ZÁHADA LEDOVÝCH KVĚTŮ

Jste venku a sněží?
#Téma
Položte chvíli mobil displejem vzhůru a nechte na něj dopadnout pár sněhových vloček. Vidíte tu kouzelnou strukturu? Napadlo vás někdy, jak to všechno vzniklo?
Zpět

Proč vločky vypadají tak, jak vypadají, řešili už filozof a přírodovědec René Descartes nebo matematik Johannes Kepler. Oba zjistili, že vločky mají tvar šestiúhelníku nebo jsou šestiboké a mají šest ramen. Ledovým krystalkům zasvětil svůj život americký fotograf Wilson Alwyn Bentley, který se snažil dohledat, zda je možné, aby byly dvě vločky stejné. Odpověď by vám nejspíš řeklo každé malé dítě. Ale dokažte to! Aby toho Bentley dosáhl, rozhodl se, že vločky nafotí, zvětší a porovná. Lehko se řekne, hůř udělá. Zkuste si na iPhone vyfotit vločku: buď hned roztaje, nebo vysublimuje. Bentley proto vyvinul speciální metodu focení na černém sametu a první vločku takto zvěčnil 15. ledna 1885. Do konce života jich takto nasnímal přes pět tisíc a vydal o nich velkou a bohatě ilustrovanou knihu.

VĚDECKY VYSVĚTLENO

Současní vědci by mu možná usnadnili práci, protože by mu řekli, že jedna jediná vločka je poskládána z deseti na devatenáctou molekul vody. Kdybychom jejich počet chtěli vyjádřit jinak, je to jednička s devatenácti nulami. Teď si zkuste představit, že by někde na světě jen tak náhodu vznikla dvě taková stejná skupenství.

CO JSOU SNĚHOVÉ VLOČKY?

Vločky jsou formou pevného skupenství vody. Rodí se jako shluky ledových krystalků, které se toulají v oblacích při teplotách na bodu mrazu nebo pod ním. Jako dešťové kapky potřebují ke svému početí kondenzační jádro, kolem nějž se srazí vodní páry v atmosféře. Za jádro může sloužit i zrnko písku nebo pylu zvednuté větrnou bouří či popel ze sopečného výbuchu. Když přijde správná teplota a vlhkost, začnou se kolem něj dít divy.

Prvotní ledové krystalky jsou viditelné jen pod mikroskopem. K jejich růstu dochází už v mraku, kde do sebe krystalky narážejí a shlukují se. Narůstají jim „ramena“ stejně jako atletům v posilovně. Zvětšují se a sílí, a jakmile dosáhnou určité váhy, jsou už příliš těžké, než aby mohly klouzat po vzdušných proudech, a začnou padat k zemi. Pokud fouká vítr, vločky padají ve spirále a jejich cesta je delší a pomalejší. Protože mají víc času se dál shlukovat, narostou i do větších rozměrů. Největší vločky dopadají na zem při teplotě minus jeden stupeň Celsia a mohou dosahovat až pěti milimetrů.

PROČ ZROVNA ŠEST RAMEN?

Německý matematik Johannes Kepler vločky sice už v sedmnáctém století přirovnával ke včelím plástvím, ale dodnes nikdo spolehlivě nevysvětlil, proč mají právě šestiúhelníkový, resp. šestiboký tvar a na základě jakých principů získávají svou neskutečnou ornamentální zdobnost. Jedna teorie říká, že tvar se odvíjí od úhlu, jaký v molekule vody svírají atomy vodíku s atomem kyslíku. Pravidelnost pak má údajně na svědomí přenos informací mezi jednotlivými rameny vločky pomocí povrchového napětí. Meterologové vypozorovali, že zatímco sušší vzduch podporuje vznik plošších tvarů, při větší vlhkosti vločky nabývají na objemu a vykreslí se do vzorů podobných krajce. Lyžaři nejvíc ocení prašanový sníh složený z vloček hvězdicového tvaru.

 Mobil v závěji

CO DĚLAT, KDYŽ VÁM SPADNE MOBIL DO SNĚHU?

Na lyžích nebo při hře s dětmi se to stane jedna dvě. Mobil je jak živý a do sněhu vám z ruky vyklouzne, ani se nenadějete. Mráz není zdaleka to nejhorší, co by ho mohlo potkat. Mnohem nebezpečnější je srážení vlhkosti ze vzduchu, k níž dochází při změně teploty. Pokud snad svůj mobil utopíte jakýmkoli způsobem, ještě nezoufejte. Pokud je to sníh nebo čistá voda a ne třeba kola nebo slaná voda, bojujte o život! Rychle ho vypněte a zkuste z otvorů (konektory, jack na sluchátka, otvor na SIM) vlhkost vysát vysavačem. Není-li vysavač, což se na sjezdovce může stát, zkuste vysát vzduch ústy. Pořád je to efektivnější než obligátní, ale pochybné odkládání do rýže. Dnešní telefony už jsou většinou (lepidlem) uzavřený systém. Voda se tam sice dostane hůře, ale také mnohem hůře ji pak dostanete dobrovolně ven. A když se nepovedlo? Zabít se nemusíte, data máte jistě automaticky zálohovaná v mraku.

Mobil_v_zaveji

Aplikace pro náročné

NEJLEPŠÍ SNOWPARKY

Dvaadvacet nejlepších snowparků v Evropě se spojilo do skupiny QParks. O jejich aktuálním stavu se dozvíte buď na oficiálních internetových stránkách nebo si do svého smartphonu můžete ke každému jednotlivému parku stáhnou vlastní aplikaci. Když ale příroda nedá, stejně vám to nepomůže.

(zdarma)

BEZPEČNÝ SVAH

Mammut Safety App propočítá aktuální podmínky panující v místě lyžování jako počasí, dobu od posledního sněžení, sněhové přírůstky, sklon svahu, míru jeho vystavení slunci a další faktory. V případě nouze pak pošle vaši polohu místním záchranářům nebo na uložené číslo.

 

(zdarma)

Zpět