VELKÝ TEST MOBILů SE SKYLINE

MC Jacob a jeho parta otestovali tři chytré mobily
#Test
Zpět

MC Jacob a jeho parta otestovali tři chytré mobily přímo během své show na Majálesu v Brně. Pro dojmy a fotky jsme si pak došli do backstage. Čekala nás divočina.

 

AG9C8802_FotorV bílé obálce se vzduchovými polštářky chrastí Huawei Mate 8, iPhone 6 a HTC mini 2 – tři mobily nabité pro náš festivalový test. Za kapelou Skyline fičíme až do Brna. Po dé jedničce skáčeme jak střelená mula, ale jen do chvíle, než se provoz zahustí a zastaví. Za necelou hodinu máme telefony předávat kapele, která je otestuje přímo na stage. Na mobilu mi pípne SMS od DJ Hiffiho. „Koncert začíná v 16.20.“ Budeme to mít s odřenýma ušima. Než se probojujeme do Brna, mrkneme, co s sebou vlastně vezeme.

 

HUAWEI MATE 8

Produkční Kristýna loví v kouzelnické obálce a vytahuje největšího borce. Obří Huawei Mate 8 by v pohodě posloužil jako tácek pod meníčko z Mekáče ve Velkém Meziříčí. Baterka vydrží až dva dny, takže vám může dělat parťáka i na delším festivalu. Tělo je z kvalitního hliníku, fotoaparát slibuje divy a vnitřnosti přetékají moderní technologií. Uživatelské rozhraní se všemi ikonami na ploše se blíží k iPhonům. Někdo to má rád, jiný ne, to už je na vás. Telefon se také chlubí globální konektivitou pro 217 zemí, ve kterých si můžeme užít nejrychlejší LTE technologii. To všechno nabízí čínský telekomunikační tygr za cenu šestnácti tisíc korun.

IMG_20160511_131221

IPHONE 6

Na dně pytle nám jako poslední zůstává šestka od nakouslého jablka, které se ve verzi 16 GB drží na ceně kolem sedmnácti tisíc. O tomhle mobilu už asi neřekneme nic nového včetně toho, že se v kalhotách neohýbá. Má jednoznačný design, který holky z fitka rozpoznají na sto metrů. Systém iOS9 je odladěný a stabilní, že si o něj můžete opřít i kolo. Křišťálově jasný a nepoškábatelný displej Retina, na kterém by se dalo bruslit, oceníte nejen na festivalu. Stroj nemá smysl rozebírat, známe ho až příliš dobře a stejně lidi dělí na ty, co ho mají nebo si ho časem koupí, a ty, co by ho nechtěli ani za zlaté příbory.

 

HTC MINI 2

V druhém sledu na nás z obálky vykoukne šedý HTC mini 2. Malý je, o tom žádná. Pro lidi, co nosí mobily v kapse, je to určitě skladnější volba než šestipalcová paleta od Huawei. Mobil je asi centimetr tenký a plášť má z broušeného kovu. Taky hátécéčko už si jede v ultrarychlém internetu LTE, takže maily pošlete a aplikace stáhnete rychlostí svistu. Protože máme čas, testujeme hudební systém BoomSound, který se pasuje do role sound systému do kapsy. Ze Spotify najíždíme nové album Skylinů s názvem „Jungle“, které je právě ode dneška k poslechu v elektronické podobě. Dva přední stereo reproduktory mají vlastní vestavěné zesilovače. Chytrý software se stará o vyvažování basů a výšek. Za sedm tisíc dost muziky. Na audio systém v naší Toyotě to nemá, ale stačí to, aby nás to před živým vystoupení Skyline solidně rozehřálo. Pusťte si ho sami, stojí za to – ostatně jako všechno od téhle rozjeté party.

 

 

AG9C9064_FotorStavíme u výstaviště, kde už je Majáles v plném proudu. Přidáváme se k dalším pětadvaceti tisícům diváků. Prodíráme se ke stage města Brna a vyvoláváme MC Jacoba. Díky růžovému číru si ho nemůžete nevšimnout. Výměnou za mobily dostáváme náramky, které nás opravňují ke vstupu do backstage, kde proběhnou některé z našich testovacích úkonů. Kromě foťáku budeme měřit citlivost mikrofonů a trochu nečekaně také odolnost displejů. Do koncertu zbývají poslední minuty. Show i test můžou začít.

 

BATTLE ZAČÍNÁ

AG9C8927_FotorKapela dostává instruktáž. V první řadě je třeba fotit vše, co se hýbe. Členové jsou vyzbrojeni telefony, i když se předpokládá, že v téhle fázi budou mačkat fotky hlavně všichni, kdo se starají o chod jejich koncertu. MC Jacob prozrazuje, že během vystoupení vyleze na vrchol konstrukce. Nápad, že by si nahoře udělal selfie, neprochází. „Už takhle budu mít s sebou mike, nerad bych spadnul,“ říká. Skyline nabíhají na podium. Ne náhodou sklízejí tituly v nominacích za nejlepší taneční skupinu. Od prvního songu dostávají brněnské studenty do varu. Vypsaná fixa, která navazuje, vedle nich působí jako… vypsaná fixa. Zpěvačka Marka a MC Jacob lítají a skáčou jako z filmu Zastav se a nepřežiješ. Takhle má vypadat show. Spojka nám do backstage přináší z pódia telefony, abychom mohli odmávnout první disciplínu: souboj mikrofonů.

 

CHECK THE MIKE!

Otázku, jak citlivý je mikrofon ve vašem mobilu, si položte vždy, když se vás volající na druhé straně linky zeptá, jestli nejste v jeskyni. Jak to změřit? Do každého z mobilů jsme už v Praze nainstalovali aplikace na měření decibelů, které nám zvuky nasnímané mikrofonem vyhodnotí v decibelech a ukáží v přehledném grafu. Pro Androidy a iOS platformy nemáme jednu stejnou, a i když jde o díla různých vývojářů, obě se jmenují Sound Meter. Ta androidí nabízí více možností nastavení a kalibraci. V backstage vyhledáváme co nejklidnější kout a spouštíme experiment. „Analogové“ ručičky aplikací kmitají na displejích a během singlu z nové desky hledáme v záznamu maximální dosažené hodnoty naměřené při stejné hladině zvuku: HTC 85 dB, Huawei: 83 dB a iPhone 90,2 dB. Namítnete, že dvě appky můžou měřit různě, ale pro nás je dnes iPhone vítěz. Dokáže to někdo zpochybnit?

IMAG0006
HTC MINI 2

IMAG0015
HTC MINI 2

IMAG0032
HTC MINI 2

SELFIE, BABY

Skyline jdou do finále. Poslední pozdravení s diváky a fotky na památku. Přicházejí za námi do backstage, dávají si zasloužený drink a pokračují ve focení. Jsou nadšení jak děti a pořizují vodopád selfie. Jaké foťáky jsou vlastně ve hře?
HTC se chlubí solidním 13Mpx a předním 5Mpx fotoaparátem. Na přední straně displeje je odpočítávající časomíra. S funkcí Panorama 360 se dají pořídit snímky v úhlech 180° × 360° pomocí jednoho kliknutí. Docela sranda. Apple se rozhodl zůstat na 8 MPx, což už není žádná hitparáda. Dobrou fotku nedělá rozlišení, ale v porovnání s konkurencí iPhony ztrácejí. Na druhou stranu rychle ostří a dobře si vede ve slabším světle.„Já jsem s iPhonem v pohodě, neměnil bych,“ říká Jacob. Jenže je tu ještě Huawei. Čínská panda nasypala sto milionů dolarů do vývoje vlastního procesoru pro zpracování až 16Mpx fotografií a někde se ty bankovky projevit musely. Unikátní procesor má zařídit věrohodnější barvy, rychlejší zaostřování, vyšší jas a barevnou hloubku. Abychom mohli výsledky spravedlivě rozsoudit, stahujeme fotky do počítače. HTC má celkem šum a ne úplně prokreslené detaily v případě kontrastního nasvícení scény, jako například když se fotilo tmavé pódium s nasvícenými diváky v pozadí. Šestka od Applu nic nepokazila, ale ani nepřekvapila a vlastně až tak nenadchla. Zato Huawei je úplně jiná liga. Na přímém světle, ve stínu, v protisvětle i za různých světelných podmínek si vede skvěle. Fotky jsou ostré, světelně vyvážené, barevně příjemné a prokreslené. Když se vedle sebe položí fotky z Mate 8 a z velké zrcadlovky, rozdíly jsou již nevelké. Jednoznačný vítěz o několik tříd.

sdr
HUAWEI MATE 8

bdr
HUAWEI MATE 8

dav
HUAWEI MATE 8

NEČEKANÝ CRASH TEST

Při hektickém testu poznáte ledacos – třeba to, jak se mobily drží. Zlobří rozměry Huawei nemusejí každému sednout do ruky. Stačí trocha nepozornosti a telefon padá. „Sakra,“ uleví si Jacob, když sbírá mobil ze země. Kontroluje obrazovku, ale displej je díky ochranné fólii netknutý. O něco hůř je na tom nechráněná boční hliníková hrana, která dostala dva zákusy. Aniž bychom to měli v plánu, z našeho testu se stává crash test a Jacob se omlouvá. „Říkám to pořád, telefon bez pouzdra je zralej na kreš,“ říká. Aby ukázal, že jeho teorie funguje i v praxi, bere svůj vlastní iPhone 6 obrněný pouzdrem a krycím sklíčkem a bez varování ho vyhazuje do vzduchu. Malá skříňka zmizí v nebi. Jacob se ji snaží zachytit, ale to se snad ani nedá. iPhone se řítí a s pořádným žuchnutím sebou plácne na zem. „Vidíš, a nic,” ukazuje Jacob svůj mobil. Při té příležitosti nám dochází, že správná není otázka, jestli vám váš mobil upadne na zem, ale spíš kdy. Škody bylo dneska dost, takže „nahé“ HTC radši rychle balíme zpět do bublinek. Jak účinnou ochranu displeje poskytuje tvrzené sklíčko Gorilla Glass, raději zjistíme někdy příště.

IMG_0042
IPHONE 6

IMG_0053
IPHONE 6

IMG_0028
IPHONE 6

DNES S NÁMI TESTOVALI SKYLINE

dav

Skyline je česká hudební skupina, která vznikla v roce 1997 v Praze. Zpěvačku Marku Rybin a MC Jacoba doplňuje kytarista Majkii B a dvojice zakládajících členů – DJ Hiffi a bubeník Radek Bureš. Letos v létě je můžete potkat například na putovním českém festivalu Hrady CZ, Rock For Churchill nebo slovenském Grape. V minulosti si zahráli třeba na prestižním holandském festivalu Eurosonic nebo na Szigetu v Maďarsku. Na podzim mají v plánu vyrazit na turné k nové desce Jungle, ta je venku teprve pár dní. Kromě CD je k mání i přes iTunes, Spotify, Deezer a Apple Music a k poslechu i na Spotify. Skyline na ní pracovali dva a půl roku.

 

 


Text: Adam Maršál, foto: autor a Skyline

Zpět