TOUR BUS JEDE!

Retropódium na kolech
#Návody a inspirace
Hrál na něm i akční hrdina Steven Seagal a určitě ho znáte ze všech velkých festivalů. Podívali jsme se do backstage retropódia na kolech.
Zpět

V obřím hmoždíři roztlučte technařskou touhu po svobodném cestování za muzikou s možností vystupování živých kapel. Pak to nechte nakynout, nějakou dobu pečte a vyleze vám z toho Tour Bus. Jde o retroautobus se zázemím pro kapely a mobilním pódiem, které se dá rozložit na střeše.

Tohle kočující zařízení má za sebou účast na nejvýznamnějších festivalech v Česku jako Majálesy, Rock for People, Colors of Ostrava, České hrady a další. Okamžik světové slávy Tour Bus zažil v létě 2014, kdy na jeho střeše během Rock for People vystoupil americký akční hrdina a bluesový hudebník Steven Seagal. Ať už šlo o Wohnout, Vladimira 518, Skyline, Mydy Rabycad, Pipes and Pints, Android Asteroid a desítky dalších, vždy to byli hudebníci, kteří právě vydali svou novou desku a chtěli se s ní pochlubit co nejširšímu publiku posluchačů. I letos Tour Bus uvidíte na nejrůznějších hudebních událostech v Česku a na Slovensku a speciálních akcích, o nichž si svým hlasováním rozhodli sami fanoušci.

Wohnout perform at the Red Bull Tour Bus in Rozmberk nad Vltavou, Czech Republic on July 17th 2015 // Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool // P-20151210-00363 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Česká karosa je už třináctý Tour Bus na světě, který podporuje největší výrobce energetických nápojů. „Protože Češi jsou festivalový a mejdanový národ, rozhodli jsme se pro stavbu vlastního autobusu,“ říká Jan „Jedi“ Vondráček z českého Red Bullu.

Výběr padl na autobus Karosa ŠL 11. Byl to typ linkového autobusu, který vyráběl československý podnik Karosa v letech 1970 až 1981. Kus určený pro přestavbu vznikl v roce 1977, a než byl zakoupen k rekonstrukci, vlastnil jej TJ Slavoj Chvaletice. Zřejmě dobrý oddíl. Písmeno „Š“ odkazuje na výrobce motoru, kterým byla Škoda, zatímco písmeno „L“ je odvozeno od slova linkový. Je to ikonický český autobus, který měla kdysi spousta kluků jako hračku na dálkové ovládání. Právě tahle karosa odvezla nejednu třídu na školu v přírodě a nejedno fotbalové mužstvo na derby do sousední vesnice. Spousta pamětníků si při pohledu na ni povzdychne – jo, to byly časy.

Pipes&Pints perform at the Red Bull Tour Bus in Bezdez, Czech Republic on August 28th 2015 // Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool // P-20151210-00403 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //

Úprava na mobilní hudební autobus trvala rekordních pět měsíců, podílelo se na ní jedenáct firem a stála zhruba jako rodinný domek. Termín byl neúprosný, protože se blížil první Majáles v Hradci Králové, kde autobus musel nutně vystupovat. Všichni lidé zapojení do projektu se několik měsíců pořádně nevyspali, a i když to v několika fázích začalo vypadat bledě, nakonec se to s vypětím společných sil podařilo. Režisér Luboš Svoboda o celé anabázi natočil vynikající dokument „Na cestě“, který běžel na televizi Prima.

Do konstrukce autobusu bylo nainstalováno osm ocelových nosníků se vzpěrami, které procházejí odspoda až nahoru a které se po zaparkování zapustí do země jako u stavebního jeřábu, aby bylo pódium stabilní, i kdyby se na střeše rozpoutalo metalové peklo. Velikost pódia je 3,5 × 9 metrů, což je optimální pro jakoukoli kapelu. Ozvučení je od Funktion- One powered by Vice Audio a světelný park je od české firmy Robe.

Pipes&Pints perform at the Red Bull Tour Bus in Bezdez, Liberec, Czech Republic on August 28th 2015 // Lukas Wagneter / Red Bull Content Pool // P-20151210-00389 // Usage for editorial use only // Please go to www.redbullcontentpool.com for further information. //V zadní části autobusu je vytvořená speciální backstage pro kapelu. Řidič Tour Busu dokáže odvézt až osm lidí. Uvnitř je i spaní pro tři osoby. Autobus je plně klimatizovaný a uvnitř je spousta technických vychytávek. O napájení se stará nezávislý benzinový generátor, který táhne klimatizaci a osvětlení, díky nimž je autobus plně elektricky soběstačný. Z dalších zařízení nechybí vlastní soundsystém, dvě televize, mikrovlnka, tři lednice narvané drinky, tekoucí voda… Co víc si přát?

Hudební koráb, který už dva roky brázdí české a slovenské silnice, je opět naleštěn a připraven na letní sezonu plnou beatů a muziky. Pimp Karosa poctí čtyři česká města, která zvítězila v hlasování o tom, kam má ojedinělá tour dorazit. Těšit se můžte na Paulieho Garanda & Kenny Rough, Champion Sound a především znovuzrozené Indy & Wich se spoustou dalších hostů. Vstup na koncerty je zdarma!

Až se letos s Tour Busem někde vyfotíte, nezapomeňte fotku ze svého mobilu postnout na www.redbull.cz/tourbus

RED BULL TOUR BUS

  • TYP: KAROSA ŠL 11
  • MOTOR: ŠKODA-LIAZ ML 630
  • VÝKON: 180 KONÍ
  • VÁHA: 12 TUN
  • DÉLKA: 11 M
  • MAXIMÁLNÍ RYCHLOST: 100 KM/H
  • VELIKOST PÓDIA: 3,5 × 9 M

KAM ZA NÍM?

16. 6. – OLOMOUC / 17. 6. – BRNO / 24. 6. – LIBEREC / 25. 6. – ČESKÉ BUDĚJOVICE / 3.–5. 7. – ROCK FOR PEOPLE


Text: Adam Maršál

Foto: Lukyn Wagneter, Redbullcontentpool.com

Zpět