Volejbalistka Helena Havelková

V Moskvě je mobil mým jediným pojítkem s rodinou
#Rozhovor
#sport
#volejbal
#Helena Havelková
O úspěšné české volejbalistce a jejím blízkém vztahu s telefonem.
Zpět

Helena Havelková patří k nejúspěšnějším českým volejbalistkám. Po působení v Itálii, Turecku, Polsku nebo Číně zakotvila v klubu VC Dinamo Moskva, v jehož řadách loni zvítězila ve všech třech ruských pohárech a získala titul nejlépe podávající hráčky ligy. Coby profesionální hráčka je ale neustále na cestách, odloučená od všech blízkých, s nimiž je ve spojení díky svému mobilu. V čem všem ji pomáhá její chytrý telefon?

 

 

Působila jste v klubech v celé řadě zemí. Liší se přístup k hráčům v různých zemích? 

 

Všude je to jiné. V Číně jsme byly jen dvě cizinky, a tak se k nám chovali jako ke královnám a hýčkali si nás. Kdežto v Polsku nebo v Rusku jsem jen jedna z mnoha.

 

IMG_5127

 

 

Jak jste se v Rusku rozkoukala?

 

Teď jsem tam odehrála druhou sezonu. Když mluvíte jejich jazykem, tak je to v pohodě. Ale měla jsem zkušenost s cizinci, kteří rusky neuměli a nikdo se pak s nimi nemazal. Když jsem jela na svou první sezónu, rusky už jsem se trochu dorozuměla, a navíc je to jazyk podobný češtině, takže to šlo celkem rychle. Jinou šanci jsem ani neměla, protože holky v týmu anglicky neumí.

 

Pomáhal vám v učení mobil?

 

Se všemi jazyky mi pomáhaly mobilní aplikace. Ráda mám třeba busuu. Díky ní umím pět nebo šest řečí. Teď se učím ještě maďarsky, protože můj přítel György Grozer je napůl Maďar a napůl Němec. Žije v Budapešti, kde si v současné době stavíme dům. Vyhovuje mi, že se naučím slovíčka a aplikace mě z nich zkouší prostřednictvím různých testů, kdy překládám do i z jazyka.

 

Pět nebo šest jazyků je hodně. Kde všude se domluvíte?

 

Dlouho jsem hrála v Itálii, takže italsky umím asi nejlépe. Potom polsky, rusky, anglicky, kvůli Györgymu už taky trochu německy…

 

Jaké další mobilní aplikace používáte?

 

Sociální sítě a všechno, díky čemu se můžu domluvit s rodinou, protože v době herní sezóny jsem od všech blízkých pořád strašně daleko. Fotky posílám přes WhatsApp, protože ten tolik nekomprimuje jejich velikost, a Facetime používám k volání. Nejmíň ze všeho otevírám asi Facebook.

 

IMG_4314

 

V poslední době sílí tlak na sportovce, aby byli úspěšní nejenom ve svých disciplínách, ale i co do počtu dosažených followerů. Cítíte to taky tak? 

 

Tím, že dělám kolektivní sport, nemusím mít osobní sponzory. Podepíšu smlouvy a klub za mě vše vyřeší. V mém případě to není tak, že bych podepisovala smlouvu na základě dosaženého počtu followerů. Snažím se bránit soukromí a nejsem předváděcí typ, abych se musela neustále někde fotit. Tlak sociálních sítí přesto vnímám.

 

Je to tím, že jsou sportovci vidět na sociálních sítích, kam k nim mají lidé přímý přístup? Píšou vám lidé i hnusné věci?

 

Děje se to. Dodneška si pamatuji, kdy se to stalo poprvé. Bylo mi teprve dvacet, hrála jsem v Itálii a my s klubem nepostoupili ze semifinále. Já v něm špatně odehrála nějaký balon a lidé mi pak psali, že mě zabijí. Z toho jsem byla opravdu špatná. Až pak mi vysvětlili, že se takové věci stávají a že si to nemám brát. Tohle je odvrácená stránka sportu.

 

IMG_2609

 

V současné chvíli hrajete za VC Dinamo Moskva. Máte profil na populární ruské sociální síti VKontakte?

 

Účet na VKontaktě mám, ale užívám ho jenom pasivně, abych viděla, co se kde děje. Všechno je v azbuce, kterou umím číst, ale zároveň se v ní nijak nevypisuji.

 

Umí váš mobil azbuku?

 

Mám čtyři klávesnice, mezi kterými přepínám-takhle globální je můj telefon.

781A8377

 

Jaký je to přístroj?

 

Mám iPhone X. Baví mě jeho foťák a rychlost. Z pomalých mobilů, kde všechno nekonečně dlouho trvá, bych vyrostla… i když to už snad raději ne (smích). (Helena Havelková měří 188 cm, pozn. red.)

 

Váš přítel je z Budapešti, vy teď žijete v Liberci. Vídáte se častěji během ligové sezóny?

 

Oba hrajeme v Rusku, ale zatímco já hraju za Moskvu, György působí v Petrohradě, takže se s ním vídám vzácně a větší část ligové sezóny jsem s ním ve spojení jen díky mobilu.

IMG_4329

 

Znamená to, že s mobilem asi strávíte hodně času?

 

Dá se říct, že veškerý čas, kdy netrénuji. Život profesionálního sportovce se odehrává na cestách, po hotelích a všude tam je mi mobil parťákem. Když máme čas být na mobilu, tak na něm jsme a platí to pro celý tým.

 

Hodí se vám i při tréninku?

 

Volejbalovém ne, ale když jdu do posilovny, tak jedině s mobilem. Zaprvé tam mám program, podle nějž cvičím, a za další v něm mám muziku. Trénink v posilovně mám na tři hodinky, tak potřebuju hudebně namotivovat.

 

781A8555

 

Jakou hudební platformu používáte?

 

Muziku poslouchám přes Spotify, který mám předplacený.

 

Máte v mobilu něco i jen tak pro zábavu?

 

Fotky upravuji v aplikaci Snapseed. Jinak moc aplikací nepoužívám. Hry v mobilu nehraji a když si chci udělat radost nebo se potřebuji odreagovat od volejbalu, jdu do města nakupovat-i když v Moskvě je to někdy náročné. V zimě padá teplota na dvacet nebo i třicet pod nulou, a to už při procházkách mrzne nos.

 

Text: Adam Maršál

Foto: Adam Maršál, Jana Mensatorová, Dinamo Moskva

Zpět