TOUR DE ANDROID

#Velký test
#Test
Přísné časovce jsme podrobili chytré mobily LG K8 LTE, Samsung Galaxy Xcover 3, Sony Xperia Z5 Compact. Který si vyjel trikot?
Zpět

Je léto, jedeme na kolo! Na řídítka přiděláváme Androidy LG K8 LTE (cca 4 100 Kč), Samsung Galaxy Xcover 3 (cca 5 500 Kč) a Sony Xperia Z5 Compact (cca 12 700 Kč). Jak si poradí s nejrozšířenější cykloaplikací Strava, jak změří vaše výkony a zaznamenají trasu, který displej bude za jízdy nejčitelnější a který mobil nejrychleji sežere baterku? MOBILY DO RUKOU DÍTĚTE Dnes testuje Eleonora Gasperotti, dvouletá holčička z Prahy-Radotína, která pochází z cyklistické rodiny. Je to vnučka Josefa Hanouska, majitele Veloservisu Radotín, jehož prapraděda prodával na Žižkově kola již v roce 1892. Aby toho nebylo málo, Elča je dcerou evropské freerideové legendy na horských kolech Richarda „Gaspi“ Gasperottiho a bývalé závodnice Terezy Hanouskové. Jak se Eleonoře líbí jednotlivé telefony, hodláme exaktně změřit na chytrých sportovních hodinkách Samsung Gear S2. Ty mají prostřednictvím změny tepové frekvence ukázat, jak moc který mobil emocionálně zabírá. Říkáme si – čím více radosti, tím více tepů. Jenže ejhle. Hned na začátek zjišťujeme, že Elčina ručka je pro dospělácké hodinky moc malá a do hodinek pro výpočet neproudí dost informací. Zdá se, jako kdyby ani netepala. Přecházíme proto ke klasické variantě líbí – nelíbí. Mimochodem, který z testovaných mobilů se nejvíc líbí vám?AG9C0585_Fotor

 

PRVNÍ DOJEM

Na deku pokládáme Elču a mobily. Elča losuje a jako první jí v dlani končí Samsung. Táta Gaspi vysvětluje: „Samsung připomíná dětský telefon.“ Má na sobě nápis a opravdové čudlíky, ze strany modrý knoflík, zezadu je hrubší a má kulaté rohy jako jiné dětské produkty, které nemají ostré hrany. Pogumovaná, strukturovaná záda s drážkami zlepšují grip. Telefon je v rozích vyztužen, takže by měl přežít i nějaký pád. Výrobce uvádí, že vnitřnosti jsou chráněny membránou, díky níž můžete mobil válet v prachu nebo koupat ve vodě, a to až do hloubky jeden metr. Jen se předtím ujistěte, že jste poctivě zacvakli všech 16 zobáčků, kterými je upevněna zadní stěna.

 

VYBÍRÁME SI DÁL

Který mobil skončí na druhém místě? Elča přikládá k uchu Xperii a říká „Halo, halo!“ V necelých dvou letech je jí naprosto jasné, k čemu ta malá černá věc slouží. Za chvíli už ovšem provolává Teletubbies za pomoci jihokorejské konkurence. LG je levnější mobil z plastu, přesto má zaujmout nenáročné uživatele toužící po elegantním vzhledu. Gaspi telefon tipuje na mobil pro městské holky. Ovládací knoflík na zadní stěně mu přijde příjemný, i když neobvyklý. Sympatická jsou pogumovaná záda s texturou tkaniny, díky níž telefon sedí v dlani jako  přilepený. Pětipalcový displej má HD rozlišení a je překryt 2.5D sklem zakulaceným podél hran. Na pohled působí jako dražší přístroj, než jakým ve skutečnosti je. Velmi dobře vypadá Sony, nejdražší mobil v testu. Designově pěkný a čistý, ale nadšení vyvolává jen do chvíle, než ho vezmeme do ruky. Klouže a chce vypadnout. Gaspi říká, že je to dané špatným vyvážením. Když se telefon postaví na hranu, desetkrát z deseti pokusů přepadne na displej. „Kdyby váha tlačila do dlaně, z ruky by nepadal,“ komentuje český freerider.

