Test: Samsung Galaxy J4+

v Krakonošově revíru
#Velký test
Zpět

Levný Samsung Galaxy J4+ jsme vytáhli do drahého Špindlu na zimní akci COOL Just Ride! Zatímco se ostatní bavili, zkoušeli prkna od všech možných výrobců a zahřívali zkřehlé prsty jägrem ze zkumavek, my se pustili do zevrubného horského testu, který pro nás udělal spolumajitel pražského datacentra DC6.cz Zdeněk Maršál.

O tom, že ho baví moderní technologie nemůže být pochyb. Kdysi začínal v T-Mobilu, pak rozjížděl internet Pe3ny.Net a dnes má datacentrum ve Vokovicích. „Už ani nevím, jak dlouho používám telefony od Applu, a proto jsem byl zvědavý, kam se posunuly Androidy v nižší cenové třídě, které postupně dědí zajímavé novinky od svých dražších sourozenců,” říká Zdeněk, který si do Samsungu stáhl dvě populární lyžařsko-snowboardové trackovací appky a vyrazil na kopec. Co všechno nabízí nejlevnější Samsung? Přečtěte si špindlerovský test.

20190203_084049

Vzhled a displej

Do ruky je příjemný, i když jsem zvyklý na mnohem menší telefon. Samsung se mi zdá zbytečně velký bez ohledu na to, že velikost je trend a lidi to tak chtějí. Když se zády připlácne s novým iPhonem XR, převyšuje i ten o pár centimetrů. Displej je pěkně lesklý, kontrastní a má příjemné barvy, což ho předurčuje k roli atraktivního jeviště pro digitální lifestyleovou zábavu. YouTube klipy, hry a další srandy na něm vypadají bezvadně. Na test jsem si stáhl hru Mario Run a musím uznat, že na velkém displeji se vyjímá úplně jinak než na mém iPhonu SE.

 

Ovládání

Problém mám s tím, že na Samsungu je místo opravdového, hmatatelného home buttonu jen virtuální čtvereček na displeji, takže jsem se u spousty operací místo stisknutí prostředního tlačítka omylem vracel o krok zpět, což je funkce hned vedle. Uvítal bych také odemykání otiskem – zvlášť teď v zimě mě otravovalo, že jsem musel pokaždé ručně vyklepat kód nebo nakreslit gesto. Odemykání gestem už dneska není žádná výhra a obličejem to v případě Galaxy J4+ funguje mizerně. Vím, že jde o nejlevnější Samsung, ale některé konkurenční kousky z Číny nabízejí za stejné peníze víc funkcí.

 

Trackování

Trackovacích aplikací je nekonečno a každý rádce doporučuje něco jiného. Trochu jsem se rozhlédl po netu a z Google Play nakonec stáhl dvě: Trace Snow a Ski Tracker. Obě vaše ježdění rozeberou na molekuly, takže přesně víte, kolik a jak jste toho najezdili. Stačí ráno spustit nahrávání a nechat appky pracovat. Ukáží vám počet jízd, vertikální metry, ujetou vzdálenost, čas strávený na svačině nebo na vleku. Všechno si můžete promítnout do mapy, abyste věděli, kde všude jste jezdili. Pokud se nepustíte do freeridu, ve Špindlu s jeho sjezdovkami, které točíte neustále dokola, není mapový záznam kdovíjaký zážitek, ale v Alpách už vám vaše osobní mapa udělá docela pěkný obrázek o tom, kolik jste toho během dne urazili. Kromě toho, že se appky úplně neshodly v dosažené maximální rychlost, nemůžu ani jednu jednoznačně upřednostnit, protože obě nabízejí zhruba to samé. Trace Snow má problémy uložit nasbíraná data v případě, že máte na mobilu nastavený úsporný režim, Ski Tracker je zas zdarma jen na 30 dní a pak po vás chce zaplatit prémiovou verzi. I když by appky měly fungovat i bez dat čistě s využitím GPS, bez přístupu na net můžou zlobit (vyžadovat přihlášení přes Google nebo Facebook). Doporučuji si stáhnout trackovacích aplikací víc a vybrat si tu, jejíž grafické rozhraní vám bude nejvíc vyhovovat.

IMG_1134

Foťák

Příjemným překvapením je foťák. Výsledky byly super. I když model o třídu výš nabízí dvě čočky, vůbec se mi nezdálo, že by fotkám z tohoto mobilu něco chybělo. Četl jsem dokonce jeden test, v němž byly oba foťáky hodnoceny podobně.

 

Baterka

Za celou dobu jsem mobil nabil jen jednou. Neměl jsem v něm svou vlastní simku, takže jsem s ním netelefonoval ani neesemeskoval, ale wifinu a aplikace jsem spouštěl pořád, a to hlavně v chladnu. Po nabití v sobotu se Samsung vypnul až ve středu ráno. Baterie zůstala dlouho nabitá i díky mé oblíbené appce Greenify, která optimalizuje využívání otevřených aplikací a dokáže mobil rychle přivést do stavu ‘doze’, tedy do spánkového úsporného režimu.

 

Připojení

Abych optimálně využil hot spoty v okolí, nainstaloval jsem si do Samsungu aplikaci Wifi Mapper, která lokalizuje dostupné wifi připojení a hodnotí jejich intenzitu. Připojování se Samsungem bylo pokaždé bleskové a bezproblémové.

 

Záchranka

Tuhle aplikaci bych v souvislosti s pobytem na horách vyzdvihl a doporučil. Je to první a jediná aplikace, které jsem bezstarostně a rád svěřil svá osobní data. Aplikace vás neustále lokalizuje a v případě, že se stane nehoda nebo se dostanete do úzkých, dokáže zajistit pomoc. Když vyrážíte na skialpech nebo splitboardu na Vrbatovu boudu ve vánici, je dobré mít tuhle appku aktivovanou.

 

Záchranka
Záchranka
Wifi Mapper
Wifi Mapper
Trace Snow
Trace Snow
Ski Tracker
Ski Tracker
Greenify
Greenify
Mario Run
Mario Run

 

 

 

 

 

 

 

 

Near Field Communication

NFC není úřad pro kontakt s mimozemšťany ale technologie rádiové bezkontaktní komunikace mezi elektronickými zařízeními. V současné době se NFC nejčastěji skloňuje s možností platit mobilem podobně jako platební kartou. Ale nejen to – u nás v datacentru DC6.cz nám tato technologie hlídá docházkový systém i otevírání dveří, které vpustí jen autorizované osoby. Když jsem se vrátil do Prahy, zahrnul jsem NFC tag testovaného mobilu do našeho bezpečnostního systému, takže od této chvíle už nelovím peněženku z batohu, ale dveře se přede mnou otvírají přiložením mobilu. Jako fanoušek značky Apple to říkám nerad, ale na otevření technologie NFC v iPhonech čekám už dlouho a to marně. Ukázalo se, že NFC čip je pevně spjat s Apple Pay, což umožňuje platby mobilem na bezkontaktních terminálech. Od iPhone 7 je umožněno i další využití, ale s iPhonem SE si dveře neotevřete. Pak přijdete s telefonem za čtyři tisíce a jde to…

IMG_1142

Hodnocení: Jestliže jsem telefon v některých parametrech kritizoval, většinou šlo o podvědomé srovnání se schopnostmi a možnosti, které mám zažité z dražších přístrojů. Samsung Galaxy J4+ je mobilem, který za málo peněz nabízí hodně muziky. Nemá čtečku na otisk prstu a jeho odemykání obličejem je pomalé a hlavně nespolehlivé, ale jinak toho umí dost. Má sympatický tvar, povrchové zpracování, design a příjemný displej. Všechny aplikace včetně her a lyžařských trackerů na něm nabíhaly i běžely bez zadrhávání. Úplně v pohodě mi přišel i foťák a pochvalu si zaslouží výdrž baterky. Kdo nechce drahý telefon, bude s levným Samsungem spokojený. Kdo zatouží po čtečce otisků a duálním fotoaparátu, pak může sáhnout po vyšším modelu J6+.

 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět