TINDER, LÁSKY ČAS!

#Test
Zpět

Máme tu měsíc lásky, takže bereme Huawei P10 a LG K10 2017 a žhavíme je na internetové seznamce Tinder. Kdo bude mít větší štěstí? Já (LG, 38 let) nebo kolegyně Jana (Huawei, 23 let)?

 

LG K10 2017

 

Screenshot_20170404-221612Beru lesklý LG s velkým displejem, a hned jak do něj vsunu simku, instaluji žhavou aplikaci. Není důvod na nic čekat. Pouštím se do experimentu, který vzbudí emoce, a doufám, že nejen moje.
První emoce spouští už samotná skutečnost, že jsem se stal uživatelem kontroverzní seznamky. Reakce se liší od „Tos teda klesnul hluboko!“ (moje ex) až po „Hele super, jedna sestra u nás na sále si takhle našla v pohodě týpka, se kterým teď jezdí po světě.“ Často opakujícím se pohledem na věc je, že jde o nástroj k vyhledávání sexuálních partnerů, a tím pádem si ho může nainstalovat jen opravdové prase, anebo že je to nouzová záležitost poslední záchrany, po které sáhne leda zoufalec. Ani s jedním názorem nemám problém.

 

Jeden kamarád mi v Rock Café na baru vysvětluje, že by do Tinderu nikdy nešel, protože mu to přijde umělé a neosobní. Něco na tom je. Ale podle mě je to stejné, jako kdyby měl člověk hledající práci obcházet všechny firmy osobně a všude se vyptávat po volných místech místo toho, aby se podíval na Jobs.cz. Na pohovor stejně jako na rande domluvené přes Tinder musí nakonec přijít osobně. Jestli bude zájem nebo ne, se prostě uvidí…

 

Rozdíl v balení naživo nebo v mobilu je jen v jiné formě. Lidstvo už nepomrkává, nedělá dlouhé pohledy, neoťukává nohama pod stolem, nedělá narážky a neprovokuje, ale svajpuje (z anglického swipe, které označuje tah prstem po dotykovém displeji). Na tomto principu je Tinder založen a byl dokonce jednou z prvních sociálních sítí, které svajpování umožňovaly. Pro nedotčené rychlý popis balení po mobilu. Když se přihlašujete, v nastavení si zvolíte, jaké pohlaví, v jakém věkovém rozmezí a aktuální vzdálenosti od vás hodláte lovit.

 

Svůj profil vytvoříte na základě překlopení z Facebooku, ale později ho můžete upravovat. Jakmile jste tam, Tinder vám předkládá obrázky různých žen (resp. mužů) s křestním jménem a věkem. Při kliknutí na portrét se vám ukážou další fotky a informace. Když se vám člověk na obrázku líbí, přetáhnete ho doprava, jako že dáváte lajk. Pokud posunete fotku doleva, znamená to nezájem. Jakmile Tinder zaznamená, že se vám líbí někdo, komu jste se také líbil, systém vám to ohlásí jako „match“ čili shodu a umožní vám vzájemně si napsat. Nemusíte, ale můžete – jako v reálném světě. Mimochodem v roce 2014, tedy pouhé dva roky po spuštění Tinderu, byla registrována miliarda svajpnutí s 25 miliony propojení za jeden jediný den. Statistiky ukazují, že uživatelé v počtu 50 milionů v průměru u aplikace trávili jeden a půl hodiny denně.

 

Zkouším, jak to bude makat na mém novém Androidu. Řadu K korejská firma LG uvedla na trh loni na veletrhu CES s cílem oslovit mladé zákazníky. Především je by měl oslovit kvalitní fotoaparát s pětimegovým foťákem na selfie. Letos byl model inovován a dostal název K10 2017. I když tak nevypadá, je celý z plastu, což má za následek i relativně nízkou váhu. Na výběr je ze tří barevných provedení – zlaté, černé a titanové. Mně k tinderování přistála černá varianta. Až po dvou dnech a asi dvou tisících „svajpech“ jsem si všiml, že rámeček kolem dokola má bronzový odlesk. Baterka má docela výdrž a i při poctivém seznamování nemusím dobíjet každý den. Mobil má hlasitý zvuk a je v něm dobře rozumět. Základní paměť je 16 GB, ale dá se  rozšířit o microSDXC kartu o kapacitě až 256 GB.

 

Displej je asi o 20 procent větší než na mém iPhonu a já si tak můžu všechny dívky pěkně prohlédnout. Jak se pozná, že nekecají a na profilu nějak nepodvádějí? Je to jednoduché a opět to dokonale kopíruje reálný svět. To, že chce část lidstva vypadat lépe než ve skutečnosti, je úplně normální, a i v běžném životě se používají nejrůznější finty: pushupky, zeštíhlující punčocháče, řasenky, implantáty, rtěnky, podpatky atd. Stejně jako opravdová žena vám ani ta virtuální na svém profilu neřekne všechno hned a spoustu věcí nechá viset ve vzduchu nebo je dokonce zcela zatají. Jak se má například poznat, jestli k vám bude pasovat výškou? Zatímco na baru se tahle věc ukáže hned, v Tinderu musíte hádat podle mimotechnických pomůcek, jako je poměr s Eiffelovkou v pozadí anebo podle výšky regálu, o který se slečna opírá. Na potenciální problém je zaděláno, pokud jako já měříte méně než 170 cm, což je přes tvrzení nejrůznějších optimistů stigma, které vás provází celým offlinovým životem. I na Tinderu vám to dá občas někdo sežrat: „Neobtěžuj se, pokud máš méně než 180!“ S podobnou informací v různých obměnách jsem se setkal poměrně často. Stejně jako v reálném životě je to trochu kruté, ale zas to dokáže předcházet situaci, kdy by se vedle mě případné basketbalistky mohly na prvním rande cítit v nekomfortní rozměrové převaze.

 

Jindy je třeba být ostražitý a číst mezi řádky. Co si má například člověk myslet o výstraze: „Jestli si myslíš, že mě zajímají tvoje peníze a svaly, nestojím o tvůj lajk.“ Znamená to, že mám šanci i jako podsaditý lenoch na podpoře? Nebo je to zvolání s vyprázdněným obsahem, z nějž mimo jiné vyplývá, že slečna při zakládání svého profilu vlastně o penězích tak trochu přemýšlela? Jiné uživatelky jsou přímočařejší a nenechávají nikoho na pochybách, jako třeba Kateřina (22): „Mám ráda kabelky, vodku a kočky.“

cof
Foto: Huawei P10

 

Dobré je, když se na Tinderu nelže alespoň v základních věcech, jako že máte dva vlkodavy (někdo nemusí vlkodavy), tříleté děcko (někdo nemusí děcka), sto kilo (někdo má raději vyhublé) nebo přítele (někdo je jenom na holky). Věk jen tak neošálíte, protože se páruje s vaším facebookovým profilem. Samozřejmě můžete založit falešný, ale s tím souvisí spousta jiných starostí. Pokud si ovšem připlatíte a koupíte si Tinder Plus, můžete se omladit podle nálady, což by v mých 38 nemuselo být úplně od věci.

 

 

Během testu jsem našel shodu s více než deseti holkami, z nichž některé ani neodpověděly a jiné z konverzace odešly. Jedna mi slíbila, že mi uvaří a upeče, s jinou to vypadalo na procházku po Petříně, jedna by ráda na kolo, ale akorát dobírá antibiotika, jedna je zadaná (kolegyně Jana – jako fakt jsme se tam navzájem našli!) a s jednou jsem se doopravdy sešel. Jak to dopadlo, si nechám pro sebe.

 

HUAWEI P10

01_Huawei_P10_front_Ch5

Huawei P10 vypadá na první pohled neskutečně elegantně. Je extrémně tenký, má úzké rámečky kolem displeje a vůbec působí luxusně. Soudě podle zájmu mužů, kterého semi díky tomuto telefonu dostalo, bych Tinder ani nepotřebovala, ale jde se na to! Stahuji Tinder a spáruji ho s Facebookem, abych na něj nemusela nahrávat svoje zájmy a fotky. Je mi to trochu líto, protože Huawei fotí skvěle. I přední kamerka vám vyrobí fajn selfíčko, ale nejsem zrovna namalovaná, a tak ho testuji jen na svojí kočce. Procházím prvních pár profilů na Tinderu a začínám slintat (kočka taky). Je zajímavé, jak rychle si člověk zvykne na to, že většina uživatelů je tu hezká a vysportovaná. V podstatě jsem se ale poměrně rychle adaptovala a hledám výhradně zajímavé osobnosti. Nakonec mě zaujal profil s popiskem: „Raději než ženy mám kočky, ale máma mi říká, že bych nějakou holku mít měl.“

 

Na poměrně velkém a kvalitním displeji Huawei P10 si můžu všechny profily detailně prohlédnout, což oceňuji. Velký displej se ale ukazuje i jako nevýhoda, a to když chci fešáka z posilovny odmítnout. Mým krátkým palcem nepřejedu až na levý okraj displeje, ale stočím dráhu nahoru. Superlike. Ach jo. Okamžitě mi přijde zpráva: „Ahojky, ten superlike od tebe mě moc potěšil, doufám, že to nebylo omylem. ;)“

 

Objevil se ale i opačný problém. Huawei používá klávesnici qwertz místo qwerty, na kterou jsem u mobilu zvyklá. Prvních pár hodin tedy některé moje zprávy nedávají příliš smysl. Naštěstí jich přes spolehlivou korekci zas tolik neprojde, ale některé své vyvolené jsem nejspíš odradila. Nicméně mohla jsem dopadnout i hůř. Jak znám své spolubydlící, ani bych si nevšimla, kdyby si telefon „půjčili“ a začali na mém Tinderu vlastní konverzace. Tomu však zabránila čtečka otisků prstů, které zpětně velmi děkuji. Čtečka je příhodně umístěna vespod přední části a telefon se tak odemyká naprosto intuitivně.

 

Chystám se na schůzku a nepříjemně mě překvapí slabá výdrž baterky. Přestože jsem používala dva mobily najednou, vydržel Huawei při plném nasazení jenom den. Na druhou stranu se ale nabíjí extrémně rychle. Než jsem se před odchodem namalovala a oblékla, dobil se o 24 procent (což fakt neznamená, že se dlouho maluju!).

 

Vyrážím na schůzku a modlím se, aby byl můj match normální. Kromě pár „hejtů“ na mou domovskou Karlovu univerzitu se zdá být v pohodě. Dokonce velmi ladně překousne fakt, že jsem zadaná. Tím se dostaneme do zajímavé situace, kdy se můžeme bavit o psychologii, smrti a úpadku politiky – jako normální lidi. Nakonec v kavárně sedíme tři hodiny a do mluvíme se, že ještě někdy někam zajdeme. Vypadá to na happy end.

 

AG9C2095 CB

 

Zbývá otázka: co se všemi spojeními na Tinderu, u kterých jsem zjistila, že si s nimi vlastně nechci psát? Po pár dnech vyřešeno. Narazila jsem totiž na kouzelné tlačítko „unmatch“, po jehož použití bizarní, nudná nebo otravná konverzace zmizí. Jakožto zadaná slečna teď stojím před dilematem, zda Tinder smazat, či ne. Nechce se mi, jako zábava do tramvaje je fajn a ta dávka pěkných kluků by mi asi chyběla. Nakonec jsem si pro existenci téhle aplikace v mém mobilu našla ospravedlnění. Hledám na Tinderu herního partnera na badminton!

 


Text: Adam Maršál a Jana Pouzarová, foto: Daniela Chovancová

 

Zpět