VELKÝ TEST

CO CHTĚJÍ DĚTI K VÁNOCŮM?
#To chceš
Zpět

Jak dopadly mobily Samsung Galaxy J3 (2016), Huawei Y5 II a Alcatel Pixi 4 (5) 4G v rukou dětí?

ag9c8471-mont

Západní civilizace se s očima upřenýma do displejů stresuje, jestli není zvrhlé dávat mobily dětem. V kolika letech můžeme svému dítěti koupit vlastní telefon? Bude ho smět nosit do školy? Nezabaví mu ho tam? Nebude jím rušit vyučování? Nenaruší dotykové displeje vývoj jemné motoriky? Budou naše děti šikanovány, protože nemají nejnovější iPhone?

Dospělí řeší spoustu věcí a expertů kolem mobilní komunikace dětí je víc než kolem amerických voleb. Ale zeptal se vůbec někdo dětí? Ví vůbec někdo, co děti doopravdy chtějí? My ano! Vzali jsme tři nové mobilní telefony a nechali je otestovat uživateli (rozuměj dětmi) ve věku od 5 do 9 let. Budete zírat, jak si s mobily poradili.

lcslamomi lcslatado8 lcslatahkh-new lcslatati
Pouzdro na mobil s Mimoni pořídíte za cenu kolem 300 Kč Na výběr jsou i pouzdra s oblíbenými filmovými postavičkami Žádná holčička neodolá Hello Kitty – pouzdro na tablet Děti vybírají hlavně podle vzhledu, tenhle tygr ochrání tablet před všemi škrábanci

VZOREK RESPONDENTŮ

Pokud nepracujete ve škole nebo nemáte kupu dětí, může vás kolektiv dětiček překvapit. Pořád někam běhají, něco chtějí, o něco se zajímají. Máme tu dva už docela velké bráchy Matyáše (9) a Mikuláše (7), tichého Jakuba (7) a dvě neustále rozesmáté holky Terezku (5) a Zdeňku (6). Udělat si takové malé domácí posezení jenom s dětmi a mobily zní trochu jako bizár, ale přece po nás nechcete dělat průzkum mínění v neosobních neútulných vykachličkovaných prostorech nějaké vědecké laboratoře, kde bychom z dětí nedostali slovo.

 

ag9c8355Rozsvítili jsme lampy, napekli bábovky, uvařili kávu (pro nás) a nalili limonády (pro děti), abychom se v klidu a pohodě dozvěděli, po čem dětská duše touží. Telefony jsme vybalili z krabic a doufali, že děti neochudíme o radost z představivosti (protože nejhezčí nakreslený beránek je přece v bedýnce). Samsung Galaxy J3 (2016) (dále též bílý), Huawei Y5 II (dále zlatý) a Alcatel Pixi 4 (5) 4G (černý) jsme se rozhodli předat v továrním nastavení bez dalších instrukcí a čekali, jestli se některý stane oblíbencem nebo jestli se o některý přístroj děti snad dokonce poperou – bez škodolibosti, čistě z vědecké zvědavosti, to dá přece rozum.

 

První reakce je silná. Kdybychom před děti postavili krabici dortů, auto na vysílačku nebo koš s koťátky, těžko bychom způsobili větší rozruch. „Jéééé, mobily!“ Věc se má tak, že děti prostě mobily chtějí. Můžeme o tom diskutovat, taktně mlčet, dělat z toho tabu nebo je za to kárat, ale to je asi tak všechno, co můžeme. Je to horké zboží. Tři telefony vmžiku dělí děti na tři skupiny. Nejstarší, dominantní bráchové se zmocňují bílého Samsungu, Kuba zapíná zlatý Huawei a holky se dělí o Alcatel. Samsung je nejvíc a děti to moc dobře vědí. „Mají ho oba rodiče,“ vysvětlují nejstarší kluci. Jestliže ještě před chvilkou hrozilo, že po zakopnutí běhajících děcek půjde nějaké z fotosvětel k zemi, nyní bujarý shon v místnosti střídá soustředěný mír.

ag9c8304-bar

 

Veškerá pozornost se upírá na svítící displeje, po nichž dětské prstíky bruslí rychlostí Jaromíra Jágra. Že děti nenajdou vypínač? Že se nedokáží přihlásit? Na to zapomeňte – pro moderní děti je to stejně snadný úkol jako hodit šutr do vody.

 

MAJÍ TO NA HÁKU

Co následuje, je ještě větší překvapení. Některé děti už chodí do školy, jiné ještě ne, ale bez ohledu na to, zda umí nebo neumí číst, se všechny dokonale orientují podle barevných ikon na displejích. První kroky vedou do Obchodu Play. Mimo tento test je doložené, že červenou šipku YouTube (ke spuštění pohádek) najde v mobilu už i tříleté batole. (Neříkejte to svým starším sousedům, kteří při pohledu na displeje mhouří oči, jako když navlékají nit.) Na mobilech se intenzivně pracuje a jak za chvíli shledáváme – především stahuje. Rozdíly tu jsou. Zatímco kluci hledají Dragon City, holky se těší na kocourka a bílou kočičku. Ale ve všech případech to jsou hry; děti si hrály vždycky, hrají si i dnes. Na rozdíl od nás najdou pohádkovou skrýš i tam, kde my vidíme jenom roští a hromadu prken, nejspíš proto, že se nebojí sejít z vyšlapané cesty. A v mobilech to platí zrovna tak.

