Test: světelný šerm mobily

Samsung A40, Motorola Moto G7 a iPhone Xr
#Velký test
#telefony
#Samsung A40
#Motorola Moto G7
#iPhone Xr
Který z nich vás provede tmou s větším komfortem?
Zpět

Jsou tu prázdniny a s nimi čas šmátrání v temných stanech, divokého kempování a návratů od táborových ohňů. Zatímco před lety patřily svítilny a čelovky k základní výbavě výletníků, dneska už si na ně vzpomene málokdo. Máme je totiž s sebou pořád v podobě LED diod ve svých mobilech. Svítí všechny stejně? Nebo ne? Posvítili jsme si na telefony Samsung A40, Motorola Moto G7 a iPhone Xr. Který z nich vás provede tmou s větším komfortem? U kterého stačí k aktivaci zatřepání? A víte, že i váš mobil se dá rozsvítit hlasem?

 

Svítí už skoro 20 let

 

Mít svítilnu v mobilu je dneska samozřejmostí, ale kdo si ještě vzpomene na její průkopníky? Jako první na světě ji nabídl přístroj Samsung SCH-V200 v roce 2000. Stříbrné véčko tehdy svítilo za pomoci LED diody a bylo mimochodem také prvním mobilem, se který jste mohli fotit. „Nacvakat“ jste na něj mohli celkem 20 snímků se směšným rozlišením 0,35 megapixelu, ale šlo to. O tři roky později se o masové rozšíření „kapesní svítilny“ zasloužila Nokia 1 100, které se na celém světě prodalo přes 250 milionů kusů, což z téhle Nokie dělá nejrozšířenější mobil všech dob. Jednoduchá, ale laciná Nokia cílila především na uživatele z třetího světa, kterým mimo jiné nabídla světlo na konci tunelu. Aktivovalo se stisknutím klávesy C. Stačila dvě stisknutí a mobil se proměnil v klasickou baterku. Tohle všechno už je ale dávná historie. Jak jsou na tom současné mobily?

 

Proč říkáme Lumen?

 

Světelný tok neboli výkon svítilen, čelovek nebo cyklistického osvětlení se udává v lumenech. U čelovek jsou běžné hodnoty mezi 200 až 900 lumeny, u moderních světel na kolo to jsou i tisíce. Překvapilo nás, že výrobci mobilů tuto hodnotu většinou neuvádějí, ale má se za to, že LED diody v telefonech mají výkon v rozsahu od 40 do 60 lm. Na souboj světelnými meči to sice stačit nebude, ale zapadlé klíče v křoví s nimi najít lze. Protože nemáme laboratoř, v níž by se daly naměřit exaktní hodnoty, vydali jsme se testovat do parku.

 

Charger v nočním parku

 

Začali jsme malováním světlem ve tmě. Cílem bylo napsat název našeho magazínu CHARGER, přičemž jsme se domnívali, že mobily se silnější svítilnou budou „psát“ viditelněji než mobily se slabší svítilnou. Princip je jednoduchý. Když necháte otevřenou závěrku foťáku, pohybující se předměty budou na výsledné fotce rozmazané do šmouhy. Pokud je tím předmětem světlo, na fotce zůstane světelná dráha. Tohoto optického jevu využívají například žongléři s ohněm. Když s ním pohybují dost rychle, jejich malba se „zapíše” i na naši sítnici.

 

charger_napis

Na stativ jsme dali zrcadlovku s dlouhým sklem a nastavili na ní dlouhou expozici s maximálním zacloněním (pro fotografy to byl čas 10 vteřin, clona f 32 při citlivosti ISO 800). Během této doby jsme „malovali“ rozsvíceným mobilem písmeno ve vzduchu. Samsungem jsme psali písmena CH a A, Motorolou R a G a iPhonem E a R. Nafotili jsme, výsledky bez jakýchkoli úprav složili ve Photoshopu do celého slova, ale uznejte-výsledek je sice hezký, ale o kvalitách svítilen zrovna nevypovídá! Víc světla nám do pátrání nevneslo ani kroužení, které vytvořilo velké písmeno „O”. Ze všech nejvýkonnější nám připadal iPhone, ale na nesporné vítězství to nestačilo.

 

charger_test_O

A můžeme ho vidět?

 

Test si říkal o opravdu temné místo, jako jsou hrobky, katakomby nebo podzemní továrny. V panelovém domě na okraji Prahy se tomuto zadání nejlépe blíží sklep, kde sousedi skladují kořenovou zeleninu a suší prádlo. A můžeme ho vidět? Jistě, stačí si posvítit mobilem. Zrcadlovka na stativu nyní snímala sklepní kóje v naprosté tmě prosvícené pouze telefonem. Každý z testované trojice přístrojů dostal stejný čas (30 vteřin), během nichž měl možnost nasvítit scénu snímanou zcela zacloněnou zrcadlovkou (f32, ISO 100). Výsledek můžete zhodnotit sami. Jako jasně nejslabší se ukázal Samsung A40, podobně pak svítily Motorola s iPhonem. U Motoroly byl tón světla do modra, u iPhonu do zelena.

 

charger_test_sklep

Kdo tedy vyhrál? Před testem jsme nastavili intenzitu svícení iPhonu na maximum. (Víte, že to jde? Stačí podržet ikonku svítilny a na displeji vám vyskočí stupnice. Nejvyšší intenzitu se nedoporučuje udržovat dlouhodobě, protože teplota vzniklá svícením by prý mohla poškodit LED diodu.) Motorola takhle svítí už v základním režimu, a proto ji vyhlašujeme královnou naší světelné show!

 

Budiž světlo!

 

Svítilny v mobilech máme již řadu let, ale objevit, jak se v kterém mobilu zapínají, bylo ještě nedávno předmětem dlouhého pátrání. Až systém Android 7 všechno zjednodušil a sjednotil, když umístil svítilnu do snadno přístupné lišty tak, jak to už nějakou dobu nabízely iPhony. Víte ovšem, že světlo můžete aktivovat i jinak? Testovaná Motorola Moto G7 nabízí spoustu originálních vychytávek a jednou z nich je i rozsvícení světla zatřesením. Funguje to skvěle a bezchybně, a to i se zamknutým mobilem. Stejně jako se rozsvítí, také zhasne. Boží!

 

To ale není všechno. Chytré mobily vybavené umělou inteligencí dnes můžete ovládat svým hlasem a týká se to i svítilny. U Androidů řeknete: „OK Google. Flashlight!” Funguje i v anglické verzi jako „OK Gogle. Torch!” Ke zhasnutí pak použijete povel „Flashlight/Torch Off“. Asistentka Siri v iPhonech slyší na stejné příkazy, akorát ji před tím musíte probudit heslem „Hey Siri!” Pokud si nastavíte ovládání hlasem i s uzamknutým mobilem, víte, co říct, až se proberete svázaní v temném sklepě. V případě, že vám únosci neseberou telefon (což je dost málo pravděpodobné), si můžete rozsvítit. Hurá! I když lepší asi bude říct: „OK Google. Call the Police.”

 

Autor: Adam Maršál

Zpět