VÁNOČNÍ BATTLE: JEŽÍŠEK VS. SANTA

Zpět

Budete se divit, kdo z nich Čechy zajímá víc!

 

Když si jedna česká televizní stanice dělala vánoční průzkum, zjistila, že Ježíšek naděluje v 87 procentech českých domácností, kdežto na Santu zbylo pouhé procento (co se děje se zbytkem, nevíme). Na první pohled to vypadá, že Santa u nás nikoho nezajímá, ale budete se divit – je to přesně naopak. Abychom zjistili, na co se Češi nejvíc ptají, použili jsme službu Trends od společnosti Google, která umí zobrazit četnost vyhledávání klíčového slova. Nástroj umožňuje porovnávat i více slov najednou a to je přesně to, co se nám hodilo. Do dialogu jsme zadali tři výrazy: Ježíšek, Santa Claus a děda Mráz. Výsledek vás překvapí!

 

mapa-druhy-odstave-2ZÁJEM V PRŮBĚHU ČASU

Nahoře uvedený graf nám ukazuje zájem Čechů, Moravanů s Slezanů o tyto tři výrazy ve vyhledávači Google od ledna 2004 až dodnes. Neříká tedy, čemu věříme nebo koho máme rádi, ale co a kdy jsme v tomto období vyhledávali. Modrá křivka reprezentuje Ježíška, červená Santu a žlutá Mráze. Na první pohled zaujme nejvyšší modrá špička, která ukazuje, že Ježíšek vyvrcholil v prosinci 2011. Slušně zaskóroval ještě o rok později, ale marná sláva, v roce 2013 už ho zas Santa převálcoval. Z grafu se bohužel nedají získat absolutní čísla ani důvod, který vedl k dramatickému zájmu o Ježíška v letech 2011 a 2012. O tom, že má Santa u nás dlouhodobě navrch, svědčí i sloupečky zcela vlevo ukazující průměr za celé období. O dědovi Mrázovi se podle křivky dá říct snad jen to, že se už víc než deset let drží hodně při zemi.

 

 

ZÁJEM PODLE PODOBLASTÍ

Vzhledem k tomu, že máme ještě v čerstvé paměti červeno-modré mapy zobrazující, ve kterých amerických státech zvítězil Donald Trump a kde Hillary Clintonová, téměř by se chtělo říct, že Santa je takovým Trumpem českých Vánoc. Zatímco červený Santa ve vyhledávání vede v jedenácti českých krajích plus v Praze, modrý Ježíšek opanoval googlovací zvědavost pouze v Královéhradeckém kraji a na Vysočině. Děda Mráz to tedy optikou amerických voleb nedotáhl ani na Bernieho Sanderse.

graf-prvni-odstavec2

SOUVISEJÍCÍ DOTAZY

Služba Google Trends dokáže vyhodnotit i četnost dalších slov zad.vaných do vyhledávače ve spojení s našimi vánočními hrdiny. Vybíráme z tabulky toho, co Čechy nejvíc zajímalo v letech 2004 až 2016.

 

JEŽÍŠEK

– Kde bydlí Ježíšek

– Přijde letos Ježíšek (pozor, je to i název filmu)

– Jak vypadá Ježíšek

– Český Ježíšek

– Existuje Ježíšek

 

SANTA CLAUS

– Sexy Santa

– Run Santa Run

– Anti Santa

– Čepice Santa Claus

– Satan Claus

 


Text: Adam Maršál

Zpět