Tour de karanténa

Mobilní aplikace umožňuje závodit alespoň virtuálně
#Aplikace
#cyklistika
Projeďte se po Passo dello Stelvio nebo třeba na Havaji.
Zpět

Víte, jak se dělají rozhovory v období pandemie? Po telefonu. „Ahoj, poslouchám, zrovna sedím na trenažéru,” říká Sam Jirouš, závodník na horských kolech a český juniorský reprezentant. Od dubna měl začít český pohár a závody, na nichž měl vyjíždět body nutné k nominaci na Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. To všechno je teď v mlze.

 

Po telefonu jsem ho zastihl v karanténě po předčasně ukončeném soustředění na Kanárských ostrovech. Kromě olympiády jsou zrušeny všechny velké závody včetně světového poháru v Novém Městě na Moravě. Sam je teď spolu s týmovými kolegy Terezou a Honzou Sáskou zavřený na chatě ve Stachách na Šumavě. Veškerý trénink probíhá na chytrém trenažéru propojeného s českou mobilní aplikací ROUVY.

 

IMG_3536

 

Ta kromě simulace jízdy na skutečných silnicích umožňuje zažít i společnou jízdu ve virtuálním prostředí. „Vzhledem k okolnostem ROUVY uspořádalo virtuální závody. Včera se nás na startu sešlo dvě stě. Hned od začátku se nasadilo ostré tempo, a protože jsem tři dny neseděl na kole, měl jsem co dělat. Dojel jsem až osmnáctý, což bych do dalších závodů rád zlepšil,” říká Sam s tím, že do závodu se zapojily hvězdy české MTB jako Ondřej Cink, Honza Vastl nebo Jan Škarnitzl.

 

Česká aplikace

 

ROUVY je aplikace, která nabízí zážitek blízký skutečné jízdě na kole, a to díky videím nasnímaným na více jak 7 000 km tras po celém světě. V knihovně je možné sáhnout i po sedmdesáti ikonických etapách snů, jako jsou vyhledávané serpentiny do průsmyku Passo dello Stelvio, stoupání na Mont Ventoux, francouzské středisko Alpe d’Huez nebo pobřežní silnici v oblasti Kailua-Kona na Havaji. „Já mám rád Toskánsko, kam se s týmem pravidelně vracíme na jarní soustředění,“ říká Sam.

 

IMG_3537

 

Tréninky na trenažéru ho v minulosti děsně nudily. „Musel jsem se hodiny dívat do zdi, v lepším případě na televizi, ale stejně jsem vždy počítal každou minutu do konce tréninku. S chytrým trenažérem napojeným na appku je to o něčem jiném,” říká Sam.

 

Uživatel má nejen vizuální zážitek, ale aplikace mu za jízdy automaticky přidává či ubírá zátěž podle toho, zda právě stoupá do kopce nebo ho sjíždí. Formou rozšířené reality se do záběru promítají i ostatní jezdci, kteří se ukazují jako 3D animovaní cyklisté. S ostatními můžete buď na vážno závodit, ale stejně tak můžete vyzvat své skutečné či virtuální přátele na společný výlet či trénink. V tréninkovém režimu aplikace umožňuje pohybovat se libovolně po trati, což využijete například ve chvíli, kdy jsou vaši přátelé na trase a vy se k nim chcete přidat. Možné je dokonce i užít si jízdu se silnějšími cyklisty, na které byste ve skutečném světě nestačili. Stačí si v meníčku zmírnit míru, jak hodně se vaše jízda přibližuje realitě.

 

Screen Shot 2020-04-02 at 19.35.16

 

Aplikaci vyvinuli bratři Petr a Jiří Samkovi, kteří už na střední škole propadli cyklistice. Během studia na ČVUT zjistili, že nemají časomíru, která by zaznamenala výsledky cyklistických závodů, a tak spolu s dalšími dvěma spolužáky vyvinuli aplikaci zvanou SportSoft, která se stala odrazovým můstkem pro vytvoření aplikace ROUVY. V jejich pracovním týmu jsou rovnoměrně zastoupeni počítačoví geeci, obchodníci i trenéři, kteři svůj volný čas obětují přípravě malých cyklistů.

 

Už několik let je v provozu ROUVY Mobile, ale čeští vývojáři právě testují novou, vylepšenou verzi ROUVY AR (jako augmented reality), kterou v její beta verzi můžete až do konce dubna vyzkoušet zdarma.

 

K zážitku stačí i mobil

 

K virtuální jízdě potřebujete chytrý trenažér, kolo, staženou aplikaci a pak cokoli, co má obrazovku od chytrého telefonu přes tablet až po televizi. „Mobily úplně stačí, běžně trénuji s velkou obrazovkou, ale kolikrát jsem šlapal jen s telefonem,” říká Sam, který vlastní iPhone 7. Největší přínos vidí v přístupnosti. „Doma na trenažéru se vám nestane, že začne pršet. Když spěcháte a na vyjížďku máte jen omezený čas, nepřihodí se vám, že vyrazíte a po třiceti kilometrech se vám rozbije kolo a domů se vrátíte až v noci za tmy,” říká Sam. Úsporu času vidí i v tom, že nečekáte v zácpách nebo na semaforech. „Za daný čas toho tak ujedete relativně víc a můžete jezdit i večer, když je venku tma,” vypočítává biker.

 

sam_jirous_mobil

 

Druhým mobilním pomocníkem v jeho tréninku je aplikace s názvem Training Peaks. V ní má uložený svůj tréninkový plán na celý rok, který má rozdělený do cyklů.  „Ráno se probudím, mrknu na mobil a během pěti vteřin vím, co mě ten den čeká,” říká Sam. Aplikace je propojená s navigací Garmin a hrudním pásem, takže zaznamenává najetou vzdálenost i tepovou frekvenci. Trenér má do aplikace přístup a i na dálku tak může sledovat, jak Sam plní plán a jak se vyvíjí jeho kondice. Vše se dá vyexportovat do přehledných grafů. Za normálních okolností tráví Sam na kole čtyři až pěti hodin denně. Důležitou roli v jeho tréninku představují intenzivní zátěžové intervaly o délce 30 vteřin až 30 minut. Hlavně díky nim se mu daří posouvat svou výkonnost dál. Aplikace spolupracuje i s chytrým trenažérem, takže do plánu započítává i kilometry a watty našlapané doma pod střechou.

 

training_peaks

 

Sam Jirouš: Člen ROUVY Specialized Cycling Teamu a student VŠE v Praze. Bydlí na horách, a proto má blízko k outdoorovým sportům, i když na základní škole ho bavily spíš počítačové hry. V současnosti závodí v kategorii U23, tedy do třiadvaceti let.

 

sam_jirous

 

Autor: Adam Maršál

Zpět