 

ag9c8383_2-barMOBILY DO ŠKOL?

Zatímco pedagogové, experti na vzdělávání, dětští psychologové a poradci ministerstva školství se v otázce mobilů ve školách dosud jednoznačně neshodli, děti mají jasno. Napříč veškerým věkovým spektrem říkají, že nosit mobily do školy je dobré, ale telefony by měly zůstat o hodinách vypnuté, aby nerušily učitele od výuky. Buď je to tím, že je to před dnešním testem naučili rodiče, nebo jsou jenom přirozeně inteligentní. Ale když vám tohle říká šestiletá holka, máte pocit, že je svět naprosto v pořádku. O přestávce by se prý zas mobily mohly stát konkurencí pokleslých druhů zábavy, jako např. „když po sobě spolužáci házejí lahvemi“. Co se týká optimální velikosti mobilů, nepanuje úplná shoda. Velké jsou prý blbé, protože se nevejdou do kapsy. „Malý mobil zas může sežrat pes; nebo může spadnout do díry, kde má ten pes zahrabanou kost,“ říkají holky. Aspoň že je jasno v tom, proč mají někteří lidé velké telefony a jiní zas malé. „Protože jsou různě natvarované,“ argumentuje Kubík a proti tomu se dá sotva co říct.

Při průzkumu zjišťuji, že všechny děti mají doma přístup k tabletům i mobilům, i když většinou jenom na jasně stanovenou dobu. Zajímavá je ekonomika času, jak ji vnímají děti. Příkladem je opět Kubík, který chodí dvakrát týdně na taekwondo.

 

Co Kubíku doma děláš na tabletu? Hraju Minecraft. Máme nové pravidlo – jednu hodinu denně.

A kolik by bylo správné? Dvě hodiny.

A co bys na něm tu další hodinu dělal? Hrál Minecraft.

A chtěl bys přidat hodinu taekwonda? Ne, stačí mi dvě…

Chlap by měl vědět, co člověk od života chce.

 

JAK SI DĚTI VYBÍRAJÍ

Poselství pro výrobce je, že na barvě záleží. Holky si například přály zlatý Huawei, protože je „pěknej a blýskavej“, ale kluci jim ho vyfoukli, takže na ně zbyl Alcatel. „Jo, ale černej taky dobrej.“ Když odhlédneme od modelů, které máme dneska na test, je zajímavé sledovat, jak by u dětí vyzněl souboj androidů a jablek. Zatímco kluci touží po androidu (konkrétně Samsungu), holky by na prvním místě braly iPhone (např. i proto, že máma má taky počítač s jablíčkem.) Všechny děti jsou s testovanými mobily spokojené, a když se zeptám na známku, rozdávaly by se samé jedničky. Kdyby měly vybrat jednu věc ke zlepšení, byla by to rychlost připojení. Domácí wifina nápor dětí prostě nedala. Na konci vyzvídáme, co si děti přejí k Vánocům. Takže pozor! Z pěti dětí by si mobil pod stromečkem přály pouze dvě. U zbytku ještě pořád vítězí lega se stájí koníků a sopečnými průzkumníky, alba na samolepky pokémonů nebo puzzle. Taky jste si oddechli?

 

CO S MOBILY STIHNOU DĚTI BĚHEM 30 MINUT?

 

SAMSUNG GALAXY J3 (2016)

Cena: 3 999 Kč

Testovali: Matyáš (9) a Mikuláš (7)

Kluci jsou na mobilech jako doma. Bez váhání jdou rovnou do Google Play a pouštějí se do instalování Pokémon Go a Camp Pokémon, což jim zabere asi minutu. V druhé akci si fotí několik selfíček a pak přepínají foťák do režimu negativ. Navíc natáčejí asi dvacetivteřinové video. Po zbytek času se oddávají nerušenému hraní.

 

HUAWEI Y5 II

Cena: 3 451 Kč

Testoval: Jakub (7)

Na tabletu má rád hry s otevřeným světem a i na mobilu mu to jde pěkně od ruky. Během pouhých čtyř minut instaluje hry DragonCity, Lep’s World, Lep’s World 2, Subway Surfers a Fruit Ninja Free. Pak už jen v tichosti sedí na gauči a paří.

 

ALCATEL PIXI 4 (5) 4G

Cena: 2 499 Kč

Testovaly: Zdeňka (6) a Tereza (5)

Výběr nainstalovaných her odpovídá věku i tomu, že to jsou holky. Rychlostí by se jim ale nevyrovnal ž.dný instalatér. Do mobilu během pár minut stahují hry My Talking Tom, My Talking Angela, SpongeBob Diner Dash, Final Fantasy Brave Exvius (asi se jim líbila ikona s čarodějkou), Angry Birds Fight! a Tom’s Bubbles. Navíc se jim daří stáhnou Evernote – praktickou aplikaci pro synchronizaci poznámek, obrázků, fotek a dalších věcí v různých zařízeních plus AppLock, díky níž můžete uzamknout vybrané aplikace (třeba, aby do nich nelezli rodiče). Co jiného se dá od holek ve věku 5 a 6 let čekat…

 


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět