JAK NATÁČET NA MOBIL

Dnes se filmařem může stát takřka každý.
#Návody a inspirace
Díky smartphonům nebylo natáčení videí ještě nikdy dostupnější.
Zpět

Smartphony dnes již oplývají i možností točit videa v HD, a kvalitní kameru tak nosíme doslova v kapse. A když se taková kvalita spojí s trochou praxe a znalostí několika triků, může tvořit parádní filmy každý. Podívejte se na X tipů, jak nesklouznout ke zbytečné amatéřině a vyždímat z mobilu maximum.

 

  1. Řekněte sbohem vertikálnímu videu

Nic nezhyzdí skvělý záběr tak jako dva ohavné černé pruhy po stranách obrazovky. Je to amatérská chyba, které se vyhnete jednoduše: budete videa točit na šířku. Televize, notebooky i většina internetových prohlížečů, na které budete svá videa dávat, jsou zařízeny na široký záběr. Je jedno, jestli to postnete na Facebook, Youtube nebo Vimeo, všude je jenom širokoúhlý rámeček. A v širokoúhlém světě prostě video na výšku nemá co dělat.

 

  1. Pořizujte stabilní obraz

Protože na roztřesený film se nedá koukat. Jasně, že když utíkáte z lesa před hladovým grizzly, nebudete si dávat mobil na stativ. Všechny ostatní případy si vyžadují stabilní obraz. Jak toho docílit? Při natáčení vždy držte mobil oběma rukama a lokty opírejte o tělo. Pokud máte možnost, klidně si telefon o něco opřete – o zídku, o stůl, o kapotu auta.

 

Tip Chargeru! Pořiďte si mobilní a skladný stabilizátor!

Stačí vzít šňůrku nebo provázek, omotat jí mobil na šířku v místě, kde není čočka, a opačný konec provázku přišlápnout špičkou k zemi. Přivázaný mobil pak uchopte oběma rukama a natáhněte provázek. Napětí bude udržovat mobil v horizontálním klidu.

 

  1. Dbejte na kvalitní zvuk

Když lidé nic neuslyší, na video se vykašlou. Mnohem spíš totiž snesou horší kvalitu videa s dobrým audiem než naopak. Pravidlem číslo jedna tedy je dát si pozor na zakrytí mikrofonů v mobilu, a to nejen rukama, ale například i nevhodným krytem. Točte pokud možno v prostředí s co nejnižším hlukem na pozadí a buďte co nejblíže zdroji, jehož zvuk chcete zachytit. Pozor především na vítr a rušné ulice. Pokud to bez nich nejde, pořiďte si appku pro záznam zvuku, případně externí mikrofon. Případně se vzdejte točení zvuku a doplňte do finálního videa namluvený voiceover.

 

  1. Využívejte denní světlo

Chápeme, že kvůli točení na mobil hned nepoběžíte pro arzenál studiových světel. Pracovat můžete stejně tak dobře s přirozeným osvětlením. Točte tedy ideálně venku, ovšem pozor na přesvícení – kamery zabudované ve smartphonech nejsou na velké výkyvy světla dost citlivé, takže žádné přímé záběry do světelného zdroje. Točíte-li uvnitř, pohlídejte naopak podsvícení. To, že objekt vidíte proti světlu vy, neznamená, že to tak zachytí i smartphone, který z něj udělá siluetu. Natáčejte tedy při přirozeném světle z většího okna, ale ne proti němu.

 

  1. Zoom je tabu

Detailní záběry fungují vždy lépe na menších obrazovkách a minimalismus je základ úspěchu. Řešením ale není najít v širokém záběru zajímavý prvek a zoomovat k němu jako o život. Zoom je jalová technika, která na mobilu nepřibližuje obraz opticky, ale digitálně. Vytváří tedy spíš iluzi přiblížení, která vede k zrnitosti a viditelným pixelům, takže kvalita jde střemhlav dolů. Je proto lepší se k objektu jednoduše přiblížit fyzicky a hledat zajímavé úhly. A pokud se má záběr hýbat, můžete si vypomoct pojízdným udělátkem a položit mobil na skateboard, vozík či kolo.

 

  1. Text musí být čitelný

Chcete do videa zakomponovat text? Pozor na přeplácanost. Nečitelné zdobné fonty, oslepující barevnost a ukecaná sdělení jen otráví. Text musí být zřetelný a z obrazu jasně vystupovat, používejte tedy jednoduché fonty v odpovídající velikosti, v barvách zůstaňte střídmí a napište raději méně.

 

  1. Nechybujte u postav

Natáčíte-li lidské postavy, dělejte to z výšky jejich očí, jinak záběr vypadá neprofesionálně. Čím blíž postavě budete, tím snáz bude působit na diváka. Dávejte si ale pozor na její useknutí v kloubech, které ruší kompozici. Jakmile je postava oříznutá v loktech, zápěstích, kolenech či kotnících, působí podivně a deformovaně. Však se sami přesvědčte. Je to hrůza? Tak odteď už záběr jedině od lýtek, půli stehen, pasu či hrudě.

 

  1. Méně je více

Na internetu věčně soupeříte o informacemi přesyceného diváka – musíte videem pobavit, vyvolat emoce nebo sdělit poutavý příběh. A to jde jenom, když se vyprávění videa necourá. Úderný záběr střídá zajímavý úhel a dohromady tvoří dynamické a poutavé video. Nebojte se editovat a vystříhat ze stopáže všechnu vatu. Aplikace na sestříhání více klipů do jednoho videa si můžete stáhnout nejen do počítače, ale i do mobilu, kde video přímo upravíte a můžete rovnou postovat. Zkuste třeba Kine Master pro Android nebo Pinnacle Studio pro iOS.

 

  1. Hledejte aplikace, které vám usnadní život

Ostatně od toho jsou to smartphony. Aplikace najdete na vše od filtrů, přes úpravu světla a barevnosti v již hotových záběrech, až po ovládání zaostření či doplnění speciálních efektů. Než si řeknete, že něco nejde, podívejte se po šikovné appce, která to udělá za vás. Na trhu jsou jich mraky a výsledné video vytáhnou ještě o úroveň výš.

 


Tip Chargeru! Máte rádi výzvy a chcete své nové natáčecí schopnosti ověřit v praxi? Využijte nové triky a přihlaste se do projektu Red Bull Can You Make It! Už 12. dubna odstartuje 165 trojčlenných studentských týmů svou sedmidenní cestu po Evropě. Odříznutí od vlastního komfortu, s Red Bullem jako jediným platidlem a půjčeným mobilem se vydají na nezaměnitelné dobrodružství. Pro postup do finále je potřeba nahrát do 14. února na stránkách www.redbullcanyoumakeit.com super video, kde ukážete, proč zrovna váš tým by se měl zúčastnit finální cesty Evropou.

 

 

Zpět