VELKÝ FOTBALOVÝ BRATR TĚ SLEDUJE!

#Téma
Zpět

Mělo jít o obyčejné utkání druhé anglické ligy, na které by si dnes nikdo ani nevzpomněl. Ale ještě než se koplo do míče, došlo na něm k souboji o budoucnost fotbalových zápasů.

SPT-Package-Large

 

Mač z loňského září mezi kluby Plymouth Argyle a Wycombe Wanderers už měl být v plném proudu, ale na výkop se stále čekalo. Oba týmy postávaly na trávníku v nejistotě, ale funkcionáři stále čekali na e-mail s rozhodnutím Fotbalové ligy. Wycombe Wanderers totiž nastoupili s GPSkami pod dresy, ale manažer Plymouthu prohlásil, že jsou pro jeho hráče nebezpečné, a chtěl jejich nasazení v zápase zabránit. Začalo se sice později, ale zato s přiklepnutým zařízením GPS. Jindy zkostnatělí funkcionáři novinku překvapivě podpořili. Vznikl tak precedens, na který se možná bude čím dál častěji ukazovat. Rozhodnutí bylo v souladu s oficiálním stanoviskem FIFA a v anglické lize GPS při utkáních používá už devatenáct klubů. „Někteří hráči hodně řeší, co všechno si na sebe při utkání berou, a na jakoukoli změnu jsou velmi citliví. My ale GPSky nosíme denně při každém tréninku, takže už jsme na ně zvyklí,“ řekl redakci BBC Sport hráč klubu Wycombe Wanderers Matt Bloomfield.

 

 

TRENÉR S JEDENÁCTI PÁRY OČÍ

GameTraka-ScreenshotAť se vám to líbí, nebo ne, věci se mění. Trenérům dávno nestačí dívat se zpovzdálí na hru a dělat si poznámky. Veškerá naše činnost je přesnější, více založená na detailu a analýze. I když je fotbal velmi konzervativní hra, bylo by naivní očekávat, že se mu moderní technologie vyhnou. Jednou z nedávných novinek na stadionech je trackovací zařízení, které zaznamenává veškerý pohyb na hřišti. Trenérům řekne hodně věcí o výkonech hráčů včetně toho, jakou vzdálenost kdo naběhal, kolik kdo uběhl sprintů a jak velkou zátěž těla fotbalistů nesla. Nedocenitelné jsou pro trenéry údaje o ploše, kterou jednotliví hráči při zápasu pokryjí. Koučové tak rozhodují podle údajů, které mají jednoduše ve svém tabletu. „Vždycky jsem byl otevřený novým nápadům a krokům, které nás pomohou posunout dopředu,“ vysvětluje fotbalista Matt Bloomfield.

Matt Bloomfield of Wycombe Wanderers during Wycombe Wanderers Training at High Wycombe, England on 4 February 2016. Photo by Andy Rowland / PRiME Media Images.

„Ujistili nás, že nejde o žádného Big Brothera, ale něco, co nám všem pomůže.“ Týmy z každé hry dostávají přesná data a podle nich lépe přizpůsobí své tréninky. Poznají třeba, kdo je náchylnější ke zranění a měl by odpočívat i kdo má zapracovat na fyzičce. Ne každý klub má v rozpočtu rezervy na takové investice, proto někdy zařízení klubům zdarma poskytují ústavy nebo výzkumné týmy, které pak na oplátku mohou využít získané informace ve svých studiích.

 

 

ŠANCE PRO AMATÉRSKÉ TÝMY

_WP_0976Ptáte se, k čemu je vám trackování dobré, když si to můžou dovolit jenom super profesionální týmy? Ani to už není pravda. Australská firma Sports Performance Tracking (SPT) dala loni na trh novinku s názvem Game Traka, která funguje v podstatě stejně, jako jsme popsali u anglických fotbalových mužstev. „Nic podobného na amatérské úrovni neseženete,“ říká Oliver Noonan z SPT. Jejich motto zní: Přestaňte hádat, začněte měřit!

SPT-connectI jejich GPS je ukryta ve vestě a nachází se mezi lopatkami. Uživateli dává veškeré podrobné informace o jeho výkonu. Zařízení lze propojit s počítačem nebo s chytrým mobilem přes speciální aplikaci. Data lze analyzovat i hromadně, a trenér tak má přesný přehled o tom, kdo z družstva dře a kdo má rezervy. V současné době jsou hlavními zákazníky fotbalové, ragbyové i hokejové kluby v 19 zemích světa. Jeden set vyjde na necelých tři sta dolarů, což už není o moc víc než dobré kopačky. Podrobnosti se dozvíte na stránce www.sportsperformancetracking.com.

 

NECHTĚNÁ ŠPIONÁŽ

Michael Harriman of Wycombe Wanderers during Wycombe Wanderers Training at High Wycombe, England on 4 February 2016. Photo by Andy Rowland / PRiME Media Images.

Nápad monitorovat pohyb hráčů po hřišti za pomoci nových technologií je pochopitelně mnohem starší. Se zajímavým řešením přišla v roce 2004 německá firma Cairos, o níž v tomto čísle píšeme na jiném místě v souvislosti s ověřováním gólů. Podle německých vývojářů by se stejně jako míče dali na trávníku sledovat i hráči. Do jejich výstroje by se zakomponoval čip, který by do systému posílal neustále informace o jejich momentální pozici. V počítači by vznikly 3D modely všech hráčů, jejichž vzájemné interakce by se pak daly podrobně rozebrat a analyzovat a které by obohatily živé vysílání ze zápasů. Wycombe Wanderers Manager Gareth Ainsworth talks to his players during Wycombe Wanderers Training at High Wycombe, England on 4 February 2016. Photo by Andy Rowland / PRiME Media Images.Kritici poukazovali na to, že získané údaje sice mohou sloužit trenérům k vytváření účelnější taktiky, ale vzhledem k jejich otevřenosti by stejně tak mohly sloužit i konkurenci. Paul Hawkins, duchovní otec technologie známé jako jestřábí oko, která vyhodnocuje branky ve fotbale nebo outy v tenise, na to řekl: „Přeji jim hodně štěstí v prosazování takového řešení, ale neumím si představit, že by například brazilský národní tým nechal soupeřům nahlédnout do svých plánů.“

 

 

TRENÉRSKÉ APPKY

Již žádné desky. Ať už trénujete první ligu, nebo s partou kamarádů, tyhle aplikace vám umožní řídit manšaft z vašeho tabletu.

 

Fitivity Soccer Training

Fitivity-Soccer-TrainingiOS, ANDROID (zdarma)

 

Aplikace, která si klade za cíl udělat z jednotlivých členů vašeho týmu univerzální hráče se všemi potřebnými dovednostmi. Obsahuje videa, animované ukázky cvičení, nejrůznější tipy, triky a další.

 

CoachNote Soccer & Futsal: Sports Coach’s Interactive Whiteboard

CoachNote-Soccer-&-Futsal.jpegiOS (zdarma)

 

Aplikace podobná té předešlé, oproti níž je ovšem pokročilejší a nabízí další pomůcky. To nejlepší je, že se svými hráči můžete jednoduše sdílet svůj taktický plán v podobě vytvořeného pdf opatřeného vlastním komentářem.

 

Soccer Coaching Drills

Soccer-Coaching-DrillsiOS (zdarma)

 

Jak název napovídá, aplikace je komplexním výběrem nácviků všech možných fotbalových technik včetně přihrávek, útoku, obrany, ovládání míče atd. Každá sekce nabízí řadu cvičení, ale tím to ještě nekončí. Vše doprovázejí detailní rozbory včetně videí. Základní verze je zdarma, ale za plnou se platí 24,99 $.

 

Soccer Board Tactics Free

Soccer-Board-Tactics-FreeiOS, ANDROID (zdarma)

 

 

Dokonalá pomůcka pro trenéry celků všech představitelných úrovní. Navrhne vám taktiku, kterou pak můžete sdílet s ostatními hráči. Všechny herní situace máte kdykoli po ruce na svém tabletu.

 

Soccer Coach’s Clipboard

Soccer-Coach's-ClipboardiOS, ANDROID (zdarma)

 

Výhoda je, že se dá synchronizovat s vaším mobilem, tabletem i počítačem. Na rozdíl od jiných appek mu ale chybí celá řada užitečných prvků.

 

Soccer Dad

Soccer-Dad.jpegiOS 4,99 €

 

Většina trenérů používá desky s papíry, na které zakreslují pozice hráčů a jejich hru. Pokud máte iPad, pak můžete toto a spoustu dalšího přenést do aplikace Soccer Dad. Appka má ambici nabízet vše, co trenéra týmu může napadnout, a její autoři tvrdí, že nic dalšího už není třeba.

 

Coach Tactical Board For Football (Soccer)

Coach-Tactical-Board-For-Football-(Soccer)iOS (zdarma)

 

Aplikace pomůže hlavně trenérům, kteří nemají po ruce tabuli a fixy. Její součástí je 30 různých hracích taktik pro váš tým.

 


 

Text: Adam Maršál
Foto: PRiME Media Images, archiv firem

Zpět