Triatlonistka Petra Kuříková

Triatlon mě baví, protože je pestrý
#Sport a pohyb
#Rozhovor
#sport
#triatlon
#T-Mobile Olympijský běh
#Petra Kuříková
#trénink
#repre
Zpět

Chytré technologie dnes profesionálním sportovcům umožňují připravovat se s trenérem na závody, aniž by se potkali osobně třeba i několik týdnů. Důkazem je česká triatlonová reprezentantka Petra Kuříková, která žije ve Švýcarsku, ale tréninkové plány dostává do chytrých zařízení od svého trenéra ze Skotska.

kurikova1

Petro, jak vypadá váš běžný tréninkový den?

Obvykle začínám plaváním od osmi ráno, kdy je v drahách méně lidí. Pak si dám půlhodinu posilování s vahou vlastního těla a po obědě vyrážím na dvě hodiny na kolo. A po cyklotréninku jdu ještě běhat.

 

To zní děsně náročně. Pomáhají vám v tom nějak i chytré technologie?

Při tréninku používám chytré hodinky Garmin Forerunner 920, které mám propojené s telefonem, počítačem a domácí wifi. Hodinky zvládají velké množství funkcí a zatím jsem nenarazila na žádný trénink, který by neuměly změřit. Složitější tréninky nejprve vytvořím v aplikaci Garmin Connect, a poté je přenáším a ukládám do hodinek. Mám na mysli třeba intervalový trénink s rozdílnou délkou úseků nebo střídání několika disciplín. Všechny informace o tréninku se ukládají do tréninkového deníku Garmin.

strava GCM-image-00 1200x630wa

 

 

 

 

 

 

Vaším trenérem je Skot Gordon Crawford. Jak funguje trénink na dálku?

Pro komunikaci používáme aplikaci Training Peaks v mobilu. Automaticky se do ní přenášejí veškeré informace z aplikace Garmin Connect, navíc tam mohu zapisovat plavecké kilometry nebo minuty strávené v posilovně. Každý trénink mám navíc možnost hodnotit a komentovat. Můj trenér se tak kdykoliv může podívat na to, jak jsem se během tréninku cítila. Navíc vše funguje tak, že trenér nejprve naplánuje týdenní strukturu zatížení a aplikace pak zaznamenává, zda se mi daří plán plnit.

 


Chcete začít s triatlonem?

Potřebujete tréninkové rady? Tipy na ideální výbavu? Nebo doporučení na nejvhodnější závody pro začátečníky? Veškeré informace najdete na webu www.mujprvnitriatlon.cz, který spravuje Česká triatlonová asociace.


 

Někteří hobby sportovci jsou závislí na datech ze sporttesterů – počítají si kroky, kilometry, prospané hodiny… Jak to máte vy?

Baví mě vést si statistiku, ale beru ji spíš jako zajímavost. Na prvním místě u mě převládá to, jak se cítím.

 

Spousta profesionálních triatlonistů a cyklistů má svůj profil na sociální síti Strava. Používáte ji také?

Když jsem se přestěhovala do Švýcarska, neznala jsem v okolí žádné trasy na běh nebo kolo. Díky Stravě jsem se mohla propojit s místními sportovci a nechat se inspirovat jejich okruhy, na kterých se dá dobře trénovat.

kurikova3

Proč jste se vlastně rozhodla odejít do Švýcarska?

Bylo to kvůli mému příteli. Marcel je Švýcar. A shodou okolností jsme se seznámili na akci švýcarské běžecké značky ON, která nás oba podporuje.

 

Je možné vést v náročném triatlonovém režimu normální život, věnovat se příteli a mít i nějaké další koníčky?

Určitě ano. Chodíme za kulturou, na procházky se psem a dělám i spoustu jiných věcí. Ve Švýcarsku navíc funguji tak, že mojí druhou prací je starost o domácnost. Dělám hausfrau, jak se tady říká.

 

S triatlonem hodně cestujete. Jakou lokalitu byste mi doporučila pro aktivní dovolenou?

Určitě letoviska, do kterých jezdíme na soustředění. Třeba Mallorcu nebo Kanárské ostrovy. Nejenže je tam příjemné klima a hezká příroda, ale řidiči jsou navíc na cyklisty zvyklí, takže na ně berou daleko větší ohledy než u nás.

 

Bojíte se na kole na českých silnicích?

Ve Švýcarsku jsem si zvykla, že se během tréninku vůbec nepotkám s autem, protože jsou tu všude cyklistické stezky. A když se vrátím domů, kde člověk jezdí v silničním provozu a navíc po daleko horších silnicích, uvědomím, jak jsem Švýcarskem zhýčkaná.


Chcete si také zasportovat? Přihlaste se na T-Mobile Olympijský běh!

Různí běžci, různá místa, jedna myšlenka. To je heslo T-Mobile Olympijského běhu. Je jedno, jestli jste závodník nebo si jdete zaběhat jen občas. Hlavní je radost z pohybu a příležitost připomenout si den, kdy byl založen Mezinárodní olympijský výbor. Přidejte se k největšímu běhu u nás. V jeden den a v jeden čas totiž vyběhne 75 tisíc běžců po celé České republice – ať už v hlavních závodech, školních bězích nebo individuálně prostřednictvím běžecké aplikace. Zaregistrovat se můžete až do 5. června na adrese www.olympijskybeh.cz


 

Co máte na triatlonu nejraději?

Různorodost. Díky tomu, že se jedná o tři disciplíny, tak je i trénink hodně pestrý. Nemusím jen běhat, plavat nebo jezdit na kole. Každý den je jiný.

kurikova6

Popularita triatlonu ve světě rychle roste. V Česku ho ale v rozletu brzdí dvě pověry – že je drahý a že je pouze pro mimořádně trénované lidi. Je to pravda?

Není. Mám kolem sebe spoustu hobíků, dokonce i můj trenér jich spoustu připravuje. Stejně tak si nemyslím, že by to byl sport jen pro bohaté. Ani já nepocházím z bohaté rodiny. Takže pokud chce člověk triatlon opravdu dělat a věnovat se mu, není to problém.

 

Kde v takovém případě začít?

Odrazit se člověk může od jiných -tlonů. Pokud třeba není dobrý plavec, ale běhá a jezdí na kole, může zkusit duatlon. A k tomu se připravovat s plaveckým trenérem. Triatlon není ve vybavení, ale je v nohách, v rukách a v srdci. Člověka to musí hlavně bavit.

 


 

Přijďte fandit!

Petru můžete vidět závodit také v Česku, a to v neděli 25. srpna, kdy se v Karlových Varech uskuteční Světový pohár v triatlonu. Nejlepší triatlonisté světa budou bojovat přímo na lázeňské kolonádě. Díky tomu je karlovarský závod nejkrásnější akcí ve světovém triatlonovém kalendáři. Více na www.citytriathlon.cz.

Petra Kuříková

Česká reprezentantka v olympijském triatlonu, která má naději zúčastnit se olympijských her v Tokiu. Narodila se v roce 1991 v Jablonci nad Nisou. V současnosti žije se svým přítelem ve švýcarském Curychu. Je ambasadorskou švýcarské běžecké značky ON, která má unikátní systém tlumení (www.sorrygravity.cz).

 

Text: Michal Včeliš

Foto: Archiv Petry Kuříkové

 

Zpět