TECHNOLOGIE NA MÓDNÍ PŘEHLÍDCE

#MÓDA
V březnu proběhl v Praze další ročník Mercedes-Benz Prague Fashion Week, tedy český týden módy. Praha se konečně řadí mezi metropole módy a dokazuje, že má plný potenciál se jim vyrovnat.
Zpět

Kolekce na nastávající podzim/zimu, které předvedli místní tvůrci, jednoznačně dokázaly, že Česká republika už dávno nepatří mezi módní losery. Opak je pravdou. Místní scéna nejen že reflektuje světové trendy, ale zároveň je v nezaměnitelnyěch rukopisech návrhářů, jako jsou Jakub Pohanka, Pavel Brejcha, Denisa Nová a další, také rozvíjí a vytváří. Už nejsme jen dovětek světových tvůrců, ale jsme sami světoví. A to je skvělá zpráva.

 

Honor5X_gold_04-screen-yellowDalší skvělou zprávou je, že místní scéna jde s dobou a naplno využívá potenciál mobilních technologií tak, jak je to běžné i v zahraničí. Mobilní telefony a iPady nebo tablety nevystupují jen v roli zajímavých módních doplňků, ale staly se také pravou rukou každého fashionisty, blogera, fotografa a samozřejmě módního tvůrce.

NEJLEPŠÍ KAMARÁD SNAPCHAT

Snapchat je jedna z nejinstantnějších aplikací zaměřených na přímé sdílení obsahu (fotek) v okruhu přátel, je velice populární v Americe, ale i u nás je na masivním uživatelském vzestupu a je oblíbená především mezi teenagery. Vtip je v tom, že fotky se po nějaké době samy mažou, pokud si je příjemce neuloží. Vyfotit, tedy „snapnout“ nějakou situaci a ihned ji sdílet se se stoupající oblibou téhle appky stalo zajímavým kreativním řešením i pro módní domy, které se rozhodně nedrží zavedených formátů a nebojí se experimentovat, ať už je to na poli reklamy, nebo marketingu všeobecně. Gucci například zapojil do focení své poslední kampaně populární fotografku a influencerku Petru Collins, která focení kampaně v Japonsku celé zprostředkovávala právě snapchatovými záznamy. Poprask a posun v oblasti komunikování módních domů způsobil nápad návrháře J. W. Andersona: celou přehlídku z londýnského fashion weeku streamovat live na gay-dating appce Grinder. Byl to velký úspěch.

Nových technologií se pak u nás nebojí Iva Burketová, která stojí za úspěšnou značkou ODIVI. Během přehlídky (kde jako doplněk nosily modelky na krku potištěná pouzdra na mobil) jste vše mohli živě sledovat právě na Snapchatu, jelikož jedna z modelek živě streamovala fotky rovnou z mola. Na názor na smartphony a appky jsme se pak zeptali několika módních insiderů, abychom to měli, jak se říká, hezky z první řady.

 

ANKETA

SYLVIA HAUPT KOZOŇOVÁ – fashion žurnalistka, spoluzakladatelka platformy Fashion MAP

Co ty a mobil, dokážeš si představit FW bez něj?

Na Fashion Weeku je mobil asi hned druhou nejdůležitější věcí po pozvánce nebo press- pasu. Prostě zaznamenáváte, googlujete, fotíte, a když jste navíc novinář, tak natáčíte rozhovory nebo si děláte poznámky. Navrch přidejte sociální sítě. Mobil je prostě nenahraditelný.

silviakozonova

Jaká je pro tebe jako blogerku a redaktorku mobilní aplikace, která ti zjednodušuje život, případně bez které by to nešlo?

Jsou rozhodně dvě aplikace, bez kterých by to prostě nešlo: čím jsem starší, tím víc je pro mě důležité „počasí“ (ano, uvědomuju si, že to zní jako oblíbená appka meteosenzitivního penzisty :) ), ale ať už „putujete“ za módou kamkoli, pamatujte na to, že nejde jen o to vypadat cool, ale taky nezmrznout, nezmoknout a podobně. Poslední dobou běhám po nejrůznějších zahraničních týdnech módy, takže na „počasí“ nedám dopustit! Mojí druhou nejoblíbenější appkou se pomalu, ale jistě stává Snapchat (najdete mě tam jako „sylviavdhaupt“). Je to mimo jiné i díky tomu, že můžu sledovat posty víceméně „raw“ a neupravené v porovnání s například víc známým a komerčním Instagramem. Na Snapchatu máte možnost vidět videa nejen vašich kamarádů, ale i přehlídky, zákulisí, můžete se ocitnout na VIP večírku nebo na filmové premiéře. Navíc už dnes téměř každé větší město má výběr svých Snapchatů, takže díky tomu můžete poznat nová místa očima místních obyvatel. To mě baví!

Je mobil módní doplněk?

Ano i ne. Dneska je mobil spíš něco mezi osobní asistentkou, nejlepší kamarádkou, spojením se světem, pracovním prostředkem a zábavou. Myslím, že doba, kdy se dal mobil považovat jen a pouze za módní doplněk, skončila někdy s vyměnitelnými kryty Nokie 3310. Jasně že i teď existuje spoustu druhů, typů a modelů, které zvládají nejrůznější úkony na různých úrovních, ale tedy aspoň pro mě osobně je mobil něco víc než jen módní doplněk.

 

verunkaruppertVERONIKA RUPPERT – módní novinářka a redaktorka Rádia Wave

Kam posunuly mobilní technologie módní scénu?

Jak ukázaly i přehlídky MBPFW, pro módní značky a designéry už nejsou důležití jen vlivní editoři velkých médií, ale v podstatě každý, kdo postne záběr nebo video se správným hashtagem na Instagramu, Snapchatu nebo Periscope.

 

martinfaltejsek

MARTIN FALTEJSEK – módní fotograf

Co ty a mobil, umíš si představit život bez něj?

Bez mobilu bych se neobešel, protože ho používám především jako kompaktní foťák pro zachycování každodenní reality. A hlavně taky jako svůj plánovač. Musím si svůj čas pečlivě organizovat. Často se mi něco mění nebo upravuje a papírový diář by to nepobral, nebo spíš já bych ty škrtance po sobě nepřečetl.

Máš nějakou oblíbenou appku?

Tipla bych, že u tebe to musí být Instagram. Určitě mám! A trefila ses přesně – je to Instagram. Svět je teď šíleně instantní a my máme pořád míň a míň času. Miluju tu jednoduchost Instagramu – 1, 2, 3 kliky a fotka je online, žádné složitosti.

 

Zpět