VELKÝ TEST

KTERÝ MOBIL VYŽEBRÁ NEJVÍC
#Test
Zpět

Tomuhle se říká busking, tedy pouliční hudební produkce za účelem vydělávání peněz. Kytary, bubny, fujary, housle i harmoniky už jsme na pěších zónách slyšeli stokrát. Proto jsme se rozhodli vydělat si hrou na mobily. Tři nové smartphony otestoval přímo v ulicích Nèro Scartch, vycházející star české hudební scény!

 

Hrát na hudební nástroje? To je pro dědky. Nastal čas pro Samsung Galaxy A5 (2016), LG G4c a Microsoft Lumia 950. Že se dneska dá do mobilu stáhnout snad úplně všechno, ví každé malé dítě. Někdy dokonce lépe než my. Internet se prohýbá pod nekonečnou záplavou hudebních aplikací, které vaši kapesní kancelář snadno promění v kytaru, klavír anebo xylofon. A většinou zadarmo. Námět testu je tedy jasný. Možná ne zcela spravedlivý, už vůbec ne exaktní, a jak brzy zjistíte, ani tak docela legální. Dobrodružství je však přednější… Vezmeme tři nové mobilní telefony, do každého stáhneme jinou hudební aplikaci a pak je dáme člověku, který se s nimi vydá do ulic coby pouliční muzikant. Mobil, se kterým za stanovenou dobu vybere nejvíc peněz, bude vítězem testu.

ÚKOL ČÍSLO JEDNA – najít muzikanta.

Jakub Svoboda alias Nèro Scartch je český multiinstrumentalista, který hraje v několika kapelách a kromě toho sám skládá. Navíc se nestydí a je pro každou srandu. Není co řešit. Posíláme mu seznam dvaceti různých hudebních aplikací, ze kterých si může sám vybrat. Přestože hraje hlavně na bicí a na klávesy, nakonec si nevybírá ani jeden ze svých „mateřských“ nástrojů. „Pro perkuse a klávesy nemají dotykové displeje testovaných mobilů dostatečně přesnou odezvu,“ vysvětluje Kuba. Aby mobily svým výkonem obstály v hlučném městském provozu, propojili jsme je s malým přenosným kombem.

 

ÚKOL ČÍSLO DVA – vychytat správné lokality.

Busking je totiž v Praze regulován vyhláškami a v řadě lokalit je vysloveně zakázaný. Jejich počet navíc od letošního roku ještě naroste. Někdo to kritizuje kvůli omezení umělecké svobody, jiný zase říká, že i lidé v centru mají právo na trochu klidu. K hraní jsme si nakonec vybrali křižovatku před obchodním centrem Nový Smíchov na Andělu, Mosteckou ulici na Malé Straně a Staroměstské náměstí. Nic převratně objevného, ale pokud patříte k pouličním umělcům, tyhle rajóny důvěrně znáte. Takže nasazujeme první převlek a koncert začíná.

 

AG9C6645

POKUS č. 1

 

TELEFON: Samsung Galaxy A5 (2016)

APLIKACE: Guitarism – Pocket Guitar

PŘEVLEK: Americká country legenda

HUDBA: Aplikace Guitarism je momentálně jedna z nejlepších, jaké si můžete pořídit pro kytarové brnkání na mobilu. Zvuk kytarových samplů je čistý a věrný, hratelnost vzhledem k lidské fyziognomii maximální možná.

LOKALITA: Anděl

VÝDĚLEK: 95 Kč

Pro první test volíme aplikaci, která od uživatele vyžaduje hudební základy, a je tedy v podstatě ekvivalentem klasického nástroje. Čekali jsme, že náš tester bude na ulici vypadat směšně při pokusu zaujmout kolemjdoucí brnkáním na mobil. Ale kupodivu je to přesně naopak. Sehraná cikánská kapela za rohem zní sice o fous lépe, ale my máme punc syrovosti, naivity a autenticity. A to lidé cení! Hudebnímu výkonu určitě napomohl i vynikající Samsung s rychlou odezvou, citlivým displejem a bytelným zpracováním. Mince párkrát cinknou do nachystané čepice a jeden týpek si Nèra fotí na mobil. Na první štaci celkem úspěch.

 

AG9C6703

POKUS č. 2

 

TELEFON: LG G4c

APLIKACE: Psycho Flute

STYL PŘEVLEKU: Šílený virtuos

HUDBA: Psychoflétna je fyzikálně modelovaný syntezátor. To znamená, že telefon se pod vašimi dotyky promění v sídlo ďábla, produkující choré a bolestivé zvuky flétny. Žádný ubohý pasáček ovcí, ale plná třída naštvaných dětí ze South Parku na první hodině flétny. Skvělý nástroj pro vytváření nepříjemného hluku. Tvůrcem aplikace je výstřední hudebník z Kalifornie jménem Shams93. Poslechněte si hudbu, kterou skládá, a pochopíte: www.shams93.com

