UŽ FOTÍM JENOM NA MOBIL

#Zaujalo nás
#appky
Zpět

Vladimír Strejček (38) vede v Praze ilustrátorské studio DRAWetc. Komerční zakázky, vizualizace, storyboardy pro reklamy i klipy a další věci se jenom hrnou. Jak používá mobil člověk, jehož studio právě dokončilo komiksovou podobu nejslavnějšího českého sborníku balad Kytice?

 

Vladimíre, jak ses dostal ke kreslení?

Měl jsem to hrozně jednoduchý, protože jsem kreslil odjakživa. V průběhu puberty nastal konflikt s rodiči, kteří to neviděli jako perspektivní povolání a jimž jsem se zdárně vzepřel, hned po střední jsem šel na textilní design v Čakovicích, pak na Hollarku a pak na animaci na FAMU. Právě tam jsem dostal zakázku od lidí, kteří říkali, že v Česku není žádné ilustrátorské studio. Tak jsem si před patnácti lety založil DRAWetc.

 

Na čem právě pracujete?

Jedním z našich největších aktuálních projektů je Kytice, kdy jsme zpracovali všechny balady od Karla Jaromíra Erbena do velkého komiksového sborníku, který vyjde před Vánocemi. Další velkou událostí je souboj ilustrátorů Raw Art Wrestling (RAW). Momentálně probíhají online digitální a analogová kola. Třetím naším velkým projektem je Česká ilustrace, což jsou podcasty ilustrátorů z domácí scény, kterou tímto chceme přiblížit české veřejnosti.

 

Jaký používáš telefon?

Mám iPhone, nevím ani přesně jaký. Klidně bych vyzkoušel jiný telefon, kdyby měl ovšem „epláckej“ operační systém. V práci mám všechno přes Apple, takže všechny kontakty, čísla, poznámky, schůzky, data atd. se mi synchronizují. Kupuji filmy na Apple TV a hudbu na iTunes. Ale vadí mi, že musím mít tohle železo, protože se mi líbí jiné telefony jako třeba Samsung Galaxy S7 Edge.

 

Proč zrovna ten?

Prý má dobrý foťák. Měl jsem zrcadlovku od Canonu s velkým objektivem, ale už ji nenosím, protože je to těžký železo. Fotím rád, každý den a už jenom na mobil, protože je pořád po ruce.

 

Máš nějakou historku s mobilem?

Mám jednu romantickou. Je z doby, kdy jsem začal chodit se svou první ženou, s níž jsem strávil dvanáct let a máme spolu dvě krásný děti. Jednou mi v 11 večer zavolala ze Šumavy. Rozhodl jsem se, že ji překvapím, a tak jsem vyběhl v Praze před barák, mávnul jsem na taxíka. Asi za osm tisíc jsem odjel na Šumavu, kde jsem si starým mobilem s funkcí lampička klestil asi hodinu cestu. Díky světélku v mobilu jsme spolu strávili krásnou noc. Tenkrát jsem hrozně zaskóroval – tedy myslím tím, že jsem se tam tak nečekaně objevil.

 

Jak ještě používáš mobil?

Už asi rok mám placenou verzi Spotify. Úplně mi to změnilo život. Do té doby jsem kupoval hudbu jenom na iTunes. Každý den jsem tam nechával dvě stě korun za nové album, což mi docela lezlo do peněz. Protože sám řeším autorská práva, kupuji si autorská díla druhých. Najednou se objevilo Spotify a já jsem z něj byl úplně nadšenej. Další často využívanou aplikací je Soundhound. Jak někde něco slyším, už zjišťuji, co je to za interpreta. Potom často hledám v mapách a občas, třeba ve vlaku, hraju Candy Crush.

 

Máš v mobilu nějakou ilustrátorskou appku?

Momentálně ne, ale nedávno jsem je recenzoval. Nejvíc se mi líbila aplikace I Sketch Pro. To mi spadla čelist, jak to bylo dobrý.

 

 

spotity-ikonaSPOTIFY

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 

candy-crush-saga-ikonaCANDY CRUSH SAGA

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 

i-sketch-pro_ikonaI SKETCH PRO

iOS (1,99 €)

 

 

kytice_obalkaKOMIKSOVÁ KYTICE

Znáte filmovou Kytici? To byla romantika. Teď přichází horor! Dvanáct mladých ilustrátorů vytvořilo unikátní komiksové zpracování nejtemnějších českých balad. Těšit se můžete na ilustrace od legendy pražského graffiti Delarocka, Marca Turiniho, který ilustroval například pro Marvel, či hororové zobrazení Polednice od Vladimíra Strejčka ze studia DRAWetc. Nechybí ani zpracování od Kateřiny Bažantové aka Ktaiwanity, talentované ilustrátorky, která vyhrála mimo jiné Cenu Akademie sci-fi, fantasy a hororu za nejlepší ilustraci obálky knihy Řeky Londýna za rok 2016.

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět