Velký test Kryštofa Michala

Apple Airpods vs Samsung Galaxy Buds
#Velký test
#Sluchátka
#Apple Airpods
#Samsung Galaxy Buds
Bílé nebo černé? Jak to slyší známý hudebník?
Zpět

Hudebník Kryštof Michal se nezastaví. Se svou kapelou Portless nahrává nový single „Say It”. K té samé skladbě točí klip a Janu Hřebejkovi dělá prvního asistenta v nově vznikajícím televizním filmu Veterán. I přes extrémní pracovní nasazení souhlasil, že pro Charger.cz otestuje dvojici bezdrátových sluchátek, která teď letí: Apple Airpods 2019 a Samsung Galaxy Buds Black. Zatímco technické údaje si nastudujete v příslušných produktových listech, frontman kapely Portless vám řekne, které lépe sedí a které mu více vyhovují zvukem. Tak černé nebo bílé?

 

FM7B9020

 

Kryštof Michal:

Byl jsem požádán, abych řekl něco k těmto dvěma typům sluchátek, které jsou na první pohled ze stejné třídy, jen od jiné značky. Ve své recenzi se budu zabývat především kvalitou poslechu. Zvuk a poslech zvuku je velmi subjektivní záležitost. Někomu se může líbit zvuk z jednoho typu beden, někomu z jiných a těžko s tím něco naděláme. Každý může mít rád trochu jiný zvuk. Zrovna tak někdo poslouchá hudbu potichu a jiný nahlas. Veškeré hodnocení ohledně zvuku beden nebo sluchátek je proto nutné brát jako čistě subjektivní.

 

I profesionální zvukaři ze slavných studií neustále bojují s tím, z čeho mají poslouchat hudbu a řeší otázku, které bedny co nejvíce odpovídají čistému zvuku. Když děláte novou muziku, tisíckrát si to ověřujete, posloucháte to v autě, v bednách, ve sluchátkách, neustále je porovnáváte a podle toho pak vznikají profesionální nahrávky. Pokud máte rádi hudbu, na bednách, stejně jako na sluchátkách, záleží.

 

V obou případech recenzovaných sluchátek jde o pecky do uší. Oboje vypadají velmi elegantně. Když rozbalíte krabičky, dostanete do ruky krásné obaly připomínající vajíčka z plastu. U Samsungu mě potěšilo, že byly rovnou nabité. Airpody jsem musel nabíjet. Podstatné je, že oboje sluchátka jsou bezdrátová. Nedokážu posoudit, do jaké míry kvůli bezdrátovému připojení degraduje kvalita přenosu signálu. Jako hudebníci tento jev řešíme u bezdrátových mikrofonů. Když nejsou dost kvalitní, degradace je velká. Kabel je v zásadě vždycky lepší. Na rovinu říkám, že s černými Samsungy jsem normálně usnul v posteli a vůbec mi nevadily. Po nějaké době jsem se probudil a pecky jsem měl pořád v uších.


FM7B9057

 

Zvuk na prvním místě

Zvukově jsou oboje sluchátka střední třídy. Zatímco Airpody bych označil za pecky, Samsungy jsou spíš in-eary. Možná, že v angličtině se oboje označují totožně s tím, že obě jdou do ucha, ale Samsungy se svým tvarem mnohem víc podobají profesionálním sluchátkům, které používáme na koncertech, kde jsou sluchátka hlouběji zasunutá do zvukovodu. Mají i vyměnitelný molitan. Jde o druh sluchátek, na které jsem osobně zvyklý.

 

Zvukově mezi nimi příliš velký rozdíl není. Myslím, že Airpody jsou o něco lepší, co se týká podání zvuku, který se mi zdá malinko čistší. Oboje sluchátka se ale potýkají s problémem, že nezvládají hlubší basy nebo sub basy. Ty od nich nemůžete čekat. Překvapivě podobně je to i v případě Samsungů, od nichž jsem si to sliboval víc než u Airpodů. Ten důvod hned vysvětlím.

 

FM7B9033

 

Každé ucho je originál

Hlavní rozdíl mezi sluchátky spatřuji v jejich ergonomii. Airpody jsou klasické pecky tak, jak je známe už minimálně deset let. Velmi u nich záleží, jak máte tvarované ucho. Mně třeba nesedí. Když je nasadím, čouhají mi z uší divným směrem. Nevím, jestli je mám víc dolů nebo nahoru. Podle orientace sluchátek v uchu se mění i to, kam jdou výšky, středy a basy, takže si musíte najít tu správnou polohu.

