VELKÝ TEST

HIPSTŘI TESTUJÍ ANDROIDY
#Test
Zpět

Východisko č. 1. Hipsteři neuznávají jiný mobil než iPhone. Východisko č. 2. I iPhone 5 (ne 5s, ale obyčejná pětka) je pořád lepší než sebenovější a sebelepší Android. Zadání testu: Zjistit, jak tři Androidy CAT S60, Samsung Galaxy S7 edge a Huawei Nova obstojí v hipsterském testu.

 

Základní pravidlo hipstera je: nikdy nepřiznej, že jsi hipster. Není to pravidlo někde napsané nebo vyslovené, protože hipsteři žádná pravidla neuznávají. Je to ovšem pravidlo, přes které nejede vlak a které se nedá brát na lehkou váhu. Sehnat za takových okolností hipstera, který o sobě řekne, že je hipster – natož do médií – je logicky nadlidské úsilí, to je teď snad doufám jasné. Ještě by se vám kolegové hipsteři vysmáli – nebudeme jmenovat, každý přece ví, koho tím myslím.

AG9C0473_2-kopie
Zleva: Květa, Nany, Tadeáš a Františka

Další věc je, že kolem hipsterů se toho v médiích dost napíše a hodně se na ně nasazuje. Pojďme si v tom udělat aspoň trochu jasno. Pravda je, že hipsteři mnohdy nejedí maso (je jim líto zvířat, která nemilosrdně vraždíme), nenosí kožichy (ze stejného důvodu), nosí divné hadry ze sekáče (aspoň nevypadají všichni stejně), provokují tím, že s sebou neustále někam tahají knihu (zřejmě umí číst), opovrhují automobilovou dopravou (všichni nemusí stát v koloně), mají dlouhý vous (proč ne?), zastávají se uprchlíků, homosexuálů a dalších menšin (i tak zbyde dost jiných, co kvůli nim přestanou nakupovat v Lidlu) a v životě by si nekoupili jiný telefon než iPhone (když to funguje, proč riskovat něco jiného). Když se to shrne, ukáže se, že hipsteři jsou vlastně také lidi a světe div se, většina z nich v životě neseděla na veganském kole.

AG9C0595
CAT S60: jediný smartphone se zabudovanou termokamerou

Když jsme se odhodlali pro hipsterský test, nemohli jsme vybrat jinou lokalitu než v hipsterském epicentru kolem Krymské ulice v pražských Vršovicích. Volba padla na holičství a kadeřnictví Tadeáše Kneře (Tadax.cz), které je hned za rohem od hipsterských podniků jako Café V lese, Café Sladkovský nebo veganská restaurace Plevel. Kromě Tadeáše se do nejužší arbiterské poroty nominovaly Františka (kromě mobilu Sony má v batohu ještě iPhone pro případy, že něco postuje na Instagram), Nanynka (považte už to jméno!) a Květa (kupuje si vinyly, i když doma nemá gramofon). Pokud jste měl někdo v zásobě lepší hipstery, měli jste se ozvat včas. Nyní přistupujeme k testu!

AG9C0578-(1)

 

CAT S60

Cena: 17 999 Kč

AG9C0511-kopiePopis: Média ho označila za duální armádní obrněnec s termovizí. Populární výrobce žlutých bagrů dal na trh další mobil, který by zastavil i rozjetý vlak. „Klidně by mohl sloužit jako zbraň,“ říká Františka a pohybem s telefonem v ruce naznačuje zatloukání hřebíků. Ano, CAT S60 je masivní věc. Díky armádní certifikaci odolnosti 810G vyčnívá z řady všech ostatních mobilů. Bez úhony by měl přežít pád ze dvou metrů a vadit by mu neměla teplota do –55 °C. Když zasouváte SIM kartu, máte pocit, že ukládáte zlatou cihlu do pevnosti Fort Knox – tak seriózně působí pancéřová „vrata“ na zadní straně mobilu. Protože v plánu je především zhodnotit design, podívali jsme se na něj zblízka. „Hezký zrovna není,“ shodují se všichni. „Ale zas bych mu klidně věřila, že se fakt umí potopit do pěti metrů,“ říká Františka, která vyzdvihuje i funkci, že si rozpracované věci skládá do hezkých záložek. Další předností je nastavení zvukové hladiny „na stavbě“. Na podvodní dobrodružství je připravený i displej, který se ani po ponoření do kadeřnického umyvadla nenechá zmást falešnými signály a funguje jako na suchu (vzpomeňte, jak vám začne zlobit mobil při prvních kapkách deště).

