Trendy 2020:

Co nás čeká ve světě mobilních komunikací?
#trendy
#smartphone
#mobilní komunikace
Na tohle bychom se měli připravit v novém roce!
Zpět

Zajímá vás, co se ve světě chystá na trhu s mobilními telefony v příštím roce? Jaké jsou vize dále do budoucna? I když se spousta z nás upíná na příchod sítě 5G, existuje i celá řada dalších důvodů, proč se dívat kupředu. Příští rok bude ve znamení skládacích a duálních displejů. Spekuluje se také o představení iPhonu propojitelného s brýlemi pro rozšířenou realitu. Klíčovým tématem bude i zvyšování kapacity baterií.

 

Rychlejší síť 5G

Zatímco Samsung už svůj 5G mobil prodává, v příštím roce bychom se měli dočkat 5G telefonů od Applu a dalších předních výrobců. K čemu budou? Pátá generace bezdrátových systémů je připravovaný telekomunikační standard nové mobilní sítě, o které se hodně mluví. Slibujeme si od ní, že technicky překoná stávající řešení 4G, resp. LTE Advanced.

 

Hlavním přínosem bude zhruba desetinásobné zrychlení přenosové rychlosti a výrazné snížení doby odezvy oproti stávajícímu standardu, což umožní provoz nejmodernějších komunikačních technologií. Zavedení sítě 5G nejen zrychlí internet v mobilu, ale umožní využití technologie v průmyslu a robotice a v oblasti internetu věcí včetně autonomních vozidel, virtuální a rozšířené reality nebo holografických telefonátů s projekcí. Taková je vize.

 

5G

 

První zemí, kde 5G síť rozběhli, je Jižní Korea, kde ji v současné chvíli využívá něco přes jeden milion prvních zákazníků. Ambice zavést 5G v příštím roce má Čína. U nás operátoři 5G pilně testují. T-Mobile zkoušel letos na jaře příslušné antény v pražských Petrovicích. Současně se může spolehnout na zkušenosti mateřské skupiny Deutsche Telekom, která 5G testuje velmi aktivně a v některých lokalitách síť spustila již o letních prázdninách.

 

Optimistické vyhlídky naznačují, že bychom se u nás mohli běžné komerční sítě 5G dočkat v roce 2021. Realističtější odhad je rok 2023, nicméně podle předpisů pro její zavádění, by do roku 2025 měl být 5G signál přístupný pro 95 % lidí ve městech nad padesát tisíc obyvatel.

 

Růst trhu se smartphony

Zatímco globální trh s chytrými telefony stagnoval, s příchodem 5G sítí se opět očekává oživení. Podle odhadů by prodeje chytrých telefonů měly v příštím roce růst o 2,8 % a to poté, co letos klesly o 2,5 %, což by mělo situaci vrátit nad úroveň roku 2018.

 

Skládací Androidy

Zkraje letošního roku Samsung konečně přišel s dlouho očekávaným přístrojem s názvem Galaxy Fold. Telefon měl nejdřív dětské potíže, a tak se prodej odkládal na podzim a k nám dorazil až v listopadu. Špičkově vybavený telefon, který otevřete jako knihu téměř do formátu menšího tabletu (7,3“), je již připravený na síť 5G. S cenovkou těsně pod 55 tisíc korun cílí na movitější nadšence.

 

galaxy-fold_highlight_kv_silver_end

 

Přístroj o váze 260 g má celkem 6 kamer, rychle a plynule běhá a umožňuje mít otevřená až tři okna najednou, což podpoří produktivitu. S konkurenčním zařízením Mate X přichází čínský Huawei. Zatímco Galaxy Fold má displej uvnitř a na vnější straně nabízí jen náhledovou obrazovku, Huawei umístil hlavní skládací displej na vnější stranu. Také Mate X je připraven na sítě 5G.

 

Vše nasvědčovalo tomu, že telefon bude již koncem roku v prodeji za cenu kolem 59 000 korun, ale zatím se tak nestalo. To ale nemění nic na tom, že rok 2020 bude rokem skládacích mobilů, protože kromě Samsungu a Huawei svá řešení připravují i někteří další výrobci.

 

huawei_mate_X

 

Zařízení pro rozšířenou realitu

Od Applu bychom se měli během příštího dočkat zařízení pro rozšířenou realitu. Americká firma na produktu údajně pracuje se třetími stranami a výsledkem spolupráce mají být VR brýle, které se bezdrátově propojí s iPhonem. Brýle mají obsahovat mikrofon pro hlasové příkazy, magnetometr i akcelerometr. Díky tomu budeme moci k ovládíní používat gesta, jako je třeba pokývání hlavou. Zařízení bude určeno především pro hráče.

 

Apple-VR

 

Baterie s velkou kapacitou

Tři vědci získali v letošním roce Nobelovu cenu za chemii pro svůj přínos ve vývoji lithium-iontových baterií, které se využívají k napájení přenosných elektronických zařízení. Ty se dnes využívají všude od mobilů až po elektroauta. Královská akademie ve svém hodnocení napsala, že trojice vědců z Velké Británie, Japonska a Spojených států vytvořila dobíjecí svět.

 

Některé indicie ale nasvědčují, že by jejich lithium-iontové baterie mohly dostat konkurenci. Známý „leaker“ Evan Blass vypustil do světa zajímavou informaci. Podle jeho vyjádření Samsung dotahuje vývoj smartphonu s grafenovou baterií, který se má na trhu objevit buď příští nebo přespříští rok.

 

Jihokorejský výrobce údajně grafenové baterie testuje na prototypech, ale zatím je vidí jako příliš drahé, než aby je pustil do sériové výroby. Grafenové baterie od Samsungu mají mít až o 45 % vyšší kapacitu, a navíc se mají dobíjet až pětkrát rychleji. Budeme se těšit, až se tato technologie dostane i do našich přístrojů!

 

Autor: Adam Maršál

Foto: archív výrobců

Zpět