VELKÝ TEST

KONEC PROKRASTINACE DÍKY MOBILŮM?
#Test
Zpět

Do telefonů Samsung Galaxy S7 edge, Huawei P9 a LG X screen jsme stáhli appky pro lepší plánování času. Dokázaly zorganizovat život studentce VŠE Anetě Ščotkové?

 

Aneta Ščotková ze Vsetína studuje mezinárodní obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Protože pracuje i jako stážistka v reklamní agentuře, má úkolů nad hlavu a občas má co dělat, aby všechno zvládala včas – obzvlášť teď ve zkouškovém období. Sama tvrdí, že má někdy problém dělat věci pořádně a všechno stíhá až na poslední chvíli. Co si budeme namlouvat, kdo z nás to má jinak? Protože existují aplikace, které by nám s tím mohly pomoci, rozhodli jsme se tři z nich otestovat. Do tří mobilů jsme stáhli appky Toggl, Goodtime a Any.do a dali je Anetě k otestování. Jak se žije s telefony, které vám neustále diktují, co máte udělat?

ag9c9867
Huawei P9, Samsung Galaxy S7 edge a LG X screen

 

DEN PRVNÍ: SE SAMSUNGEM GALAXY S7 EDGE

Na tenhle Samsung jsem se moc těšila. Protože mi připadal fakt boží, vzala jsem si ho přednostně. Vlastně se líbil úplně každému v mém okolí, takže se mi nejspíš poprvé v životě podařilo svým telefonem někoho oslnit. Myslím, že každý si tenhle kousek na první pohled zamiluje. Displej vypadá luxusně a barvami jenom hraje. Hned od začátku jsem se snažila najet na systém zapisování úkolů do Any.Do. Nejsem na to totiž zvyklá, diáře jsem si nikdy nevedla a úkoly si skutečně zapisuju jen v dobách nejvyššího zoufalství. Ale předvánoční období pro mě jedním takovým zoufalstvím je, takže Any.do mi trochu změnilo pohled na věc. Potom, co jsem uviděla ten nekonečný seznam úkolů, na mě šly sice mdloby, ale na konci dne jsem si je opravdu mohla všechny poctivě odškrtnout. Každému se asi nechce uklízet, ale když vám to telefon potřetí připomene, jdete to vážně udělat. Další dvě aplikace mi na první dojem nepřišly nijak zvlášť užitečné. Appce Goodtime se dokonce dostalo mého obrovského nepochopení až opovržení, za což se jí zpětně omlouvám.

A jak bych zhodnotila telefon S7 edge? Nejdřív to vypadalo na začátek jednoho velkého přátelství, ale pak se to zlomilo. Telefon se mi za tu krátkou dobu dvakrát seknul a trvalo několik minut, než se vzpamatoval. Na do nebes vynášený zakřivený displej jsem si za tu dobu nedokázala zvyknout. Měla jsem pocit, že mi telefon musí každou chvíli vypadnout z ruky, jeho velikost i váha je na mě asi trochu moc (i když je těžší jen o 13 gramů než následující Huawei). Asi mě teď někteří zatratíte, ale já nakonec tak nadšená nebyla a položku Galaxy S7 edge v mém dopise Ježíškovi nenajdete. Dávám dvě a půl hvězdy.

Hodnocení:∗∗1/2/∗∗∗

ag9c9748

DEN DRUHÝ: S HUAWEI P9

Musím přiznat, že slabší hodnocení Galaxy S7 edge bylo nejspíš dané i tím, že se mi po něm dostal do ruky tento šampión. Do Huawei P9 jsem se totiž hrozně zamilovala. Běžně používám jeho odlehčenou verzi P9 lite, takže jsme se okamžitě skamarádili. Pro mě je Pé Devítka elegantní krasavec se št.hlým kovovým tělem, lehký jako pírko a krásně rychlý a plynulý. Rozhodně by mi nedělalo problém si ho doma nechat, určitě bych věděla, co s ním. Na Huawei nedám dopustit.

A jak to bylo s aplikacemi? Naprosto jsem ocenila přihlašování přes účet Google u appky Any.do, takže jsem nemusela znova vyplňovat celý seznam. Každé ráno vám Any.do pošle na plochu návrh úkolů, abyste si naplánovali den. Sice jsem to nedělala, protože ráno nemám obvykle čas se ani nasnídat, ale přišlo mi to roztomilé. Mám teď hodně učicí období, tak jsem si řekla, že konečně pořádně prubnu Toggl, který se ale ukázal býti appkou vhodnou spíš pro práci. Ono je vám totiž ve finále jedno, kolik času strávíte na jakém předmětu, pokud ho na zkouškách dáte. Vlastně to ani moc vědět nechcete, protože člověk zjistí, kolik strávil času učením místo toho, aby dělal věci, které ho doopravdy baví. Telefon samotný hodnotím plným počtem!

Hodnocení: ∗∗∗/∗∗∗

 

DEN TŘETÍ: S LG X SCREEN

No tak LG X screen, please. Po S7 edge a Pé Devítce vypadá tenhle model LG jako něco, s čím jste si hráli, když vám bylo pět, akorát to nemá anténu. Na druhou stranu si uvědomuji i nezanedbatelné cenové rozdíly, takže zdrcující kritika není na místě. Tenhle mobil je v pohodě, pokud nejste moc nároční. Nebo zhýčkaní po dvou dnech testování jako já. Dokážu si ho představit třeba jako první mobil pro dítě, protože je plastový, hodně lehký a vypadá dost odolně. Foťák je slabší, ale ne nepoužitelný.

Když už jsme u konce, tak bych měla prozradit jednu věc: rozdíl v používání aplikací u těch telefonů nebyl vůbec žádný, takže opravdu tady mluvím jen o věcech okolo. Po třech dnech musím říct, že jsem si už zvykla na používání Any.do a až se zítra vrátím k svému Huaweíčku, asi si Any.do do sbírky pořídím. A je super, že až se do ní přihlásím, bude tam vše, co jsem si poslední tři dny poctivě psala. Toggl definitivně doporučuju spíš zaměstnanějším workerům, než jsem já, ale co konečně ten Goodtime? No, nakonec jsem mu asi přišla na kloub. Jak funguje? Rozdělíte si svou práci do časových úseků, během kterých se co nejvíc soustředíte na daný úkol. Po každém časovém úseku následuje přestávka. Řekla jsem si, že bych to mohla využít při učení, ale shodou okolností jsem zrovna ten den trávila doma u našich a FAKT TO NEŠLO.

Víte, já mám doma tři mladší bratry a psa a rodiče a soustředit se u nás celou půlhodinu pouze na jednu věc je zhola nemožné. Každopádně mi došlo, jak účinná může být tahle věc třeba u psaní diplomky, pokud opravdu jste někde zavření, máte čas, ale prostě se vám jenom hrozně nechce. Takže diplomkáři a budoucí diplomkáři jako já, nezatracujte tuhle zatraceně chytrou appku! LG dávám dvě hvězdy, aby se neřeklo, že jsem škrt.

Hodnocení: ∗∗/∗∗∗

 

TESTOVANÉ APLIKACE:

 

any-doANY.DO

Tohle je klasický úkolníček. Zapíšete si do něj úkoly na dnešek, zítřek, brzkou dobu a dobu vzdálenější. Ke každému úkolu si můžete přidat jednotlivé další podúkoly. Pokud je potřeba, nastavíte si k nim dobu upozornění. Úkoly můžete rovnou z aplikace odesílat na e-maily, a zadat je tak někomu jinému. K Any.do se přihlašujete přes účet Google (příp. Facebook), takže se přihlásíte odkudkoliv a obsah nemusíte nikdy znovu vyplňovat. Má i pár dalších praktických funkcí, které jsou ale bohužel už určeny jen platícím uživatelům, jako třeba upozorňování podle místa nebo připojování fotek a souborů k jednotlivým úkolům.

 

togglTOGGL

Aplikace fungující jako time tracker, kterou ocení asi každý člověk, který někdy v životě musel vyplňovat timesheety. Ovládání je úplně jednoduché: nahážete do ní klienty a názvy projektů a barevně si je odlišíte. Pak už si jen stopujete čas, který na jednotlivých projektech strávíte. Následně vám aplikace sama naservíruje jednotlivé přehledné statistiky o tom, kolik jste na čem tento týden, měsíc, ale i rok strávili času. Vše přehledně barevně odlišeno.

 

goodtimeGOODTIME

Aplikace určená ke zvýšen. produktivity, rozvoji schopnosti soustředit se na úkol a minimalizaci prokrastinace. V rámci appky si nastavíte délku jednotlivých „sessions“ a i délku přestávek mezi nimi a délku jedné dlouhé přestávky, u které si také určíte, po kolika těch „sessions“ má přijít. Nastavíte si třeba půl hodiny, zapnete čas a pracujete, dokud vám aplikace neoznámí, že je první „session“ u konce. Následuje třeba 10minutová pauza, během které si děláte, co se vám zrovna chce. Po skončení pauzy najede opět další session a tak dále.


 

Text a foto: Adam Maršál

Zpět