagram. Jednak přes Messenger řídím a komunikuju všechno kolem Koule, druhak se snažím na sociálních sítích pravidelně tvořit obsah – ať už ten pracovní na Kouli, nebo ten pro zábavu na mém soukromém profilu. Jinak z dalších appek to je Kindle (snažím se toho hodně přečíst), SleepCycle (nejlepší appka na spánek/budík), mobilní Lightroom na úpravu fotek, meditační Headspace na čištění hlavy, Memorado a Schultz tables na její broušení, Metronome, když cvičím na bicí, Audioteka na audioknihy a Podcast Player appku.

Aplikace Kindle
Aplikace Kindle

Jsou cvičící apky, které byste lidem doporučil na individuální tréninky, a naopak ty, které dobré nejsou?

Upřímně řečeno, nemám doporučení ani na appky kvalitní, ani ty špatné. Nemyslím si, že kvalitní koučink lze provádět prostřednictvím aplikace. Chvíli jsem experimentoval s online coachingem pomocí videí a to fungovat může – ale na druhé straně nesmí být automat, nýbrž kvalifikovaný trenér.

 

Na tom se asi shodnou všichni trenéři, ale najdete i nějakou výhodu mobilů?

Rozhodně ano! Jedna z naprosto zásadních věcí, které přišly s chytrými telefony jsou 4K kamery. Možnost někoho natočit během provádění určitého pohybu nebo cviku a dát mu prostřednictvím videa zpětnou vazbu, je nedocenitelná. Je to mnohem lepší než zrcadla.

Michal "Radar" Vrátný
Michal „Radar“ Vrátný

Využíváte telefon k získání většího povědomí o cvičení?

Řekněme, že poněkud nepřímo. Před sledováním sociálních kanálů různých trenérů dávám přednost osobnímu kontaktu. Raději si za oním člověkem dojedu přes půl světa a učím se přímo od něj. Ale přečetl jsem díky Kindlu v mobilu tuny knih o cvičení a taky je super, že mi mobil umožní rychle komunikovat. Když si s něčím nevím rady, vezmu telefon a napíšu zprávu někomu, kdo si rady ví.

 

Máte nějaké finty, jak prostřednictvím sociálních sítí získávat nové žáky?

Tou fintou je, že se snažím co nejvíc rozkrývat karty. Na sociálních sítích se snažíme dopodrobna představit, jak to u nás funguje a poskytujeme rady ke cvičení, výživě nebo lifestylu. Díky tomu si může každý udělat jasnou představu o tom, co od cvičení v Kouli může čekat, a rozhodnout se, zda je to pro něj. Druhá finta je, že pravidelně zveřejňujeme příběhy a profily našich studentů. Dáváme tím najevo, že nejsme anonymní fitko, ale komunita fajn lidí se společným zájmem.

 

Více na treninky.zeleznakoule.cz a www.facebook.com/ZeleznaKoule/

Železná koule
Železná koule
Zpět