 

AG9C0508_Fotor-fin

STARTUJEME!

Jak si který mobil poradí s Gaspiho tréninkovým okruhem, je úkol číslo dvě. Potřebujeme přitom zjistit, jak dobře v kterém mobilu funguje zabudovaná GPS. Do všech mobilů stahujeme Stravu, nejoblíbenější cyklistickou aplikaci na světě. Znáte? Dají se v ní plánovat i zaznamenávat trasy a zapisovat údaje o jízdě včetně průměrné i nejvyšší rychlosti, vzdálenosti, převýšení nebo zajetých rekordech. Spolu s přístroji, jako jsou cyklocomputer nebo chytré hodinky, naměříte své osobní hodnoty jako tepovou frekvenci, což se hodí při tréninku. Computer/ hodinky/navigace spárované s mobilem vybaveným aplikací Strava vám pak během jízdy ukazují cestu podle předem navolené trasy, což se hodí třeba v případě, že chcete jet trať, kterou na Stravě sdílel a doporučil jiný uživatel. Hodinky máme, tak je pojďme spárovat. Teoreticky by to mělo jít přes Bluetooth, ale bacha, teď už půjde o nervy. Ještěže nemáme iPhone, který kromě iWatch nespojíte ani s Bohem. Androidy jsou otevřenější, ale bohužel jen teoreticky. Hodinky Samsung Gear S2 propojujeme s mobily Sony i LG, takže díky nim můžeme např. měnit design ciferníku, ale u terénního Samsungu narážíme.

Až na internetu zjišťujeme, že starší androidí platforma Samsung Galaxy Xcover 3 není kompatibilní s novými hodinkami Samsung. Upozornění Chargeru! Není radno domnívat se, že všechna zařízení od jednoho výrobce spolu navzájem mluví. Před nákupem se raději dvakrát přesvědčte. Dalším klackem v předním kole je fakt, že Samsung preferuje vlastní sportovní aplikaci s S Health, kterou lze naštěstí se Stravou synchronizovat. Elča ovšem mezitím usíná, Gaspi nadskakuje a tvrdí, že než to dáme dohromady, měl by třikrát projetou trať mistrovství světa MTB v Novém Městě, na jejíž výstavbě se podílel. Ale výsledek snad bude stát za to.

 

AG9C0532_FotorVIRTUÁLNÍ ZÁVODY – JEN ILUZE?

Spouštíme Stravu. Všechny tři mobily putují do cyklobatohu a Gaspi vyráží. Po dvaceti minutách je zpátky a my rychle zastavujeme odpočet. Časy se na všech maličko liší, což je dané nesynchronizovaným zapínáním a vypínáním – nejsme laboratoř a pracujeme v polních podmínkách. Rozdíly v naměřených hodnotách přesto šokují. Nejhůř je na tom Samsung, který se kousnul a místo výsledků točí hodiny. Dostáváme z něj jenom ujetou vzdálenost 6,5 km. To samé říká Sony. Podle LG měl ale okruh 6,3 km. Xperia ukazuje průměrnou rychlost 17,4 km/h a nastoupané převýšení 179 m, kdežto LG 16,8 km/h, resp. 181 výškových metrů. Vtipné je, že zatímco podle LG Gaspi dosáhl třetího nejrychlejšího času ve sjezdu po černé do Radotína, Sony ho pasovalo až na šestou příčku. „Přitom byly všechny mobily v jedné kapse stejného batohu,“ diví se Gaspi a dodává, že kdyby cestou nevdechl mouchu a nemusel zastavit, možná by byl ještě rychlejší.

To ale pořád nevysvětluje odchylky mezi smartphony. Museli bychom být NASA, abychom dokázali bezchybně posoudit, který mobil má přesnější měření. Ale! Z našeho testu vyplývá, že až vás na Stravě trumfne nějaký kamarád, vůbec to nemusí být pravda, a že virtuální soutěžení mezi cyklisty vybavenými mobily různých značek a modelů není nejspíš vůbec tak spravedlivé, jak jsme si mysleli. Mimochodem – jak testovací jízda zahýbala s baterkou? LG ubylo 9 %, Sony 10 % a Samsungu dokonce 16 procent!

