VLASTNÍ BLOG DO 10 MINUT!

VLASTNÍ STRÁNKA PŘES MOBIL
#Návody a inspirace
Zpět

Zřiďte si přes mobil vlastní stránku a řekněte světu, co je u vás nového. Zatímco v úsvitu šíření informací po internetu platily vydavatelské domy obrovské částky za první redakční systémy, dnes jsou podobné, ale mnohem pokročilejší a uživatelsky příjemnější nástroje k mání úplně zadarmo. Své vlastní pravdy o světě může prostřednictvím blogů šířit každý majitel chytrého telefonu připojeného k celosvětové internetové síti. Chcete vědět jak a proč?

 

1. BUDETE LÉPE PSÁT

Psaní je komunikace. Jde o proces, kdy své myšlenky přenášíte na papír (resp. displej) s cílem přimět ostatní, aby jim porozuměli. Jakmile začnete psát, vybrousíte si tuto dovednost. Nebudete se k tomu muset nijak nutit – přijde to samo tím, že to budete dělat pravidelně. Pomůže vám to i v jiných aspektech vašeho života. Jakmile budete chtít napsat prezentaci, životopis, pozvánku nebo knihu, nebude to pro vás velký problém.

 

2. BUDETE LÉPE MYSLET

Pokud chcete nějakou myšlenku publikovat, musíte ji správně formulovat. Jde o proces, který si zautomatizujete a budete používat i v běžném životě.

 

3. VYPĚSTUJETE SI SMYSL PRO PODSTATNÉ VĚCI

Blogování od autora vyžaduje filtrování vjemů i myšlenek. Nebudete přece psát o každé blbosti, která vám zavadí o nos. Záměrně se začnete kolem sebe dívat novýma očima a pátrat po věcech, které můžou vaše čtenáře bavit. Funguje to vlastě i obráceně – váš život tím začne být pestřejší a zajímavější.

 

4. VYTVOŘÍTE SI ZDRAVÉ NÁVYKY

Blogování vyžaduje čas, odhodlání a disciplínu. To vše jsou důležité prvky pro život. Je jedno, jestli budete dřív vstávat, abyste měli čas na psaní, nebo začnete víc běhat, protože píšete o sportu. Bude to změna, která vás někam posune.

 

5. SEZNÁMÍTE SE S NOVÝMI LIDMI

Ať už to bude prostřednictvím komentářů, e-mailů, nebo kontaktů na sociálních sítích, budete překvapeni, kolik lidí se zapojí do diskuse na vámi nahozená témata.

 

6. VYDĚLÁTE SI PENÍZE

Upřímně – v českém prostředí to až na super výjimky žádný zázrak nebude. Ale internet nezná hranic, a když přijdete s dobrým nápadem, může to pro vás znamenat zpestření příjmů – i kdyby to mělo pokrýt třeba náklady na přechod k nějaké hezčí, placené formě vašeho blogu.

 

7. BUDETE INSPIROVAT OSTATNÍ

Blogování nezmění jen váš život. Svými nápady můžete inspirovat své čtenáře.

 

8. JE TO ZDARMA!

Nikdo vám nebrání zřídit si luxusní blog s nadstandardní šablonou a dobrou doménou a hostováním, kdy dáte za roční vedení třeba tisíc korun. Ale základ je zdarma (viz návod na této dvoustraně).

 

9. FUNGUJE TO JAKO DENÍK

Díky blogu budete i za pět let vědět, kdy a co jste přesně dělali. Stačí se podívat do historie a z vaší paměti se až do zkázy civilizace a s ní spojených operačních systémů nic neztratí.

 

10. MÁTE PROSTOR PRO DOPORUČENÍ/ /KRITIKU

K tomu samozřejmě slouží i běžné sociální sítě. Prodali vám brouka v rohlíku? Šup s tím na Facebook. Blog je ale platforma, kde se můžete věnovat hlubším myšlenkám a věcem, které máte nutkání někomu říct. Pokud patříte mezi tento druh lidí, jste jasným bloggerem.

 

JAK SI ZŘÍDIT BLOG?

Chcete si založit blog? Není to raketová věda a doposud to zvládla i nejedna blondýna závislá na focení hrníčků ve Starbucks. Proč byste to neměli zvládnout vy? Možností je opravdu hodně, ale pojďme se podívat na to doopravdy nejjednodušší, co přitom bohatě splní vaše očekávání.

Jděte na stránku www.wordpress.com, což je největší blogovací samoobsluha. Začnete tím, že si v základní nabídce zvolíte, o čem váš blog bude. V dalším kroku si z nabídky templatů neboli šablon vyberete, jak si představujete, že by váš blog mohl vypadat. Všechno je zdarma a švihá to jak bičem.

Nyní si zvolíte doménu. Jde o název, který se bude objevovat v horní liště prohlížeče. Pokud přistoupíte na to, že za vaším vlastním názvem bude koncovka wordpress.com, máte to opět zdarma. Doména se tak může jmenovat třeba janyblog.wordpress.com.

Zdarma se dá domluvit i hosting neboli uložení dat tvořících váš blog kdesi na jakémsi vzdáleném serveru, který je dostatečně zabezpečený na to, aby příspěvky o tom, co jste si právě uvařili k snídani, mohly vycházet i po třetí světové válce. Máte schránku o velikosti 3 GB, což není moc, ale je to doopravdy zadarmo. Zadáte e-mailovou adresu, na kterou vám přijde e-mail, jímž celý proces potvrdíte. Gratulujeme – máte blog! Automaticky se vám otevře stránka, v níž budete blog vytvářet. Zvolíte si barvu pozadí, dokonce si můžete vybrat z knihovny fotek zdarma. Samozřejmě máte možnost přidávat svoje. Je to jedno velké pískoviště, na kterém si můžete do omrzení hrát. Ze začátku je toho docela dost, ale postupně se zorientujete a příště už to půjde skoro samo. Přirozeným vyústěním je export vašich postů na sociální sítě, které vám budou sloužit k tomu, aby se o vaší tvorbě dozvěděla veřejnost. Jdete do toho?

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět