VELKÝ TEST:

Mobily na talíři
#Test
Ve škole vaření Chefparade jsme připravili horké chvíle smartphonům Huawei Y5 II, Honor 5X a Samsung Galaxy A5 (2016). Který z nich nejlépe pomohl šéfkuchaři Václavu Říhovi s přípravou dýňových hodů?
Zpět

Bez mobilů a tabletů jsme dneska v kuchyni k ničemu pomalu jako bez nožů a pánví. Lovíme na nich recepty, zíráme na kanály oblíbených kuchařů, hlídáme čas pečení, sociální sítě živíme fotkami vlastních výtvorů. Vzali jsme tři nové telefony a podrobili je přísnému testu pod vedením Václava Říhy, šéfkuchaře největší české školy vaření Chefparade.

Do každého mobilu jsme předtím stáhli jinou aplikaci na vaření, které dohromady poslouží jako vzor pro dnešní menu. Chceme zjistit, který ze smartphonů půjde při přípravě jídel nejvíc k ruce a současně si posvítíme i na samotné aplikace. Do Samsungu Galaxy A5 (2016) stahujeme appku Yummly, Honor 5X krmíme českým Vareni.cz a Huawei Y5 II plníme aplikací Food Network in the Kitchen, kde se jídla připravují podle amerických gastronomických celebrit. Dnešní recepty najdete přímo v aplikacích.

 

V HLAVNÍ ROLI DÝNĚ

S Václavem Říhou si potykáme ve studiu Cheparade v Holešovické tržnici, kam se vejde až sto lidí. „Funguje to tady jako místo pro firemní akce a teambuildingy s možností naučit se uvařit něco dobrého, pak to společně sníst, udělat si u toho pohodu a dát si k tomu skleničku dobrého vína,“ říká Vašek. Pořádá se tu i vaření pro děti a turisté z ciziny si odtud můžou domů odvézt suvenýr v podobě receptů a postupů na to nejlepší z české klasiky. 

Náš šéfkuchař používá smartphone Samsung Galaxy S4 mini. Oblíbil si ho kvůli menším rozměrům, díky nimž ho může snadno ovládat jen jednou rukou. Na mobily se  dívá jako na spotřební zboží. „Koupím ho, nejpozději do roka ho zničím a jdu si pro další,“ říká Vašek, který už má na svém displeji opět pavouka. Vysvětluje to tím, že má jako kuchař „opálená“ bříška na prstech, z nichž mají telefony tendenci vyklouzávat samy. Jednu dobu zkoušel mobil BlackBerry, který mu funkčně vyhovoval, ale nezvykl si na malá tlačítka a kurzor. My pro něj teď máme tři letošní novinky, které opatrně vybalujeme a pokládáme na desky segmentové kuchyně, které se dají skládat a rozkládat podle potřeby a počtu lidí.

Dnes budeme vařit jen my dva. Blíží se Halloween, a tak máme jasný cíl – vykouzlit tři různá jídla z dýně. Dýně neboli tykev obecná je multifunkční surovina, div že se nepoužívá v NASA. Za syrova je tvrdá, ale jakmile se vaří, změkne a je rychle hotová. Dá se připravit na slano i na sladko. „Já sám z ní dělám polévku se sweet chilli,“ říká Vašek. Dýně není jenom k zahnání hladu. Tradičně se používá proti revmatismu, na otoky nebo na hojení ran způsobených kaktusy. V některých zemích jsou semínka považována za delikatesu. Doložené jsou i jejich blahodárné účinky na mužskou plodnost a například v Německu jsou výtažky z dýně oficiálně schváleny pro léčbu onemocnění prostaty. Víme vše, jdeme k plotně… 3, 2, 1, zážeh!

anoAG9C4149_1

 

SAMSUNG GALAXY A5 (2016)

YUMMLY: DÝŇOVÉ CHILLI

 

20160801_145652
Foto: Samsung Galaxy A5 (2016)

Vaškova první volba padá na mobil jeho oblíbené značky. S cenovkou kolem 11 tisíc spadá mezi mobily střední třídy, ale vydá za víc. Má pěkný design, špičkový displej o rozměru 5,2″ s rozlišením Full HD a ještě lepší foťák. Živé barvy jsou návykové a každý detail jídla z Yummly na něm vypadá k nakousnutí. Neskutečně dobře je na tom baterka s velkou kapacitou a už před vařením jsme si všimli, že telefon stačí dobít jednou za dva dny. Díky rychlonabíjení jste za necelou hodinu z nuly na sedmdesáti procentech. Nová pětka taky dostala čtečku prstů, která se nachází na přední straně.

Apka nás baví hned z několika důvodů. U každého receptu vám spočítá kalorie, což ocení sportovci i dietáři. Hned vám také vypíše nákupní lístek, akorát si musíte správně převést americké váhy na naše metrické (stáhněte si aplikaci Převodník jednotek nebo Convert Units Free, bude se vám hodit nejen u linky).

Podle Vaška je pro přípravu chilli nejdůležitější kvalitní červené víno, kterého se musí do pánve nalít hodně a pak se musí nechat dlouho vařit, jinak by bylo jídlo nakyslé. Nad rámec receptu Vašek přidává do „Chilli con Pumpkin“ žlutou papriku, aby oběd dostal barvu. „Papriky už jsem tepelně neupravoval, aby byly křupavé. Chilli bych spíš dával zvlášť, aby si jídlo každý doostřil podle chuti. Jako přílohu bych doporučil jasmínovou rýži nebo si to zarolovat do tortilly,“ shrnuje kapitán Chefparade.

AG9C4186

 

HONOR 5X

VARENI.CZ: PEČENÁ DÝNĚ HOKAIDO

 

AG9C4117_1Těžko si představit větší kuchyňskou masovku než Vaření.cz. My z něj odvaření nejsme, ale těžko se mu můžeme vyhnout. Tváří se sice jako aplikace, ale funguje vlastně jenom jako rozcestník, protože vás po vyhledání receptu stejně přesměruje na webovou stránku Vareni. cz. Fotky jídel jsou z plakátů na Jednotu v roce 1988 a počet receptů je oproti webu okleštěný. Když hledáte zpětně recept, který jste si už jednou otevírali, sice se vám objeví v okénku s lupou, ale nejde na něj kliknout, takže celý název musíte napsat ručně znovu, což je speciálně u vaření pěkná otrava. 

Honor má být sice ekonomicky dostupnější odnoží Huawei, ale zdá se, že jeho mobily na tom nejsou o nic hůř. I přes cenu kolem sedmi tisíc korun působí rozměrné kovové tělo modelu 5X docela luxusně. Díky zaobleným rohům a hranám se drží dobře v ruce, nikde nic netlačí, neřeže, zařízení nemá tendenci vyklouznout z ruky. Čtečka otisků prstů vestavěná na zádech telefonu je bleskurychlá a je tam, kam zamíří ukazováček, když vylovíte telefon z kapsy.

IMG_20160801_153706
Foto: Honor 5X

Nejvíc nás dostává chytré a rychlé ovládání. Kromě simky se do něj dají nasunout také sekundární nano SIM karta a paměťová karta microSD. Displej je velký a pocitově příjemný, ale barvy na něm nezáří tolik jako na Galaxy A5. Vaškovi trochu vadí, že když zapne wifi, neobjeví se automaticky nabídka dostupných sítí, jak je zvyklý ze svého mobilu. I tak je za chvíli připojený a pouští se do díla.

Pečená dýně na plechu je podle něj výborný, rychlý a skoro bezpracný recept, který by doporučil i rodičům, kteří přijdou domů a nechtějí stát hodinu u sporáku. „Sám mám malou dceru a doma se raději věnuji jí než pánvi,“ směje se Vašek.

 

 

 

 

IMG_20160801_144312
Foto: Huawei Y5 II

HUAWEI Y5 II

FOOD NETWORK IN THE KITCHEN: PUMPKIN PIE BY ALTON BROWN

 

Spolu s modelem Y3 je Y5 II základním telefonovacím nářadím od čínské mobilní pandy se čtyřjádrovým procesorem. Působí plastově a fotky z něj nejsou žádný zázrak. Ale bereme v potaz, že je to mobil nižší třídy za cenu kolem tří tisíc korun, který příjemně překvapí např. tím, že podporuje sítě čtvrté generace LTE. Má operační paměť s kapacitou 1 GB a uživatelsky rozšířitelné 8GB úložiště. Je jediným mobilem v testu, do nejž se nezasunuje simka z boku, ale musí se postaru odklopit zadní kryt. Ovládání mobilu už je pro Vaška hračkou, protože je skoro stejné jako u příbuzného Honoru.

Najít recept na dýňový koláč je otázkou chvíle. K apce třeba říct, že je jen pro zdatnější angličtináře, už jen proto, že má spoustu receptů ve formě videí. U dortu trochu bojujeme s korpusem. Důvodem je, že každá forma je jinak velká a vyžaduje jiné množství sušenek. Druhá rada na pečení moučníků je – nikdy neotvírejte troubu během pečení. Poklesla by teplota a korpus by se mohl pokřivit. „Podle mě je dýňový páj i vhodný dárek a já sám ho určitě zařadím mezi své oblíbené recepty,“ říká Vašek.

 

ano_AG9C4015_1

 

HODNOCENÍ

Zajímali jsme se, jak to dělá s recepty Václav. Když má zájem o nějakou novinku, najde si ji v mobilu, přepíše na ji velký papír formátu A4 a s ní pak v kuchyni pracuje. „Pro hledání a inspiraci je mobil super, ale když mám ruce od jídla nebo čerstvě umyté od vody, nechce se mi jezdit prsty po dotykovém displeji. Stejný postup bych doporučil i čtenářům – v klidu si všechno najděte a přepište, dokud nemáte mastné ruce. Papír pak zamastit můžete, kdežto mobil ne,“ říká Vašek. Není žádné překvapení, že v jeho hodnocení jednoznačně zvítězil nejdražší Samsung Galaxy A5 (2016). Jestli samsungy v něčem doopravdy vynikají, jsou to foťáky. Model S7 edge se stal vítězem našeho fototestu v našem minulém čísle a musíme říct, že A5 na tom není díky  3megapixelovému snímači o nic hůř. Všechny fotky dýňového chilli jsou zaostřené, prokreslené, barevné a pocitově atraktivní. Foťák z Honoru 5X patří k slabším stránkám tohoto mobilu, ale dá se s ním žít. Nejlacinější Huawei dopadl nejhůř. „Ale poměr cena/výkon je to pořád OK.“

 

ano_AG9C4165_1_300cmykVÁCLAV ŘÍHA (35)

Působí jako šéfkuchař ve škole vaření Chefparade a ve Vile u Varhanáře v Kutné Hoře. Kromě češtiny vede kurzy také v angličtině a nizozemštině, protože čtyři roky prožil v Nizozemsku. Pracoval v Intercontinentalu, v Hiltonu, dělal catering pro Bakare Gastroservice sítě Coloseum. Poté přesedlal do vyšší třídy a pracoval ve špičkových restauracích Kampa Park, La Provance a Zdenek’s Oyster Bar. V roce 2012 se přihlásil do soutěže MasterChef, kde skončil v top 10. Jeho koníček se stal definitivně jeho profesí. Provozoval vlastní restauraci zaměřenou na sezonní menu a francouzskou kuchyni. Vedle vaření je jeho největším koníčkem jeho jednoroční dcera Magdalena (podle kuchařky M. D. Rettigové). Sám používá smartphone Samsung Galaxy S4 mini. Chcete umět vařit jako on? Hlaste se do kurzu na www.chefparade.cz.

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět