Velký test:

MOBILNÍ BLONDÝNA
#Test
Zpět

Takhle to dopadne, když blogerce z Brna dáte tři mobily na test. Který ji z trojice Huawei P8 Lite, Samsung Galaxy J5 (2016) a Sony Xperia XA zaujal nejvíc?

 

Fotografování selfies je nemoc, tvrdí psychiatři. Lidé, kteří sdílejí fotky z posilovny, mají psychické problémy. Focení jídla je úchylné, už nejde o hlad, ale o zábavu. Přemíra selfíček na Facebooku může signalizovat duševní poruchu. Fotky jídla na Instagramu vypoví o narušeném psychickém zdraví jedince. Američtí vědci uznali zálibu v selfies za psychickou chorobu. Nahráváte na internet fotky z tréninku? Jste nemocní, studie mluví jasně!
No, podle amerických vědců jsem nejspíš případ, kterému by nepomohl ani prázdninový pobyt v Bohnicích a svěrací kazajka k tomu, a to radši nechci vědět, jak zní diagnóza poté, co se v mobilu nastřádá 657 fotek mopsího štěněte s rozdílem maximálně tak v úhlu natočení hlavy, 887 ovesných kaší, které stejně vypadají, jako by je někdo už jednou snědl (a ne, ten banán na kolečka tomu stejně nepomůže!), 6 546 fotek s naloženou činkou, pár zvěčněných šálků kávy, několik snímků nic neříkajících párů bot, západy slunce a náhodné domy a jako bonus fotky pořízené při běhu, kterých je víc než naběhaných kilometrů za můj život.

Jako specialista sociálních sítí trávím ve společnosti modré lišty podstatnou část svého dne, a když zrovna nemám nad hlavou velkou činku, nevisím na hrazdě a nedělám spousty otravných angličáků, jsem ve volném čase i blogerka. Proto radši ani nechci vědět, kolik času jsem ve skutečnosti on-line. Vzhledem k mé práci i koníčku by se možná dalo očekávat, že jsem v oblasti počítačových technologií a mobilů profík, žádná funkce ani aplikace mě nepřekvapí, žádné parametry mi nejsou neznámé a mezi mobily s Wi-Fi připojením jsem jako ryba ve vodě.

Nejsem.
Jsem blondýna.
V překladu: Za svůj největší „ajťácký“ úspěch považuji stažení Instagramu, jsem ráda, když vím, kde v menu najdu mobilní verzi Facebooku, řešení všeho je pro mě „vypnout a zapnout“, a když se mě kamarád zeptal, podle čeho si vybírám telefon, s odpovědí jsem neváhala ani vteřinu. Podle barvy a podle toho, jak fotí!
A proto nebude asi žádným překvapením, že se v mé recenzi nedočtete o porovnávání procesorů, o operačních pamětích, grafických čipech ani kapacitě akumulátorů (i když jsem si to mohla všechno vygooglit a pak být za odborníka, sakra!). Na mobily nemám žádné velké požadavky, kromě jednoho nekompromisního: Aby dobře fotil. Fotky na blog sice radši fotím zrcadlovkou, ale v běžné dny ji s sebou nenosím (dvoje boty na trénink, sportovní oblečení, jídlo na celý den do práce a hromada neidentifikovatelného nepořádku v kabelce váží už tak dost!). Proto je pro mě lepší mít po ruce neustále telefon, ze kterého se potom dají vytáhnout použitelné fotky. Vždyť nikdy nevíte, kdy váš mops udělá srandovní pózu číslo 6 568 nebo si v kavárně objednáte tak dobrý dortík, že o to nesmí být svět ochuzen!
Co od telefonu očekávám? Že mě ráno spolehlivě probudí, abych stihla trénink. Že se na něm pohodlně dostanu na Facebook a do bloggeru. Že si na něm budu moct při běhu měřit kilometry, čas a tempo. Že s ním budu moct během pár vteřin vyfotit cokoliv.

