Vychytávky pro planetu

Vstříc udržitelnějším zítřkům!
#vychytávky
#udržitelnost
Zpět

Na základě úspěchu knih Kdo chytá v žitě a Kdo chytá v síti jsme si říkali, že bychom mohli vydat výběr našich nej článků s titulem Kdo vychytá v Chargeru. Co si o tom myslíte? (Hodnocení prosíme na americké emoční stupnici “awesome-awesome”.)

 

lekue-baking-mat-150x150

Konec pečícímu papíru

Jak už jsme kdysi psali, v jednoduchosti je síla. Proto nám přijde nápad znovu použitelné podložky do trouby naprosto skvělý. Kombinace silikonu a skleněných vláken odolá teplotě až 260 °C a zajišťuje, že se těsto nepřilepí. Použiješ, umyješ, uložíš a takhle stále dokola. Voskovaný pečící papír se nikdy s recyklací nekamarádil a už dlouho mu zvoní hrana. Dali jsme vám právě skvělý tip na dárek pro kamarádku, vášnivou pekařku? Nemáte zač.

 

https://www.giftlab.cz/kuchynske-podlozky/silikonova-kuchynska-podlozka-na-peceni-lekue-40×30-cm-cerna/

 

Řiď jako řiď

drivetag picAuta jsou jedním z největších znečišťovatelů naší planety. Zatímco v centrech větších měst se lidé čím dál víc přepravují do práce na kole, v odlehlejších částech civilizace hraje stále prim osobní automobil. I když jste zavilí milovníci čtyřkolových benzínových ořů, šetrnějším řízením nejen snížíte svou uhlíkovou stopu, ale ušetříte i za pohonné hmoty. Holandský tým DriveTag tvrdí, že dokonce až o 30 %. Stačí si na přední sklo přilepit jejich placku a stáhnout appku. Ta vám dá za každou jízdu skóre a řekne, jak řídit úsporněji.

 

https://drivetag.nl/en/home-en/

 

herbstationSemiramidina domácí zahrádka

Koronakrize má i své pozitivní dopady. Z dlouhého pobytu doma člověku může začít kapat na karbid, a tak začali Američani ve velkém adoptovat psy z útulků. Ve spoustě z nich už tak hlásí prázdno. Pokud si spíše ceníte svého klidu, můžete si doma udělat malou zahrádku. Herbstation je pojízdný trojpatrový set květináčů s nastavitelným rámem, magnetickými LED světly a fólií, která z vaší zahrádky udělá skleník na zimu, takže můžete pěstovat po celý rok.

 

https://altifarm.com/herbstation/

 

 

Lehni si do plastu

somerside towelCo se takhle na pláži vyhřívat na 14 plastových lahvích? Představa nezní nijak lákavě pouze do té doby, než zjistíte, že jde o designový eko-ručník vyrobený až z 85 % z recyklovaných plastoflašek. Velký, lehký, měkký a prý i skvěle absorbující. Byť se SomerSide prodává zatím pouze v Austrálii, věříme, že se jeho distribuce brzy rozšíří i na celý svět. A když ne, nebude dlouho trvat, než se toho chytnou v Adidasu nebo Nike, kde už z recyklovaných plastových lahví vyrábí tenisky.

 

https://www.somerside.com.au/

 

 

usb baterieUSBaterie

Dříve byly tužkové baterie hit – bez nich jste totiž ve většině případů nemohli poslouchat hudbu ze svého walkmana či discmana. Dinosaury z nich ale ještě nedělejme. Stále je využijeme do bezdrátových myší, všemožných hraček, svítilen, dálkových ovladačů či nástěnných hodin. Proto se hodí mít jich pár doma, nejlépe těch nabíjecích a úplně ideálně přes USB. Proč hledat nabíječku, když má člověk počítač?

 

https://www.czc.cz/colorway-nabijeci-baterie-aa-1200mah-usb-1-5v-2ks-v-baleni/248621/produkt

 

 

Tužkytička tenisáková

Sprout Pencil ExampleKdyž už jsme u těch tužek, pojďme zakončit náš list něčím malým, ale šikovným. Přibližně hodinu před spaním byste neměli zírat do displejů vašich elektronických zařízení, abyste se dobře vyspali. Pro zapisování hlubokých myšlenek vám tak zbývá analogová propiska nebo tužka. Tu od firmy Sprout můžete po vypsání až na dřeň zasadit do nejbližšího květináče a hle, za chvíli vám začne klíčit bazalka, cherry rajčata či tymián. A pokud nemáte květináč, odřízněte vršek tenisáku a hlínu nasypte do něj, tak jak to vidíte na obrázku. Jestli tohle není vrchol re-use filozofie, tak už nevíme co.

 

https://sproutworld.com/plant-a-green-mindset-with-a-sproutpencil/

 

 

Autor: Dominik Ježek

Foto: Archív výrobců

Zpět