UBER NEBO PŘIDEJ

Proč si objednávat taxíka mávnutím ruky, když v ní držíte mobil?
#appky
Čím dál více lidí se nechává vozit s pomocí aplikací v chytrých telefonech. Je to lepší než auta ze štaflu? Podívali jsme se na to zblízka.
Zpět

Kdo by ještě neslyšel o Uberu? Vždyť i Angličani rádi používají původem německou předponu „über“, aby vyjádřili, že něco hodně moc vyčnívá nad ostatní. Současný Uber ostatně vzešel z původní americké firmy Travise Kalanicka a Garretta Campa s názvem UberCab, což by se dalo volně přeložit jako NadTaxi. Už jsme doma? Ještě ne tak docela…

 

uber_ikonaiOS, ANDROID, MICROSOFT (zdarma)

 

 

BEZ PENĚZ DO TAXÍKU VLEZ

Screenshot_20160317-181348Nejdřív totiž musíme objednat. Při stahování aplikace do mobilu se nenechte vylekat, že po vás hned bude chtít číslo platební karty. Na principu bezhotovostních plateb je totiž celá služba založená. Uklidnit vás může fakt, že Uber úspěšně funguje v řadě zemí.

 

Jakmile potřebujete odněkud někam svézt, zadáte svou aktuální polohu a cíl. V ideálním případě se vám na displeji během několika vteřin objeví tvář vašeho řidiče a detaily o jeho autě, abyste věděli, kdo a v čem na vás čeká. Řidič se o destinaci dozví až po přijetí zakázky, takže vás nemůže odmítnout jen proto, že jde o mizerný kšeft. Může být maximálně mrzutý, ale ani to by si neměl dovolovat, protože na konci jízdy máte možnost jeho servis ohodnotit hvězdičkami od jedné do pěti.

 

Jestli se řidič po objednání skutečně blíží k vám, vidíte neustále online na mapě. Výhodné je, že si s sebou nemusíte brát peníze. To oceníte zejména ve chvíli, kdy opouštíte vydařený večírek bez haléře v kapse. Jízdné vám bude automaticky strženo z platební karty nastavené v aplikaci.

 

Představu o tom, kolik budete za cestu platit, získáte, když klepnete na možnost „Odhad jízdného“. Aplikace je navíc tak vychytaná, že když jedete s více přáteli, můžete jedním kliknutím navzájem sdílet jízdné. Náklady se rozpočítají rovným dílem. Pokud chcete ušetřit ještě víc, zvolíte si tzv. spolujízdu a můžete cestovat s lidmi, kteří mají zrovna namířeno stejným směrem.

 

JÁ BUDU JEZDIT VE ŠPIČKÁCH

Skvělé je, že Uber zaznamenává celou historii jízd včetně podrobné mapy. Máte tedy stoprocentní kontrolu nad tím, kdo, kdy a kam vás vezl. Pokud ve voze zapomenete doklady nebo psa, vždy byste je měli bezpečně vystopovat. Řidiči jsou totiž upozorňováni, aby po každém klientovi důkladně zkontrolovali vůz.

 

Měli byste vědět, že zatímco na začátku jezdil Uber za jednotnou sazbu, takže lidé pěli chválu na to, jak je über levný, časem došlo k zavedení tzv. dynamických cen. Co to znamená? Jednoduše řečeno, aplikace reaguje na aktuální poptávku a její pokrytí, a tak se sazby na různých místech v čase mění. Zákazník je ale na tuto skutečnost vždy s předstihem upozorněn a musí ji akceptovat poklepáním na displej.

 

Ne všichni jsou však z Uberu nadšení tak jako zákazníci. Spadeno na něj mají hlavně taxikáři, kterým Uber ubírá klienty. Dalším souvisejícím jevem je, že Uber do Prahy nasává i přespolní řidiče, pro které je Národní divadlo hlavním městem Fiji. Vzhledem k moderním technologiím ale nic není nemožné. Stačí zadat ulici do navigace a jede se domů.

 

KONKURENCE

Wundercar

Tohle není čistokrevný byznys, ale tak trochu i zábava. Vedle svezení z bodu A do bodu B se předpokládá i určitý prvek socializace, kdy si řidič a spolujezdec pokecají o životě. Uživatel služby má aplikaci spárovanou se svou platební kartou, ale na rozdíl od Uberu mu v tomto případě apka cenu za jízdu pouze doporučí. Zákazník ji pak může zvýšit nebo snížit. Hodnocení v systému dostávají nejen řidiči, ale i klienti, takže musíte počítat, že po třetí jízdě gratis pro vás už nepřijede ani jízdní kolo.

 

Wunder-ikonaiOS, ANDROID (zdarma)

 

 

Liftago

Služba, o které jste určitě také už slyšeli, je v základních parametrech podobná Uberu. I zde se jezdí bezhotovostně za využití platební karty. Základní rozdíl je v tom, že zatímco u Uberu si řidič vozu vybírá zákazníky, zde si zákazníci vybírají řidiče. Aplikace vám na displeji nabízí přehled řidičů napojených do systému a vy si můžete například zvolit, zda chcete jet oktávkou, nebo radši bavorákem.

 

liftago_ikonaiOS, ANDROID (zdarma)

 

 
 

 

Text: Adam Maršál

Zpět