Žádnou parádu bohužel CAT nepředvedl s focením. Pomalu ostří a fotky nic moc – na Instagramu to budou mínusové body. Nejvyzdvihovanější funkcí tohoto mobilu je termokamera, kterou jsme si nechali na konec. U žádného jiného telefonu jsme nikdy nic takového neviděli. Funguje to skvěle a díky ní můžete pořídit spoustu originálních fotek na svůj Instagram, ale především můžete u svého baristy reklamovat kávu s neoddiskutovatelným důkazem, že je to sójové latté skandálně studené.

Hipsterské hodnocení: 75 %

 

SAMSUNG GALAXY S7 EDGE

Cena: 22 599 Kč

AG9C0516Popis: Těžko byste hledali jiný telefon, který v roce 2016 získal tolik pozitivních recenzí. Největší kritiku si vysloužil za svou cenu, s níž patří k nejdražším na trhu. Jak na porotu působí na první dojem? „Já mám malou ruku, mně by hned někde vypadl z ruky,“ hodnotí Květa. Pravda je, že zrovna v tomto směru udělal edge oproti předchozí generaci velký krok vpřed. „Hmhm, vypadá moc hezky, ale ty zahnuté hrany jsou na mě trochu moc creepy (hipsterský výraz pro hrůzu nahánějící). S takovým displejem bych si myslela, že jsem furt opilá, což dnes například nejsem,“ říká Nanynka. Tím se ale veškerá kritika vystřílela. Jestli S7 edge něčím převyšuje konkurenci, je to neskutečně kvalitní foťák. Veškeré hipsterstvo se shodlo na tom, že když se fotky zvětší, je vidět, že ani iPhone 6s nemá šanci. Všichni jedním dechem poznamenali – proč tu v testu nemáme nový iPhone sedmičku? Ale na tu si prostě ještě musíme počkat.

Hipsterské hodnocení: 81 %

 

HUAWEI NOVA

Cena: 9 999 Kč

AG9C0541_1-kopiePopis: Pokud na této planetě existuje hipster vlastnící přístroj značky Huawei, nejspíš ho v Café Altstadt nepokládá viditelně na stůl, aby se neshodil. Naše dnešní porota na něj kouká blahosklonně jako na vránu se zlomeným křídlem, kterou se právě odhodlala odnést do zvířecího útulku. „Ehm, jak se to vlastně zapíná?“ ptá se Květa odkojená nakousnutým jablkem. Když se Nany ptám, jak se jí líbí zlatý telefon, odpoví, že „má raději černé“. Raději to ani nekomentujeme. „A ty ikony? Trojúhelník nebo kolečko znám spíš ze Sony Playstation,“ směje se Tadeáš. S Huawei mezi hipstery díru do světa neuděláte, ale považte – objektivně to není vlastně vůbec zlé. Android funguje jako po drátkách a foťák je skoro tak dobrý jako u mnohem dražších modelů této značky. I naši dnešní testeři se shodují, že praktická je spoušť na zadní straně mobilu. Bezvadně funguje i čtečka otisku prstu a na displej je radost pohledět. Celkově telefon působí kvalitně a dotaženě. Ale image je image a s tím na farmářských trzích nic moc nenaděláte.

Hipsterské hodnocení: 62 %

 

TIP CHARGERU:

Máte Androida, a přesto chcete být jako hipster? Stáhněte si aplikaci „Like a hipster“. Na dispeji svého Androida budete mít vždy nejčerstvější informace o tom, v jaké kavárně připravují nejlepší flat white, kde nabízejí sendviče s trhaným vepřovým, kde parkují food trucky nebo kdy se otvírají trhy s organickými produkty.

 

LIKE-A-HIPSTER-appLIKE A HIPSTER

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět