Vy se ptáte, robo-asistentky odpovídají

#Připojené hračky
Zpět

Je libo virtuální asistentku? Umělou inteligenci v krabici? Není problém. K mání jsou hned dvě, a to Google Home a Amazon Echo, které se říká Alexa. Obě poslouchají, mluví, a pokud to dokážou, odpoví vám na vaše dotazy. Do budoucna by toho ale měly zvládnout mnohem víc. Co od nich můžete čekat?

 

Jsou tu s námi teprve odnedávna. Alexa od Amazonu od roku 2015, Home od Google až od loňských Vánoc. Ale musíme s nimi počítat, a ať se nám to líbí, nebo ne, zvyknout si na to, že umělé inteligenci s hlasovým rozhraním patří budoucnost. Vlastně je to docela příjemné. Vstoupíte do místnosti, a aniž byste hledali jakýkoli ovladač, zjistíte, kolik je venku stupňů jen na základě toho, že se zeptáte. Věci se dají do pohybu, aniž byste museli zaměstnat ruce. V tom jsou si obě zařízení podobná. A co že už umí? Zdánlivě mnoho. Sdělí vám aktuální informace, např. jak je venku, spustí požadovanou muziku, přepočítají americké míry na metrické nebo odpoví na zvídavé otázky. Zejména u Google Home se projevuje náskok daný tím, že za projektem stojí obří vyhledávač s bezednou studní informací. Alexa, která se dá pořídit v levnější a dražší variantě, má zas navrch v oblasti online nakupování. Ostatně byla také původně vyvinuta jako jeden z dalších prodejních kanálů Amazonu, který si představoval, že když vám v lednici dojde mléko, hlasovým povelem jej pouze přidáte na nákupní lístek.

 

Stejně tak můžete pořizovat i obsah jako např. hudbu. Google Home umí navíc ovládat videa na YouTube, je propojený i s filmotékou Netflix nebo vám na televizi promítne fotky, které máte na Google uložené. Aby toho nebylo málo, obě zařízení vám na požádání odvyprávějí vtipy nebo zazpívají. Alexa se dá vylepšovat prostřednictvím tzv. skills, které jsou vyvíjeny i nabízeny veřejně podobně jako aplikace na mobilní telefony. Díky skills tak Alexa dokáže např. překládat věty do češtiny, což v továrním nastavení na rozdíl od Google Home nezvládne.

 

Amazon Echo-White, Front, On

 

VYBALTE ASISTENTKU

Na co se máte připravit? Jakmile je vybalíte z krabice, připojí se na vaši domácí wifinu, a pokud je uvedete do provozu, zatím jen mlčí a vychovaně naslouchají. Obě se aktivují teprve po vyřčení kouzelného slova. Google Home se probouzí slovem „Ok, Google“, Amazon Echo slyší na jméno „Alexa“. Funguje to jednoduše – uvnitř zařízení je několik mikrofonů a reproduktor. Po probuzení se vaše otázka zdigitalizuje, převede na text a odešle do cloudu, který může být i několik stovek kilometrů daleko. Vtip je v tom, že samotné zařízení umělou inteligenci nevlastní, ale pouze zprostředkovává přenos informací. Nebojte, nekupujete nafouklou bublinu. Podle Jana Fišera, který má v české pobočce T-Mobilu na starosti inovace v oblasti koncových zařízení v týmu Terminal managementu, je v tom naopak velká výhoda, protože zatímco váš mobil časem zestárne a vy si budete muset koupit nový, virtuální asistentka bude moudřet, vzdělávat se a zlepšovat někde v cloudu a vy si vystačíte se svým starým hardwarem, dokud se nerozpadne.

 

Už tedy víme, že oba přístroje mají neustále nastražené uši, ale mají i tlačítko, kterým jejich „špehování“ zastavíte. Ne každému musí být příjemné, že ho neustále někdo poslouchá. V Americe už dokonce došlo k vyšetřování vraždy, kdy se řešilo, zda asistentka nadaná umělou inteligencí mohla zachytit hlasy, které by trestný čin odhalily. Detektivové měli smůlu v tom smyslu, že Alexa sice naslouchala, ale protože ji nikdo neaktivoval, hlasy nedigitalizovala a ani nepřenášela na cloud, kde by mohly posloužit jako důkaz.

