Vy ještě neplatíte mobilem?

#appky
Určitě jste to už také někde viděli. Člověk má zaplatit u kasy, místo karty vytáhne mobil, přiloží k terminálu, píp, vezme nákup a běží si po svých.
Zpět

„To chci taky!” říkáte si možná. Pravděpodobně jste k této službě blízko – je rozšířená, rychlá a hlavně bezpečná. Nějakým způsobem to u nás jde už u většiny bankovních účtů. Špatnou zprávu máme jen pro uživatele telefonů s jablkem.

 

Zajímá vás, jak na to? Základním předpokladem je, že máte chytrý telefon, bankovní účet a platební kartu. Chytrý telefon s Androidem 4.4 a vyšším musí podporovat systém NFC umožňující bezdrátovou komunikaci. I když třeba nevíte, co to je, vůbec nevadí. Můžeme vás uklidit – většina mobilů to zvládne.

 

Hipsta_mBank•01

Trochu komplikovanější to bude s vaším účtem, ale když spočítáme největší banky, dá se říct, že provádět transakce mobilními telefony může většina z nás. Průkopníkem na českém trhu byla ČSOB se svou službou Na nákupy, kterou dnes aktivně využívá deset tisíc uživatelů. Obdobné řešení s názvem George nabídne od podzimu Česká spořitelna. Komerční banka, Moneta Money Bank, J&T Banka a mBank umožňují svým klientům platit mobilem prostřednictvím služby Google Pay, o které si za chvíli řekneme víc. O vývoji vlastní aplikace už delší dobu mluví Air Bank.

Ostatní mají možnost využít nabídky britské společnosti Revolut, která umožňuje virtuální platby klientům jakýchkoli účtů, aniž by je to stálo cokoli navíc. Smůlu zatím mají majitelé telefonů s jablkem. Důvodem není, že by banky nechtěly kamarádit s iPhony, ale to, že on nekamarádí s jinými. Apple, na rozdíl od Androidu, neumožňuje jiným vývojářům přístup k již zmíněnému NFC čipu, který je u mobilu odpovědný za bezdrátovou komunikaci. Telefony iPhone tak nebude možné použít k placení až do té doby, kdy se u nás spustí služba Apple Pay. Vydržte, ono to přijde.

 

Placení mobilem je rychlé, pohodlné a bezpečné. Rychlé logicky – nemusíte hledat peněženku, otvírat ji, lovit z ní kartu a zase ji tam vracet. Stačí vytasit mobil, přiložit a běžet. Bezpečné je to z toho důvodu, že mobil je jednak zajištěný na stejné úrovni jako vaše platební karta, ale k ní se přidávají další vrstvy zabezpečení. Ukážeme si to na příkladu služby Google Pay, kdy v mobilu nemáte číslo karty ani přístupy k ní, ale tzv. token. Číslo vaší platební karty tak není při transakcích vůbec uváděno a neuvádíte jej ani obchodníkovi. Tomu se předává pouze vygenerované číslo účtu a jednorázový bezpečnostní kód.

kavarna•mBank•01

Službu zprovozníte jedině v případě, že máte nastavené zamykání obrazovky – a je jedno jakým způsobem. Vedlejším efektem je, že si svůj mobil zabezpečí i uživatelé, kteří byli až do této chvíle nebezpečně lehkovážní. Přeci jen – volný přístup k bankovnímu účtu je o něčem jiném než jen k fotografiím z dovolené.

 

Jak placení vypadá v praxi? Skoro stejně jako s kartou. Přiložíte mobil k terminálu a vyčkáte na pípnutí. Pokud jde o transakci do 500 Kč, musíte mít minimálně rozsvícený displej. Stačí tedy pouze stisknout probouzecí tlačítko. Jakmile jde o víc, je třeba platbu autorizovat odemknutím mobilu, což je ekvivalent zadání PIN u klasické platební karty.

 

Další výhody oceníte při ztrátě. Pokud přijdete o peněženku, máte dost pravděpodobně po ní. Čeká vás blokování karty a zřízení nové, což se neobejde bez návštěvy banky. A to nechcete.

 

V případě, že platíte mobilem, máte všechno jednodušší. Z jakéhokoli počítače se přihlásíte a funkcí „Najděte svůj telefon“ zjistíte, kde váš mobil skončil – mnohdy tak přijdete na to, že jste telefon zapomněli doma na stole nebo v autě. Pokud se vám ukáže, že vám mobil vypadl z kapsy v taxíku, můžete ho snadno na dálku uzamknout. A kdyby došlo na nejhorší a váš mobil by byl doopravdy ukradený nebo nenávratně ztracený, pořád ho můžete na dálku zresetovat, smazat nebo zablokovat, aniž byste museli kamkoli chodit.

 

V Londýně už na základě stejného principu umí do telefonu vložit kartu na městskou hromadnou dopravu. Na ukázkovém videu je vidět, jak cestující jde do stanice metra, čte si na displeji mobilu, který bezděčně přiloží k turniketu, závora se rozestoupí a cestující pokračuje ve čtení. Do mobilu lze ukládat i věrnostní, dárkové nebo stravenkové karty.

 

Vše vždy záleží na konkrétní zemi, protože zavedení služby předpokládá technologie, dostatečné rozšíření bezkontaktních terminálů, aby mělo smysl do systému investovat, a odladění služby u všech partnerů. U nás lze bezkontaktně platit mobilem na více než 144 tisících místech.

Platit bezkontaktně mobilem za využití služby se služby Google Pay jde teď nově i v Německu a v Chorvatsku, takže to můžete využít ještě během své letošní dovolené. Zkuste to, uvidíte, že vás to bude bavit.

 

Appky pro Android ke stažení zdarma:

google_pay Google Pay

na_nakupy NaNákupy

moneta_ikona Smart Banka

mobilni_banka_KB_ikona Mobilní banka

mBank_ikona mBank CZ

revolut Revolut

Text: Adam Maršál

Zpět