 

MLUVÍ K VÁM DISPLEJ

Elču kurtujeme do popruhů v přívěsném vozíku Chariotu a Gaspi vyráží na poslední horskou prémii, aby zjistil čitelnost displejů jednotlivých mobilů v řídítkovém cyklodržáku. První problém: LG je moc velký a nedá se do pouzdra zapnout. Gaspi přes speciální aplikace propojuje GoPro kameru zabírající Elču ve vozíku. Tip Chargeru: Kamera tak funguje jako digitální zpětné zrcátko, díky němuž máte své děti za jízdy pořád pod kontrolou, aniž byste se museli ohlížet. Co se týká kvality, vítězem je Sony, jehož displej je kontrastní, prokreslený s úžasnou barevností. LG má vyhaslejší barvy a při pohledu zblízka vypadá, jako kdyby byl rozpixelovaný. Nejhůř končí Samsung, jehož displej Gaspi přirovnává k „pohledu z okna hospody čtvrté cenové kategorie přes žluté záclony.“

 

AG9C0595_FotorMOBILNÍ SHRNUTÍ

Samsung Galaxy Xcover 3 je levný Android, který padne do ruky a vydrží hrubé zacházení, ale má slabý dispej, na němž zůstávají čmouhy od prstů, při práci s náročnějšími aplikacemi se zasekává a nedá se spárovat s novějším příslušenstvím své vlastní značky. LG K8 LTE je praktický smartphone v atraktivním balení, který má dobrý poměr cena/výkon, ale současně nijak nevybočuje. Sony Xperia Z5 Compact nabízí vlastnosti špičkového smartphonu v malém, kompaktním vydání se špičkovým displejem, intuitivním a přehledným ovládáním a vytříbeným designem. Bude vám sloužit k plné spokojenosti do té doby, než vám  vypadne z ruky. Což se nejspíš stane, protože ten samý zážitek s ním měli nezávisle na sobě úplně všichni, kdo s ním během testu přišli do styku. Přes veškerou kritiku dodáváme důležitou věc – člověk mobil nemění třikrát za den, takže při troše trpělivosti s nastavením dostanete z kombinace smartphone + aplikace Strava vynikajícího parťáka jak pro víkendové vyjížďky s rodinou, tak pro ostrý trénink. Nic lepšího nenajdete a uvidíte, že vás najíždění kilometrů a objevování nových tratí bude bavit až do zimy!

 

RICHARD „GASPI“ GASPEROTTI (38)029A9215_Fotor

Italské příjmení pochází od dědečka z Rovereta. Zúčastnil se významných závodů v USA, Kanadě i Alpách. Čtyřikrát startoval na nejnebezpečnějším závodu Red Bull Rampage v Utahu. Je držitelem světového rekordu v jízdě na kole taženém motorkou (111 km/h). V současné době se věnuje výuce jízdy a tréninkovým kempům. Podílí se na celosvětové charitě Share the Ride s cílem poskytnout kola dětem v dětských domovech. Dlouhodobě rozvíjí svůj vlastní projekt Zam spojující cestování a jízdu na horském kole (Mongolsko, Nové Mexiko, Sicílie, Tchaj-wan atd).

 

 

UŽ ANI ŠKRÁBANEC

Vectorbased illustration of the 4th generation iPhone presented by Apple at the WWDC 5 june 2010 Created in Adobe Illustrator CS 5
 

 

Jak jsme se již přesvědčili, nejzranitelnější místo mobilu je displej. Otázka nezní zda, ale kdy se mu něco stane. Proto je dobré zvážit nějakou dodatečnou ochranu. Zkusit můžete třeba PanzerGlass – speciální temperované sklo, které ochrání displej před nárazy, nečistotami i poškrábáním. Vrchní oleofobní vrstva odolává mastnotě z rukou.

Zpět