 

SVÁZANÍ ŘEČÍ

Jak Home, tak Alexa vám budou odpovídat příjemným ženským hlasem. Problém je, že jsou jazykově omezeny. Home umí jen anglicky, ale zas dokáže překládat i do jiných jazyků. Alexa je vybavena anglickou a americkou angličtinou plus němčinou. I v případě, že nemáte oxfordskou, resp. washingtonskou angličtinu, nemusíte se obávat, že by vám přístroje nerozuměly. Někdy je ale problém vychytat, která slova musíte do své otázky zahrnout, aby asistentky pochopily a provedly vaše přání.

 

Člověku to připomene HAL9000 z filmu 2001: Vesmírná odysea a až ho trochu mrazí v zádech. Snažíme se vybavit si nějaký optimistický sci-fi film, kde se vyskytuje palubní počítač ovládaný hlasem, ale do popředí už se zase dere Vetřelec. Mimochodem, když se asistentek zeptáte, zda znají HAL9000, odpoví, že ano, protože jsou napojené na encyklopedie a mají velmi široké obecné znalosti. „Škoda je, že je zatím komunitním způsobem nelze učit další jazyky. Tímto způsobem by například všichni Češi, které by to zajímalo a kteří by se zapojili do projektu, mohli naučit svou umělou inteligenci vlastní řeč. Stačilo by, aby do ní každý zúčastněný ‚nalil‘ část slovníku správným předříkáváním,“ vysvětluje Jan Fišer z T-Mobile.

 

SPOJENÍ S DOMÁCNOSTÍ

V blízké budoucnosti by přístroje mohly zastat práci skutečných sekretářek – bude jim stačit zadat, aby odeslaly vaší kolegyni esemesku, že přijdete na schůzku o deset minut později, a ony to udělají, protože budou znát jména vašich kontaktů, spárují si je s vaším diářem a budou vědět, koho přesně mají obeslat. Co zatím neumí, je schopnost rozpoznávat jednotlivé lidi po hlase. To by mohl být problém, když je uživatel nachlazený. Hlavně to znamená chránit citlivé služby, jako je e-mail, dalším heslem, aby každý v místnosti neměl přístup do vaší pošty.

 

Už dnes se dají asistentky propojit například s chytrými světly, která se díky tomu budou rozsvěcet nebo zhasínat na základě vašich hlasových pokynů. A půjde to dál. Pokud budete mít asistentku připojenou ke kávovaru, nahlásíte jedno presso a ona vám ho udělá. V rámci chytré domácnosti si budete mít možnost připojit i další spotřebiče jako např. pračku. Díky tomu dostanete odpověď na otázku, kdy se dopere prádlo. „V případě spárování s detektorem pohybu máte vždy přehled, zda je nějaký prostor volný, nebo obsazený. Ve firmě tak vidíme, zda je zasedací místnost skutečně využívaná v čase, na který si ji někdo rezervoval. Stačí se zeptat a Alexa odpoví,“ říká Jan Fišer.

 

Možnosti obou zařízení jsou zatím zajímavé, někdy dost zábavné, ale pořád značně limitované, a to nejen jazykem. Do budoucna se ale v tomhle směru otevírají nekonečné možnosti, otázka je, jak hodně si od umělé inteligence budeme ochotni nechat zasahovat do soukromí. Co vy? Necháte je nakouknout k sobě domů?

 

CHCETE JE?

Amazon Echo (Alexa) existuje ve dvou variantách: V základní velké a pak malé coby Echo Dot, která vypadá jako puk. Velkou pořídíte za necelých šest tisíc, malou za dva a půl tisíce korun. Největší rozdíl je ve velikosti a k valitě reproduktoru. Google Home koupíte za necelých pět tisíc korun.


Text: Adam Maršál, foto: archiv

 

 

Zpět