Test: Vyzkoušeli jsme YouTube Kids

Jak obstálo?
#Test
#Aplikace
#YouTube
#YouTube Kids
#děti
#video
#dětské aplikace
YouTube Kids má chránit děti. Dokáže je ale taky zabavit?
Zpět

„Mami, můžeme si pustit psaníčko?” prosí děti. Psaníčkem je v jejich světě YouTube kvůli ikoně na displeji tabletu, která jim připomíná dopis. Táta odjel na pracovní cestu a doma tak zůstal jen jeden tablet, o který se obě děti musí podělit. „Můžete, ale jenom malé psaníčko,” říká máma a myslí tím YouTube pro děti, zcela přesně YouTube Kids.

 

FM7B7217

 

I když běží od roku 2015, českým divákům se představilo až zkraje letošního roku. YouTube Kids je odpovědí na přání rodičů, kteří vědí, že tablet s nikdy nekončícím zdrojem videí, filmů, klipů a pohádek je tím nejlepším nástrojem, jak děti zabavit, ale také bránou do světa za zrcadlem představujícím pro malé diváky nejedno nebezpečí.

 

Pohoršující, zlý, násilný, často i zraňující obsah je přesně to, co YouTube Kids prosívá tak, abyste mohli nechat děti s tabletem o samotě bez obavy, že z nich za vašimi zády vyrostou traumatizovaní teenageři. Jak to funguje? Máma Andrea, dcera Isabela a syn Antonín se na YouTube občas dívají spolu, ale jsou chvíle, kdy má plné ruce práce a děti se do virtuálního světa ponoří samy. Co jim nabízí YouTube Kids? Zjistili jsme v domácím testu.

FM7B7271

 

Co to je?

YouTube Kids je odvozenou verzí dospělého YouTube určeného pro děti i jejich rodiče. Nabízí předem vybraný a schválený obsah sestávající z večerníčků, pohádek, estrád, písniček a klipů, které můžete sami navolit a nastavit pro každé dítě zvlášť tak, aby odpovídal jeho věku i jeho zájmům. Zajímavou součástí je časovač, kterým omezíte dobu, po kterou můžou děti aplikaci sledovat, nebo možnost shlédnout opakovaně to, na co se děti dívaly.

 

Jaký druh pořadů můžou děti sledovat?

Ze samotné povahy věci je dostupnost videí omezena. „A to celkem výrazně,” říká Andrea s tím, že když před příchodem dětské verze nechala děti sledovat YouTube bez dozoru, stalo se, že děti už za pár minut sjížděly věci, které by jim sama nepustila jako třeba uřvané a rozjevené youtubery z Číny nebo z Ruska. „Děti jsou zvědavé a vždycky zkoumají, kam až se dá zajít,” říká Andrea s tím, že okleštěný YouTube Kids děti baví méně, ale aspoň bezpečně.

 

Základní nabídku tvoří pořady v českém jazyce-ať už původní nebo dabované. Vedle jiných tak děti mohou sledovat příběhy Šmoulů, hasiče Sama nebo si zazpívat se Štístkem a Poupěnkou. V nabídce je celá řada kanálů jako Statečná autíčka, český Disney Channel, westernoví bratři Daltonovi, Spejbl a Hurvínek, Postýlky mazlíčků, Krtkova dobrodružství a „tuny“ dalších pohádek nebo naučných pořadů. Vše je rozdělené do čtyř kategorií na pořady, písničky, výuku a možnost prozkoumat.

 

FM7B7245

 

Jak to vypadá?

Ve srovnání s dospělým YouTube vypadá ten dětský jako roztomilé šlapací autíčko vedle opravdového. Design rozhraní je atraktivně barevný a vlídně obrázkový, aby se v něm děti cítily příjemně.

 

Je to bezpečné?

Co se týká obsahu, o jeho prosívání a filtraci z dospělého YouTube se stará armáda robotů a důmyslných algoritmů, které by dětem neměly pustit nic nevhodného. Nicméně i roboti se mohou zmýlit, a tak máte jako rodič možnost nevhodné věci jednou pro vždy vytřídit, případně i nahlásit jako škodlivé.

 

Až-8-profilů-dětí-1

 

Jsou v tom reklamy?

Ano, jsou. V základní verzi ano, stejně jako v aplikaci pro dospělé. Když se jako rodiče upíšete placené službě YouTube Premium nebo Hudba YouTube Premium, budete mít bez reklam i verzi pro děti. Na dětském YouTube ale budou i nadále dostupné pořady s podprahovým komerčním sdělením, nejčastější od výrobců hraček a dalších dětských lákadel.

 

Jak si zřídím rodičovskou kontrolu na YouTube Kids?

Zámek je spojený s kódem nebo lehkým matematickým úkolem a odemkne se jen po zadání správného výsledku. Kdo má problém spočítat 6 x 9, může mít s užitím YouTube Kids problém. Základním nástrojem je stanovení, pro jakou věkovou kategorii si přejete upravit obsah vysílání.

 

youtube-kids-cz-11

 

Pro jaké děti je YouTube Kids vhodný?

Vybíráte ze tří kategorií, a to pro nejmladší děti do čtyř let, pak mezi pěti a sedmi, a nakonec od osmi do dvanácti. Nikde není psáno, že věk vašeho dítěte musí nutně odpovídat danému rozmezí. Nastavujete čistě podle vlastního uvážení.

 

Co dělá YouTube pro to, aby byla videa nezávadná?

V minulosti byly případy, kdy i obsah na YouTube Kids ukazoval nahotu a alkohol nebo se v něm nadávalo. Šlo zejména o anglofonní příspěvky a je všeobecně známo, jak úzkostliví dokáží být diváci v Severní Americe. Stalo se to v případech, kdy příspěvky nesly dětské tituly, ale vyklubaly se z nich pořady pro dospělejší obecenstvo. YouTube situaci řeší tak, že veškerá videa, která jsou na běžném kanále uživateli označena, v žádném případě nepropadnou do vysílání na YouTube Kids.

 

 

youtube-kids-new-logo

 

Hodnocení:

YouTube Kids má přitažlivé rozhraní, které se dětem líbí. Pokud měly děti k dispozici běžný YouTube, budou možná ten dětský vnímat jako osekaný, čím ve skutečnosti opravdu je. Výhody jsou zřejmé-dostanou se k nim jen pořady určené dětem navíc roztříděné do úhledných segmentů, v nichž se hezky prochází a vybírá. Když vám přijde, že by si děti měly pustit něco vzdělávacího, jednoduše přepnete do složky ‘výuka’. Své fanoušky si najde i možnost omezit využívání přístroje časovačem.

 

Známo je ovšem to, že děti nejvíc napodobují právě to, co vidí u svých rodičů. Pokud je vidí neustále přilepené na displejích mobilů, budou se i ony chovat podobně. Kdo by chtěl v příjmu digitální zábavy omezovat děti, měl by začít u sebe-například tím, že začne využívat aplikaci Digitální rovnováha sledující čas strávený na mobilu.

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět