Už máš svůj oblíbený podcast?

#Tip měsíce
#podcasty
Zpět

 

Přestože jsou jako formát známé už od roku 2004, nešlo nezaznamenat ohromný nárůst v jejich popularitě právě v posledních letech. Řeč je o podcastech, na které lze v současné době narazit na každém kroku. S trochou nadsázky lze říct: „kdo nědělá podcasty, jako by nebyl“. A jak jste na tom vy? Posloucháte je? Měli byste? Proč? A které jsou ty nejlepší? Pojďme se na to společně podívat a odpovědět si na co nejvíce z položených otázek. A navíc vám nabízíme 5+5 podcastů, kterým stojí za to věnovat pozornost.

 

Podcasty původně vznikaly jako alternativa rádiového vysílání. Postupně se však staly naprostým standardem v audio světě, stejně jako Netflix a podobné video-on-demand platformy ve světě videa. Jedná se o jednoznačnou reakci na poptávku po obsahu, o kterém si uživatel sám rozhoduje, a který může konzumovat v libovolně zvolenou chvíli. Podcasty můžete poslouchat na různých platformách – najdete je na Soundcloudu, Youtube i Spotify. Zařízení s iOS mají dokonce nativně aplikaci Podcasts, kde najdete nepřeberné množství obsahu a určitě vám appka vystačí, na Androidu doporučujeme využít třeba aplikaci Pocket Casts. Svou aplikaci má i Google a nazval ji jednoduše Google Podcasts. Zkrátka je z čeho vybírat.

 

Role podcastů je zjevná zejména v publicistice a zpravodajství. Můžete jednoduše konzumovat hodiny obsahu na konkrétní témata, která vás zajímají. Podcasty jsou specifické tím, že se nebojí jít do hloubky a jsou tak informačně často mnohem hodnotnější než zkratkovité články. V dnešní rychlé době musí každý dobře volit, jak naložit se svým časem, a tak podcasty postupně začaly konkurovat i poslechu hudby. A to právě proto, že poskytují možnost, jak prohloubit znalosti a informovanost jednoduše a klidně na cestách či při řízení. Ve fázi, kdy celý svět médií soutěží o to, jak si udržet příznivce a jejich pozornost, je navíc podcast opravdu vynikajícím formátem, ve kterém nabízet svým čtenářům, respektive posluchačům, exkluzivní obsah.

 

Dovolte nám představit vám pět nejposlouchanějších českých podcastů na platformě Spotify. Ze statistik vyplývá poměrně jednoduchá pravda. Jen jedna věc zajímá českou veřejnost v době covidové víc než zpravodajství. Sex.

 

1. Vyhonit ďábla

Zuzana a Terezie, autorky tohoto podcastu, si berou na paškál veškerá sexuální tabu a snaží se je otevírat s grácií sobě vlastní. Díly mají kolem hodiny a náměty na témata holky sbírají nejen z vlastních životů, ale i od svých posluchačů na sociálních sítích.

 

2. Audio erotika

Anonymní ženské hlasy vypráví erotické příběhy neznámých autorů. Kvalita úplně příšerná, příběhy ploché, ale statistikám neporučíš. Tohle je druhý nejposlouchanější český podcast na Spotify.

 

3. U kulatého stolu

Seriál rozhovorů z pera Martina Klesnila a Patrika Fialy, kteří si zvou zajímavé hosty – od politiků až po kouzelníky. Ve více než hodinových rozhovorech se snaží hostů ptát na témata, o kterých jinde nemluví.

 

4. Vinohradská 12

A máme tu veřejnoprávního zástupce! Dvojnásobného vítěze ankety Podcast roku má na svědomí Český rozhlas a věnuje se aktuálním tématům, která hýbou veřejným životem.

 

5. Linka

Podcast dvou influencerů Terezy Salte a Karla Kovyho Kováře pod záštitou firmy Elite Bloggers se věnuje nejrůznějším tématům z každodenního života – od vztahů a komunikace až po spánek, sny nebo třeba nepopulární názory a podobné.

 

 


 

A protože i my v redakci podcasty milujeme, přinášíme několik autorských tipů na pár z nich napříč žánry, které za to fakt stojí! Vybírali jsme z autorských podcastů mimo veřejnoprávní média.

 

 

1. Bomby k tyči

Na první místo umisťujeme poměrně úzce zaměřený podcast, který je, hokejovým slangem řečeno, stále ještě nováčkem. Hokejový slang jsme nezvolili náhodou. Jak již název napovídá, tento seriál se věnuje právě tomuto u nás velmi oblíbenému sportu. Ocení ho však díky velice zajímavým hostům, kteří se ve svých životech dávno dostali za hranice stadionu, i nefanoušci.

 

2. Deep talks

Dnes velice výrazná osoba veřejného života Petr Ludwig, autor světového bestselleru Konec prokrastinace, má také svůj podcast. S hosty se baví především o tématech jako hodnoty, smysl práce či smysl života.

 

3. Brocast

Tenhle podcast je tak trochu rodinný byznys! Bratři Adam a Tomáš si do svého odlehčeného pořadu zvou hosty z opravdu rozličných světů a koutů názorových i činnostních spekter. Bacha, umí to být dlouhé! Ale stojí to za to.

 

4. Insider

Zpravidla více než hodinové konverzace se zajímavými hosty ze světa politiky i vysokého byznysu, při kterých dochází na přetřes především aktuální dění. Rozhovory vedou neméně zajímaví Tomáš Jirsa a Michal Půr, kteří se nebojí jít do hloubky.

 

5. Started from the bottom

Známá influencerka Gábina Heclová si do svého pořadu zve zajímavé osobnosti zejména z kulturního průmyslu a neúnavně je vyslýchá co 14 dní! Pokud jsou hudba, filmy, umění a podobná příbuzná témata vaše vášeň, tohle fakt nesmíte minout.

Zpět