 

Hlavní rozdíl proti klasickým velkým sluchátkům je propustnost zvuku z vnějšku. Na jakých sluchátkách se nejlépe poslouchá muzika? Na klasických velkých bakulích přes půl hlavy, které vám úplně zavřou ucho pro čistý a nerušený zážitek. Dobře se poslouchá v autě, když má člověk kvalitní aparaturu už jen proto, že sedíte v uzavřeném prostoru a spoustu parametrů si můžete nastavit. U pecek do ucha je problém, že jsou nějak nastavené a vy s tím nemůže nic moc dělat.

 

U těchto sluchátek bude největší problém, když pojedete v plném autobuse nebo ve vlaku, kde parazitní zvuk zvenku prochází dovnitř daleko víc. Tato sluchátka příliš neizolují ucho od vnějšího prostředí.  Znovu jde ale především o subjektivní pocit. Třeba je moje ucho jen příliš velké a sluchátko se v něm hýbe jen mně. Když si je vzal můj syn, byl nadšený, protože mu sluchátka seděla akorát.

 

Ergonomie ucha je při výběru sluchátka důležitým faktorem. Pokud chcete zažít kvalitní poslech, musíte si spárovat sluchátko se svým uchem. Jinak můžu říct, že Airpody jsou dobrá sluchátka. Na domácí poslouchání fungují úplně v pohodě a nejste-li hudební fajnšmekr, tak budete spokojení.

 

FM7B9065

 

Samsungy skvěle sedí

Jak už jsem říkal, tato sluchátka mají mnohem blíže profesionálním in-earům. Koncovka sluchátek se zasune přímo do zvukovodu, kam velmi dobře ergonomicky zapadnou. Proto jsem si myslel, že budou mít i výrazně lepší basy, ale to se nestalo. Nejlepší řešení by bylo, kdyby se kvalita zvuku vzala z Airpodů a narvala se do ergonomicky lepších Samsungů. To by byl z mého pohledu ideální kompromis.

 

Pokud chcete mít větší hudební zážitek, budete si muset koupit domácí systém nebo studiová sluchátka. Uživatelský rozdíl je skutečně obrovský. Jde to přirovnat k situaci, kdy sledujete Osm hrozných od Tarantina na televizi s úhlopříčkou 30 mm, a pak na ně jdete do kina.

 

Hodnocení Kryštofa Michala

Nestihl jsem vyzkoušet, jak dlouho se nabíjejí, jak dlouho vydrží, jaký mají dosah, ale za mě má větší budoucnost koncept sluchátek od Samsungu, kterým se podařilo schovat pecku do ucha a u kterých se propustnost zvuku dovnitř ucha regulujete nastavením koncových molitánků. Myslím si, že politikou výrobců ani není vybavovat sluchátka nejlepšími technologiemi, protože pak by se dalo čekat, že budou stát třeba deset tisíc. Opravdu nepřeháním – cena základní řady sluchátek, které používáme na koncertech, se pohybují kolem této částky. Odlitky mohou jít ještě výš.

 

Sám bych si sluchátka z testu koupil. Spíš bych asi sáhl po sluchátkách Samsung, protože mi lépe seděly. Sluchátka jsou ale vždy velice subjektivní záležitost, a tak určitě doporučuji vyzkoušet. Ergonomie je jedna věc, ale druhá, ještě důležitější, je radost, jakou vám dá samotný poslech. Důležité je, jestli příliš nezkreslují, jestli mají sílu, jestli jsou v nich slyšet basy, jestli nehrají moc ve středech, nejsou moc přebasované nebo převýškované a hlavně, jestli to nezní, jako když si pustíte muziku z repráků laptopu.

 

FM7B9049

 

Doufám, že jsem vám pomohl vybrat. Já bych volil černé, moje děti jsou nadšené z bílých, protože jim lépe sedí v uchu a asi je větší frajeřina mít Airpody od Maca. Já už jsem z toho asi vyrostl. Volím Samsungy a pokud budou mít nějakou vyšší, nadupanější, basovější řadu, vzal bych si tu.

 

 

Kryštof Michal

Narodil se 15. února 1974 na pražském Újezdě. Většina lidí jej zná spíše z hudebního světa. V roce 1992 založil skupinu Support Lesbiens, se kterou získal dvě hlavní ocenění České hudební akademie – Anděl za nejlepší album roku 2002 a kapelu roku 2002. Nyní je frontmanem kapely Portless. Málokdo ale ví, že se také věnuje filmu. Jako 1. asistent režie se podílí na vzniku mnoha reklam a filmů včetně kultovního snímku Samotáři.

 

Text: Kryštof Michal, Adam Maršál

Foto: Adam Maršál

Zpět