LOKALITA: U Malostranské mostecké věže

VÝDĚLEK: nula

Šlápneme trochu na plyn. Odhazujeme konvence a rozhodujeme se, že tentokrát okolí zaujmeme šokem. Pro druhý test vybíráme aplikaci na vytváření zběsilého hluku s jednoznačným názvem Psychoflétna. Jakmile Nèro rozjíždí produkci, naše produkční dostává záchvat smíchu a chvíli vypadá, že se počurá. Postarší kolemjdoucí kroutí hlavou. Nekápne z nich ani kačka, ale u Nèra se střídá jedna holka za druhou, aby si s ním pořídila památeční selfie. Po Češkách jsou to holky ze Španělska, pak slečny v šátcích a další… Takovou pozornost mu rázem závidí všichni ostatní umělci na Karlově mostě. Aplikace je přesně pro vás, pokud chcete zaujmout, hrát neumíte, ale máte smysl pro humor a sebevědomí. Telefon je lehký, designově zajímavě zahnutý, ale je trochu znát, že patří do jiné cenové kategorie než předchozí Samsung.

 

AG9C6901

POKUS č. 3

 

TELEFON: Microsoft Lumia 950

APLIKACE: Play Me Angklung

STYL PŘEVLEKU: Jihoamerický indián

HUDBA: Aplikace imituje indonéský bambusový nástroj angklung. Zvuk vydává při zatřesení s telefonem, protože přesně stejně – tedy třesením – se hraje i na původní nástroj. Výsledný zvuk je ezotericky osvěžující, takže v kombinaci s indiánským oblekem do staré Prahy zapadá stejně dobře jako vitríny s ruskými matrjoškami, tyče s arabským kebabem nebo krotitel amazonského škrtiče. Indiánskou hudbu v ulicích prostě Češi milují… Asi tak stejně jako reklamu na prací prášky.

LOKALITA: Staroměstské náměstí

VÝDĚLEK: 52 Kč a 70 centů

Začíná pršet, okolní buskeři balí krámy, ale my se naopak chystáme na poslední číslo. Z velké plochy Staromáku turisté rychle mizí, Segwaye driftují po skrápěné dlažbě a i my brzy zjišťujeme, proč to konkurence zabalila. V mizerném počasí jsou naši potenciální znudění zákazníci během minuty fuč. Přesouváme se proto do Týnské uličky, která je tak těsná, že lidé musí kolem Nèra chtě nechtě projít. Je to lepší, občas někdo z turistů přihodí pár mincí zpod pláštěnky, ale spíš jako ocenění snahy o vlastní sebezničení umělce. Co se týká souboje operačních systémů, je stále znát, že šíře nabídky microsoftích aplikací pokulhává za Androidem i iOS, zvlášť pokud prahnete po něčem výstřednějším jako my. Ale nemusí vás to příliš trápit, patříte-li k uživatelům, kteří především telefonují, fotí a sjíždějí Facebook.

 

AG9C6977FINÁLNÍ VERDIKT

Do závěrečného hodnocení se výrazně promítá, že každý telefon patří do jiné cenovékategorie. Proto LG za pět tisíc nemůže náležitě konkurovat Samsungu za deset a Lumii za patnáct. Kupodivu mezi oběma dražšími modely jsme neshledali tak výrazný rozdíl, který by naznačovala cenovka. Nèro u Lumie ocenil vynikající foťák, přesto by se raději rozhodl pro Samsung, který má lepší poměr cena/výkon. Všechny testované aplikace jsou k dispozici zdarma, pouze aplikace Guitarism ve verzi pro iOS stojí 4,99 †.

Busking s mobilem kupodivu funguje, takže když vám třeba na cestách dojdou peníze na nocleh, stačí na nejbližší wifině stáhnout vhodnou appku, postavit se na roh a zkusit štěstí!

 

 

Guitarism---Pocket-Guitar

Guitarism – Pocket Guitar

iOS (4,99 €)

ANDROID (zdarma)

 

 

Psycho-Flute

Psycho Flute

ANDROID (zdarma)

 

 

Play-Me-Angklung

Play Me Angklung

Microsoft (zdarma)

 

AG9C6607 Mobily otestoval

Nèro Scartch alias Jakub Svoboda je syn frontmana Trabandu Jardy Svobody. S muzikou začal už ve dvou letech, první kapelu založil v pěti. V několika hudebních projektech působil jako bubeník, ale dnes jej vídáme za klávesami a syntezátory. S electroswingovými Mydy Rabycad koncertuje po celé Evropě od Velké Británie až po Německo a jako host vystupuje i se skupinou Android Asteroid. V listopadu vydal svoje sólové album Piece Of My Life, které vás zanese do temného podsvětí, zmítaného poryvy industriální elektroniky i kytarových riffů. Ze svého mobilu si ho můžete objednat na www.indies.eu.

 


Text: Jan Strmiska, foto: Adam Maršál, produkce: Kristýna Hlaváčová

Zpět