TOMÁŠ HNIDA

OBLÉKÁ KOLA FESTKA NA MÍRU
#appky
Zpět

MÍT KOLA OD ČESKÉ FIRMY FESTKA JE PRO CYKLISTY STEJNÝ SEN JAKO PORSCHE NEBO LAMBORGHINI PRO MOTORISTY.

 

Ručně vyráběná kola se z Vinohrad posílají do celého světa. Prosperující firmu, která nedávno dostala grant od CzechInvestu ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou, založili v roce 2009 bývalý profesionální cyklista Michael Moureček a Ondřej Novotný. Design kolům od samého začátku vtěluje art director Tomáš Hnida. Kola jsou to opravdu drahá, ale pojďme si na chvíli představit, že otvíráme mobil a zahajujeme jednání o stavbě našeho vlastního sportovního speciálu na míru… A vsaďte se, že jakmile ten proces začne, budeme displej telefonu nedočkavě rozsvěcet každý den hned po probuzení.

 

Jakou roli hraje mobil během doby mezi zadáním zakázky a chvílí, kdy se posadím na své nové kolo?

Nepospíchejte. Když přijdete k nám do Festky s tím, že si chcete nechat postavit kolo na míru, absolvujete nejprve tzv. fitting, což je naměření rozměrů zákazníka a přizpůsobení geometrie rámu přesně na jeho velikost a jeho potřebu jízdy. Tuto službu jsme schopní zajistit i na našich partnerských místech v zahraničí pro každého, kdo nás osloví prostřednictvím internetu. Jakmile jsou známy rozměry, může se rozjet výroba rámu a přichází moje chvíle. Zákazník si buď vybere barevný vzor, který už existuje, anebo se vydá cestou custom paintingu, což znamená, že vytvoříme design výhradně pro něj. Je to proces společného hledání tématu, které bude odpovídat zákazníkově typologii.

 

 Který z požadavků byl zatím nejvíc  crazy?

V tomhle směru jsou asi nejdál Asiaté. Ti se  nebojí jít tam, kam by Evropané, natož  Američané nikdy nešli. Každý světadíl je v  něčem specifický: Amíci jsou hodně tradiční,  Evropa je „chci být trochu jinej, ale taky se  toho trochu bojím“, kdežto Asiat je schopný  dát si na rám 350 malých kočiček.

 

dazzle
Design inspirovaný kamufláží lodí z WWII

 

To se stalo?

Nakonec jsme to usmlouvali na asi padesát (smích). Nebo tady mám týpka, který chtěl udělat kolo ve stylu Transformers. Musím se s tím nějak poprat, protože kolo se nijak nerozkládá – je to stabilní věc. Další faktor je, že rám není zas tak snadno uchopitelný nosič grafického designu. Máte dva trojúhelníky a celková plocha není vůbec velká.

 

Jak moc se vám hodí mobil k práci?

Profesně používám mobilní klony desktopových softwarů, protože mi to urychluje práci. Celou komunikaci od A do Z vedeme s klientem na platformě Basecamp, a to od okamžiku vzájemného představení, výběru barev a designu až po záběry z produkce a finální fotky krabice zabalené k odeslání s klientovou adresou na štítku. Díky tomu můžeme budoucího majitele udržovat v neustálém natěšení. Každému udělá radost, když může třeba i na svém mobilusledovat, jaký progres jeho zakázka zase udělala.

 

Mluvíte i do toho, jak bude vypadat rám jako takový?

Není v mé kompetenci, abych řešil technickou stránku věci, takže do designu samotného produktu se neženu. Na rámové trubky máme specialisty a každá trubka má přesně takový tvar, jaký si zaslouží. Je to ta nejdokonalejší věc na našich kolech. Trubky vyvíjíme ve spolupráci se sušickou firmou CompoTech, která patří ke světové špičce ve výrobě a vývoji kompozitních materiálů.

 

pablo_geomtric
Tomáš pro kola Festky vytvořil víc než 210 jedinečných designů. S barevnými mutacemi jde asi o 800 až 1000 variant.

 

Limituje vás při práci to, že se rámy lakují nějakým přesně daným postupem?

Design nekončí barvami, ale pracuje se i s přírodními barvami materiálů. Rádi využíváme odhalený titan nebo karbon, což je další úroveň designování. Nejde jen o lak a výběr barvy, ale i o to, jestli rám bude matný nebo lesklý, jestli ocel bude vyleštěná nebo saténová. Máme tak krásné pletení karbonových trubek, že čím dál více lidí je chce vozit odhalené. Budeme zkoušet brandování oceli a titanu pomocí aloxů – což je zabarvování kovů pomocí chemických látek.

 

Vidím, že jako jeden z mála designérů nemáte iPhone…

Vlastním Huawei T9 Light, protože má dobrý poměr výkonu a ceny, super foťák a rychle funguje. Nic lepšího nepotřebuji. Rozhraní Androidu mi vyhovuje, i když normálně dělám na Macu. Synchronizace je jednoduchá.

 

K čemu všemu se vám hodí?

Nedílnou součástí mojí práce jsou sociální sítě, které jsou ve Festce poměrně rozvinuté. Úplně čerstvě jsem se dostal k mobilním aplikacím Adobe, s nimiž se v telefonu teprve seznamuji. Vždycky jsem si myslel, že u těchto náročnějších programů zůstanu jenom u desktopu, ale vývoj jde dopředu. V mobilu mám appku Adobe Capture určenou pro realtimové uchovávání inspirací, jako jsou např. barevné kombinace, struktury nebo tvary. Na rychlé upravování fotek používám Lightroom. Novinkou je Adobe Draw, což je jediná aplikace umožňující kreslení ve vektorech, a ne v rastru, což můžu dál využít v Illustratoru na svém počítači.

 

Co když vyrazíte z dílny do světa?

Právě jsem se vrátil z dovolené ve Vietnamu, takže mám ještě na ploše Booking, TripAdvisor nebo Uber. Ale dám si je na stranu, protože v Čechách nemají moc smysl. Na hudbu mám rád Spotify a na předpověď počasí Meteo Radar, který dává předpověď na pár hodin dopředu. Věrným přítelem každého cyklisty je Strava, aplikace zaznamenávající ujeté kilometry, převýšen. a případně rekordy na daných úsecích. Mezi cyklisty platí – co se nestane na Stravě, jako by se nestalo. Zapínám ji synchronizovaně s navigací Garmin, která s mým telefonem perfektně spolupracuje.

 

Adobe-Capture-ikona

ADOBE CAPTURE

ANDROID, IOS (zdarma)

 

 

Adobe-Illustrator-Draw-ikonaADOBE ILLUSTRATOR DRAW

ANDROID, IOS (zdarma)

 

 

Meteoradar_ikonaMETEO RADAR

ANDROID, IOS (zdarma)

 

 

Strava-ikonaSTRAVA

ANDROID, IOS (zdarma)

 

 


Text: Adam Maršál, Foto: Adam Maršál a Festka.com

Zpět