Ať už to je sportovní radost v podobě šedesátikilové činky nad hlavou, čerstvě upečený banánový chlebíček, nebo třeba selfíčko z party, které by nikdy nemělo spatřit světlo světa. Že si snadno a rychle fotku upravím (žádné složité umělecké postupy netřeba, kontrast a barevný nádech bohatě stačí! #uměleclevel1000) a zveřejním. Že mi poradí, až se při cestování ztratím. Že si na něm při cestě šalinou projedu Instagram, že mi přes Sportify zahraje oblíbené písničky a zkrátka že mi bude život zjednodušovat, ne komplikovat a nebude se zasekávat, abych si mohla ponechat slovník dámy, nikoliv dlaždiče.

A tak jsem všechny tři telefony postupně podrobila testu svých kritérií.
Myslím, že jsem pro ty tři fešáky připravila ideální program. Konec léta a sem tam pár volných dní k tomu byl ideální. Zaběhali jsme si spolu, prochodili celou Budapešť, poznávali Krakov ze všech stran, strávili spoustu času na procházkách s mopsem Albusem nebo v upocené crossfitové tělocvičně a na závěr jsem je vzala za pořádným zážitkem, na německý Lausitzring a závod akrobatických letadel Red Bull Air Race.

Všechny telefony jsem dostala na testování schválně bez krabice a jakýchkoliv bližších informací. Protože jsem ale zvědavá jak opice, brzo jsem si našla, s čím že mám tu čest. U každého jsem si napřed tipla cenu a byla zvědavá, jak moc se trefím.

 

huawei_p8_lite_front-blackHUAWEI P8 LITE

všechno jak má být a kvalitní foťák navíc

PRVNÍ DOJMY:

„Super, tak ani tady naštěstí nebudu muset potupně hledat návod!“

„Albusi, pojď sem, jdeme se fotit! Tak foťák super, ten si oblíbím!“

 

Ta černá je sice trošku nudná, bílá nebo zlatá by byla lepší, ale jinak dobrý!“

img_20160829_191430 img_20160904_102005-2

 

HODNOCENÍ:

 • Design je klasika, kterou se nic nepokazí. Vypadá dobře, dobře se drží.
 • Ovládání opět takové, že to bez problému hned pochopí i blondýna.
 • Fotí krásně ostře, a to včetně přední kamery.
 • O něco menší než Samsung, hezky padne do ruky…, a to dokonce pohodlně i pro ty tragédy, co běhají s mobilem v ruce.
 • Můj tip na cenu okolo 5 000 korun, u čehož jsem si říkala, že by to byla dobrá cena za telefon, kterou bych za něj byla ochotná zaplatit. A docela jsem se trefila.

 

01_xperia-xa_white_front_scr1SONY XPERIA XA

zmatená tlačítka a selfíčko se čtyřma bradama v hlavní roli

PRVNÍ DOJMY:

„Proboha, kde se to zapíná?!“

„Sakra, kam jsem se to zase dostala?!!“

„Ten displej až po okraj vypadá hodně dobře! Jen kdybych z toho neměla pocit, že mi každou chvíli vyklouzne z ruky!“

 

dsc_0036 dsc_0044 dsc_0057 dsc_0085
dsc_0055 dsc_0056 dsc_0047 dsc_0073

HODNOCENÍ:

 • Displej až po okraj bez postranního rámečku vypadá dobře.
 • Ale taky dost klouže, několikrát mi málem vypadl z ruky.
 • Přehřívá se. Dost. A to zdaleka ne jen venku v horký letní den. Stačí na něm chvíli projíždět Facebook nebo nahrávat fotky na Instagram a hned vám bude hřát ruce. Což se hodí možná tak v zimě na horách, ale zrovna teď jsem promrzlé konečky prstů opravdu neměla.
 • To, že si nebudeme rozumět, mi bylo jasné hned, co jsem chtěla vyfotit fotku klasickým způsobem, omylem otevřela přední kameru, nechtěně vyfotila selfíčko (samozřejmě ve slušivém úhlu pěkně zespodu aneb čtyři brady). A to selfíčko ve stylu ropuchy se najednou „samo“ nastavilo jako tapeta. Stálo mě hodně sprostých slov, než jsem přišla na to, jak tu hrůzu smazat. Když se mi to stalo podruhé, létalo jedno slovo za druhým a napotřetí jsem měla chuť ho hodit z okna.
 • Tlačítka jsou umístěna nelogicky přímo „v displeji“, přestože je dole volná lišta, ve které není nic. Automaticky jsem vždycky zajela prstem přímo do spodní lišty, kde se nedělo nic.
 • Displej se dost leskne a na přímém slunci na něj není moc dobře vidět.
 • Fotí dobře, jen pokud má naprosto ideální podmínky. Což se nestává často.
 • Cenu jsem tipovala zhruba poloviční. Opak byl pravdou.
 • Na rozdíl od Samsungu a Huawei jsem se vyloženě těšila, až se s ním nadobro rozloučím.

 

04_sm-j510fn_dynamic_gold_standard_online_sSAMSUNG GALAXY J5 (2016)

zlatíčko (a to nejen kvůli barvě!) a foťák na 12 bodů z 10

PRVNÍ DOJMY: 

„Jé, zlatej! Krásnej! Velkej! Jo, myslím, že si budeme rozumět!“

„Přední kamera? *cvak cvak* Jo, dobře to fotí!“

„Ehm, já vím, dala jsem si předsevzetí, že nebudu soudit podle vzhledu, ale stejně… je krásnej!“ (stále jsme u mobilů, aby bylo jasno!) „Super, s ovládáním ani sebemenší problém!“ Na Android jsem zvyklá, takže jsem ani se Samsungem neměla žádný problém. Svůj telefon mám Lenovo a předtím jsem měla Huawei, ale ovládání pro mě bylo úplně přirozené. Během pár minut jsem si stáhla Instagram, Facebook, Nike Running Club, Spotify a offline mapu měst a hned po prvních testovacích fotkách mi bylo jasné, že tenhle si oblíbím. Žádnou zábavnou historku, jak se mi s mobilem nedařilo pracovat, kupodivu nemám.

20160825_190330 20160825_185951 20160824_192322
20160826_102846 20160827_175310 20160827_165531

HODNOCENÍ:

 • Perfektní foťák, a to i v noci.
 • Nezasekává se, žádné komplikace.
 • Při focení je možné během zlomku sekundy přímo na displeji přidat kontrast nebo dalším pohybem prstu stáhnout/přidat jas či kontrast nebo si vybrat, kterou část/objekt chcete mít světlejší.
 • Pokud by se přesto fotka nepovedla přesně podle představ, snadno to jde napravit jednoduchým editorem přímo v telefonu.
 • Až nečekaně dobrá výdrž baterie. Měla jsem připravenou nabíječku, že jej večer po celém dni nabiju, ale nebylo třeba a vydržel až do dalšího večera – a to jsem ho rozhodně nešetřila!
 • Při běhání se mi v ruce držel kvůli své velikosti o něco hůř, ale to nebude chyba asi úplně na straně mobilu. Ráda bych, ale nevím, jak na něj svést, že jsem si stále nebyla schopná koupit ten obal, co se připne na biceps.
 • V tomto případě byl můj tip na cenu okolo 10 000 korun. Říkala jsem si, že je to sice už dražší kategorie, ale že to za to stojí a že se není co divit, když fotí tak dobře. O to větší pak bylo moje překvapení, když jsem zjistila, že je cena poloviční. I bez toho by pro mě byl Samsung vítěz, ale v tomhle případě je to jasné dvojnásob – poměr cena/výkon na jedničku s hvězdičkou.
 

 

ag9c3525MARKÉTA ZVOLSKÁ (25)

Nic pro ni není překážkou. Markéta od svých šestnácti let prostřídala street dance, zumbu, TRX, power jógu, fit box, body form a další sporty. V současné době dře CrossFit u trenéra Filipa Trojovského v brněnské tělocvičně CrossFit Destiny a pravidelně se účastní extrémních běhů Reebok Spartan Race včetně nedávného závodu ve skotském Edinburghu nebo v Litovli. Pracuje jako specialista sociálních sítí ve firmě OKAY. Její blog s dalšími fotkami sledujte na:

 


 

Text a foto: Markéta Zvolská

Zpět