Veslař Ondřej Synek

Mým cílem je olympiáda
#Rozhovor
#sport
#Ondřej Synek
#veslování
#olympiáda
Pomůžou Ondrovi na olympiádu technologie?
Zpět

Posilování vytrvalosti a překonávání bolesti jsou podle nejúspěšnějšího českého veslaře stále těmi nejdůležitějšími momenty tréninku. O tom, jak využívá telefon v analýze sportovních dat, i o tom, jak k používání mobilu vychovává své děti, prozrazuje Ondřej Synek v exkluzivním rozhovoru.

 

 

Žijete v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi. Veslujete ještě někdy na Labi?

 

Na Labi jsem vesloval jako malý, v Brandýse nad Labem jsem předsedou klubu veslování a dodnes předávám ceny na Polabském poháru, ale sám na Labi už nevesluji. Každý den ráno jezdím do Prahy. Přijedu do loděnice Dukly na Smíchově, jsem tam celý den, dám si oběd, pauzu, odpoledne mám druhou tréninkovou fázi a ve čtyři jsem zase doma.

 

Takže jezdíte od řeky k řece…

 

Jako do práce. V kolik hodin budu v lodi, záleží víceméně na mně, ale snažím se v ní být co nejdřív. Hodím děti do školy a pak jedu. Na osmou nebo půl devátou bývám na vodě.

 

Ondra_23

 

Je rozdíl, jestli se vesluje na Labi nebo na Vltavě?

 

Mezi Labem a Vltavou rozdíl není, ale různé podmínky bývají v případě, že veslujete na jezeře nebo na rybníku, a na řece, kde je proud. Nepříjemné je, když někde jezdí hodně motorových lodí, které dělají vlny. V Praze to naštěstí trochu omezili. Největší rozdíl pak je, když se jede na řece proti proudu.

 

Jsou sporty, které jdou nahoru a pak ty, které jdou spíše ke dnu. Jak je na tom veslování?

 

U nás Brandýse nad Labem je zájem veliký a máme stop stav, protože víc dětí už nedokážeme přijmout. V současné době jich tam máme devadesát. Horší je to s tím, když se chcete dostat na určitou výkonnostní úroveň. Protože kolem šestnáctého roku věku už ten sport začíná bolet a spousta dětí to vzdá.

 

Co na veslování bolí?

 

Veslování je komplexní sport, do nějž se zapojuje celé tělo. Nejvíc bolí nohy, záda, ruce, břicho… Musí se trénovat odolnost proti únavě a laktátu neboli zakyselení. To je u veslování nezbytné. Bohužel to bolí a děti, které to nechtějí snášet, to pak položí.

 

Ondra Dron_uprava 1

 

Veslování se věnujete od roku 1995. Změnily se od té doby lodě a jejich technologie?

 

Když jsem byl malý, jezdili jsme na bakelitových lodích pro děti. Pak na dřevěných, ty praskaly. A po roce 2000 se začaly do klubů dostávat moderní lodě z karbonu. Od té doby se vývoj zastavil, protože už není mnoho, co by se dalo zlepšovat. Mění se už jen detaily. Přirovnal bych to ke kolům na Tour de France.

 

Na tiskové konferenci jste zmiňoval, že jeden z hlavních cílů pro příští sezónu je zůstat zdravý. Jak obtížné je to pro člověka, který se denně máchá ve studené řece?

Ono se to zdá. My nejsme namočení, protože sedíme nad vodou, ale samozřejmě to chce mít dobrou imunitu. Řeším to stravou, jím hodně ovoce a zeleniny, snažím se mít stálý přísun vitamínů. S imunitou jsem neměl nikdy problémy. Jako jediný doplněk stravy používám Allivictus, což je tinktura s výtažky z česneku.

 

Jako sponzora máte i výrobce kol. Je cyklistika součástí vašeho tréninku?

 

Miluju kolo a kolo je součástí mého tréninku, protože veslování je hodně o nohách, ve kterých potřebuji mít sílu. Jezdím na silničním i na horském kole a ročně našlapu dva až tři tisíce kilometrů. Nic extra…

 

… ale na člověka, který dělá jiný sport je to dost! Kde jezdíte?

 

Kolem Staré Boleslavi směr Hlavenec nebo na Lhotu, kolem Slapské přehrady nebo v Krkonoších.

 

Vozíte u sebe v lodi mobil?

 

Nevozím, protože do lodi může natéct voda a mobil by se mohl porouchat. Mobil k tréninku nepatří, protože se potřebuji soustředit a ne se rozptylovat, takže ho nechávám ve skříňce.

 

Ondra

 

Zatímco někteří z nás omezují čas u displeje aplikací Mobilní rovnováha, vy máte skříňku. Jsou nějaké jiné technologie, které se vám hodí?

 

Používám vysílačku, abych slyšel trenéra, který mi opravuje technické chyby. Pak mám v lodi zařízení, které měří frekvenci tempa, čas, vzdálenost a rychlost. Zařízení je propojitelné s mobilním telefonem, což trenérovi umožňuje hodnotit nejrůznější statistické údaje. V zimě zas hodně trénujeme na veslařském trenažéru, kde se údaje z trenažérů dají přes telefon přenést do tréninkového deníku.

 

Vám osobně pomáhají i nějaké další aplikace?

 

Mám od Garminu cyklocomputer, který i naviguje, mám chytré hodinky, které měří tepovou frekvenci i další parametry. Tyhle věci a údaje z nich jsou fajn, ale beru je spíš jako orientační.

 

Musíte plnit mety i na sociálních sítích?

 

Naštěstí moc ne, protože jsem si to tak nastavil. Když jsem začal sportovat, ještě žádné sociální sítě neexistovaly. Situace se změnila až kolem roku 2007, kdy lidi začali šílet kolem Facebooku. Mě to nikdy moc nebralo a zůstalo mi to dodnes. Příspěvky samozřejmě dávám, ale nejsem megaaktivní. Na Instagramu nejsem aktivní vůbec a jde to i bez něj.

 

Jak tohle řešíte ve vztahu k dětem?

 

Naše děti jako jediné ve třídě zatím telefony nemají. Na pohádky na počítači se dívají jen ve chvíli, kdy je venku špatné počasí. Snažíme se je zaměstnávat sportem. Pro mého syna je větší trest, když mu zakážu kolo než tablet, což je v dnešní době super. Děti to tak mají odmala a nestěžují si.

 

Ondra Synek AXA _79

 

Vaším hlavním cílem je teď olympiáda?

 

Je. Musím zůstat fit, abych na ni vůbec odjel. Když si zhorším výkonnost, budu snadno nahraditelný a místo mě pojede někdo jiný.

 

To se může stát?

 

Je to sport, takže jede ten, kdo má aktuálně nejvyšší výkonnost. Určitě nemám nic předem jisté.

 

Jsou nějaké nové tréninkové trendy, které by vás posouvaly vpřed?

 

Na veslování se toho moc nezměnilo. Pořád je to o vůli překonávat sám sebe a o zvládání bolesti. To posunuje veslaře dál. Veslování je silově vytrvalostní sport. Nutné je zůstat vytrvalý a silný-to je základ úspěchu.

 

Ondra Synek AXA _72

 

Text: Adam Maršál

Foto: Ondřej Kroutil

Zpět