TOUR DES STADES

#VYGOOGLENO
Zpět

Pro opravdového fotbalového fanouška je stadion klubu jeho srdce posvátným a nedotknutelným místem a druhým domovem. Občas ale není od věci omrknout, jak to vypadá za nepřátelskou linií. Na virtuální prohlídku věhlasných fotbalových stánků vás zve služba Street View. Vybrali jsme 7 nejzajímavějších stadionů, které si můžete pohodlně prohlédnout prostřednictvím mobilní aplikace.

 

ALLIANZ ARENA

allianz-arena„Nafukovací člun“ patří k nejmladším světovým stadionům, ale podobně jako Wembley už zažil světový šampionát a finále Ligy mistrů, ve kterém domácí Bayern Mnichov prohrál na penalty s londýnskou Chelsea. Kromě slavného Bayernu zde svá domácí utkání hraje také druholigový TSV 1860 München. Když na hřišti bojuje Bayern, svítí Allianz Arena červeně, při zápasech TSV září modře.

 

ESTÁDIO DO MARACANÃ

maracanaBrazilci fotbalem žijí, a tak se není čemu divit, že právě jejich stadion drží světový rekord v počtu diváků na jediném zápase. Finále Mistrovství světa ve fotbale 1950 mezi Brazílií a Uruguayí sledovalo těžko uvěřitelných 199 584 diváků, dnes už se na ochozy vejde „pouhých“ 82 tisíc fanoušků. Letos se Maracanã zhostí další důležité role – proběhne zde zahajovací i závěrečný ceremoniál XXXI. letních olympijských her.

 

WEMBLEY STADIUM

wembleyNový stadion ve Wembley sice stojí teprve 9 let, ale už má za sebou 2 finále Ligy mistrů a finále olympijského turnaje. Díky obřímu oblouku je 90tisícový Wembley Stadium zřejmě nejsnáze identifikovatelným stadionem. V Anglii se o něm dokonce mluví jako o „domově fotbalu“. Pravidelně hostí zápasy anglického mužstva a finálové zápasy FA Cupu, žádný klub ho ale nevyužívá jako svůj domácí stadion.

 

ESTADIO AZTECA

estadio-aztecaPrávě tady se udál možná nejkontroverznější moment fotbalové historie. Semifinále Mistrovství světa v Mexiku v roce 1986 a dva rozhodující momenty Diega Maradony. První z nich vstoupil do dějin jako gól století, ten druhý jako obrovský podvod. Takzvaná „Boží ruka“ vyřadila Angličany z turnaje a někteří fanoušci dodnes nemohou Maradonovi přijít na jméno. Až o 16 let později hvězdný Argentinec přiznal, že gól vstřelil rukou, a dalších 6 let poté se za své počínání omluvil.

 

CAMP NOU

camp-nouNení známějšího fotbalového stadionu. Camp Nou, který je už od roku 1957 domovem FC Barcelona, se v 80. letech chlubil kapacitou 120 000 diváků, ale kvůli zákazu stání se dnes na stadion dostane maximálně 98 757 fanoušků. I přesto je Camp Nou největší fotbalovou svatyní v Evropě. Po jeho trávníku se pravidelně proháněl třeba Diego Maradona a v jeho šlépějích dnes pokračuje neméně slavný Lionel Messi.

 

FIRST NATIONAL BANK STADIUM

first-national-bank-stadionPoznávacím znamením Mistrovství světa v Jižní Africe se stal otravný zvuk vuvuzel, ale určitě bychom neměli zapomenout, na jak pěkném stadionu padl první gól šampionátu a kde se odehrálo napínavé finále mezi Nizozemskem a Španělskem. Bohužel ani oranžové sedačky týmu Oranje nepomohly a výběr Berta Van Marwijka podlehl gólem v závěru prodloužení.

 

CELTIC PARK

celtic-parkVůbec nejstarší stadion ve Skotsku by si neměl nechat ujít žádný fotbalový fanoušek. Už stojí neuvěřitelných 124 let a po celou dobu si uchovává nálepku jednoho z nejuznávanějších svatostánků na světě. Můžou za to hlavně oddaní fanoušci domácího Celticu Glasgow, kteří se neostýchají vyzdvihnout třeba i hvězdy Barcelony.

 

GOOGLE STREET VIEW

street-view-iconProzkoumávejte s Google Street View známá místa z celého světa, objevujte přírodní divy a podívejte se do muzeí, arén, restaurací i firem. Můžete také vytvářet sférické fotky a obohacovat jimi vlastní prostředí Street View. Nejprve pořiďte fotografie pomocí fotoaparátu ve svém telefonu a pak své sférické fotky publikujte na Mapách Google. Dostane se k nim celý svět!

 


 

Text: Lukáš Kunce

Zpět