TEST ZLÝM MRAZENÍM

Testoval: Jan Strmiska, fotil: Adam Maršál
#Test
Mráz nezná slitování. Tam, kam vkročí, utichá život. Tři nové mobily jsme podrobili nemilosrdnému trápení pod bodem mrazu. Jak si vedly v testu, kde tuhla krev?
Zpět

Lití vody na hlavu s názvem Ice Bucket Challenge již dávno skončilo. Bylo to pro dobrou věc, ale řekněme si na rovinu, sebestudenější voda nedokáže charakter prověřit tak jako led. Studený, bezcitný a ke všem spravedlivý.
AG9C4690

Základní otázka zněla umřou baterie mobilů dřív, než kompoty, rajčata, jelita a ryby zmrznou na kámen?

JDEME NA TO

Zima je tu a všichni uživatelé mobilů – tedy my všichni – se ptáme: co se stane s telefonem v ultimátním mrazu? Půjde jeho baterka do kytek, když si při lyžování zapomeneme mobil v přední kapse bundy, kde je téměř nechráněn před ledově ostrým větrem? Rozhodli jsme se otestovat tři nové mobily v nejpřísnějších podmínkách. Křest ledem měly zažít iPhone 6, Samsung Galaxy A3 a Sony Xperia Z5 Compact. Praskne skleněný displej, když se na delší dobu vystaví extrémní teplotě? Co je na současném období nejlepší?

KRMENÍ PRO MOBILY

Výměnu dárků už máme za sebou, takže zbývá plesové vlnění a sníh. Ano, ten studený sníh. Chlad je to, čeho jsou plná naše moderní srdce a na část roku to zasáhne i naše nejbližší. A koho se každý den dotýkáme? Koho hladíme a přikládáme si nejblíže tělu? S kým vstáváme i uléháme? Koho denně krmíme? Své mobilní telefony. Ano, problém krmení. Pro naše nejbližší je totiž potrava Achillovou patou a zima jejich lačnění po energii ještě výrazně zvyšuje. Sice se neostýchají vysát nejsyrovější energii z jakékoli zásuvky, ale chtějí to pořád a všude. Géniové mající na starost pokrok v technologii baterií jsou, jak známo, už několik desetiletí na surfařské dovolené a nevypadá to, že by se snad chtěli v nejbližších letech vrátit.

NEJCHLADNĚJŠÍ V PRAZEAG9C4799

Rozhodli jsme se, že nebudeme chodit okolo ničeho horkého a raději vše pořádně zamrazíme. Kvalita vztahů se přeci pozná až ve chvíli, kdy je vystavena nepřízni osudu. Jak dopadla láska z plakátu na prvním rande? Sony, Samsung a Apple. Pojďme na test! Jak nejlépe simulovat lezavou zimu než v blízkosti vodního toku? Na takovém místě se stačí v lednu jen podívat do vody a už podvědomě pátráte po toaletě. Ne nadarmo jsou oblíbené léčivé pastilky nazvané Fisherman’s Friend. Rybáři vědí, co je to lezavá zima. Za testovací polygon jsme proto zvolili nábřeží Vltavy. Pokud má být test dostatečně vědecký, potřebujete i referenční skupinu vzorků.
Co je našim hladovým elektronickým krkům bližší než ryba, banán, jelito či jitrnice? Vybrali jsme jednoduše věci, u kterých nás zajímalo, co s nimi provede zima a mráz. Potřebujeme více zimy! Lezavé prostředí pro nás není dost. Do vany proto sypeme ledové kostky nakoupené u benzínové pumpy. Kontrolní teploměr líně ukazuje minus pět a my stále nejsme spokojeni. Máme sice připravený spacák pro bivak mezi pejskaři muži venčícími svá koťátka, ale po rychlém matematickém výpočtu našeho specialisty přes fyziku ledniček se ujišťujeme, že pořádný mráz dlouhodobým ochlazením nenahradíme.

EXTRÉMNÍ LED

Led, potřebujeme více ledu! Tedy spíš studenějšího ledu. Otevíráme tedy tajemnou polystyrenovou bednu se suchým ledem, připraveným pro případ nečekaného globálního oteplení. Suchý led je oxid uhličitý (CO2) v pevném skupenství. Sublimuje beze zbytku z pevného skupenství přímo do plynné formy. Jeho teplota je krásných –79 °C. A jde ho dokonce vyrobit doma.
AG9C4703

Obyčejný led ještě nic. Do hry vstupuje suchý led, který má uvnitř v boxu teplotu –70 °C.

VYROBTE SI SAMI

Nyní, místo reklamní přestávky, vám předkládáme bláznivý návod na domácí pokus, kdy si sami suchý led vyrobíte. Nejdřív několik varování: Přímý kontakt suchého ledu s nechráněnou pokožkou může způsobit vážné omrzliny. Nabírejte jej vždy kleštěmi na suchý led nebo ochrannými rukavicemi! Další věc: Oxid uhličitý je nedýchatelný a ve vyšších koncentracích může způsobit ztrátu vědomí i smrt. Je těžší než vzduch, takže tyto pokusy provádějte vždy výhradně venku. Samozřejmě je to jen pro dospělé. A když už máme strašení za sebou, pusťme se do toho. Princip výroby suchého ledu je, že se prudce zvětší objem kapaliny, která byla dosud stlačená. Klesne při tom vnitřní energie kapaliny a vzniklý plyn se nestihne odpařit, ale zmrzne. Potřebujete k tomu plátěnou tašku nebo potah na polštář. Dále hasicí přístroj na CO2. Stačí koupit nějaký starý s propadlou tlakovou zkouškou. Polštář navlečete na difuzér hasicího přístroje (rozšířený konec hadice) a na pár sekund otevřete kohout hasicího přístroje. A máte hotovo. Na látce se objeví trochu ledové nádhery.
AG9C4773

Zatímco jelita by posloužila k sebeobraně a rajčetem byste prohodili okno, mobily dále zářily do noci. Jen při manipulaci zvonily jak kus ledu.
AG9C4766
Teploměr se nedal zapíchnout do ledu a hodnoty kolísaly. Ale zima byla jak v Rusku

JAKO TERMINATOR

A už jsme zpět u testu telefonů mrazem. Necelou minutu poté, co přístroje dostaly sprchu suchého ledu, získaly při dotyku zvláštní zvonivý zvuk. Něco jako Terminátor ze zmrzlého tekutého kovu těsně před roztříštěním. Nezkoušeli jsme větší údery, ale bylo jasné, že tenhle zvuk není to, co výrobce píše v „nastavení zvonění“. Rtuť teploměru se schovala do baňky na jeho dně jak hlava
želvy. Už teď je jasné, že se nacházíme v úplně jiných dimenzích, než kam se normálně se svým mobilem odvážíme. Naše nohy mrznout od chladné dlažby, ale ani v nejmenším to nemá na to, co se děje v naší experimentální lázni. Vteřiny letí a kompot je uvnitř zmrzlý na šutr. Část jitrnice, která dostala největší zásah ledem, zvoní stejně jako hrana. Květiny a banány mají hnědé skvrny. Ryby se tváří znuděně, ale jakmile je vezmeme do ruky, jsou tuhé jak klacky. Při aplikaci ještě před chvíli tekutého šamponu, byste si momentálně rozbili hlavu. Rajčata by se skvěle hodila k prohození několika oken. Ale co naše mobily, o které jde především? Nedočkavě se prohrabujeme v ledu a čekáme co se stane dál. Vzhledem k extrémně nízké teplotě očekáváme rychlý pokles energie na baterii, ale jsme příjemně překvapeni. Všechny telefony i po hodině bez zachvění drží nabitý zásobník. Zamlžené dispeje, na kterých se po vyjmutí z vany okamžitě tvoří jinovatka, ukazují plus minus 60 procent stavu baterie. Nekoná se ani předpokládané zpomalení funkcí nebo trhání displeje. Závěr? Samotný mráz není tak smrtící, pokud současně nehodláte s telefonem mlátit o zem. Dávno už neplatí, že mráz je pro mobily smrt.
AG9C4879

Tam kde Obama skončil, my pokračujeme. Ale s ledem!

Zpět