SVĚTLO, ŽIVOT A MUZEUM

#Zaujalo nás
#appky
Zpět

Víte, co mají společného obří klíště, lidská ryba a houby na netopýřím exkrementu? Na první pohled nic. Spojuje je však mnohem víc, než si myslíte.

 

AG9C5887Výstava Světlo a život, která je od konce července k vidění v Nové budově Národního muzea, vás provede jeskyní, půdou, stepí i deštným pralesem a převypráví vám nekonečný příběh o životodárnosti světla a zbytečném strachu ze tmy. „Chtěli jsme si vyzkoušet spolupráci všech oddělení Přírodovědeckého muzea. Zapojit mykology, antropology, biology a další a zároveň umožnit návštěvníkům zábavnější vhled do našich sbírek než jen tupé zírání do vitrín a čtení informačních cedulí,“ popsala spoluautorka výstavy a muzejní pedagožka Petra Caltová hlavní záměr nového muzejního počinu. Ze dvou stovek vystavovaných exponátů nás při prohlídce zaujaly především modely klíštěte a blechy v nadživotní velikosti, minerály s fluorescentními vlastnostmi a speciální plátno na malování světlem. „Stará muzejní škola propagovala hlavně tematické a systematické výstavy. My se teď snažíme vyprávět příběhy. Propojit poznávání se zábavou a snažit se zaujmout napříč generacemi. Základ je, aby se tu něco dozvěděli jak úplní laici, tak i lidé s hlubším zájmem o přírodu,“ doplňuje Petra Caltová. Hlavním pojítkem mezi říší zvířat, rostlinami, nerosty, světem pod hladinou i nad ní je světlo.

 

BEZ SVĚTLA BY NEBYL ŽIVOT. ANEBO BYL?

Pravdou je, že o lidské rybě ani bičovcích, kteří si vesele lebedí i v úplné tmě, jsme toho doposud moc nevěděli a teď patří mezi naše oblíbence. U fascinujícího světelného „legálu“, který by s gustem zbombili i kluci z Jižáku, by se dala trávit celá věčnost. Sprejování světlem je přitom podobně zábavné jako archeologický „cvičák“, kde si můžete s gustem ometat ostatky medvěda, jak dlouho je libo. A vzhledem k tomu, že už věkem tak úplně nepatříme do školních lavic, jsme jasným důkazem toho, že se tvůrcům výstavy původní záměr naplnit podařilo. Když k tomu navíc připočtete působivou audiovizuální projekci hejna netopýrů, fascinující informace o koloniích mikroskopických hub, kterým se daří i na netopýřím trusu, anebo rozmanité jeskynní umění, uvědomíte si, že ta přírodověda a vlastivěda vlastně nejsou úplně nezajímavé předměty a možná jste jim na střední měli dát šanci. „V rámci výstavy Světlo, život probíhá také soutěž. Návštěvníci mají za úkol vyplnit tajenku a pak odpovědět na tipovací otázku, kterou je měsíční návštěvnost muzea. Ten, kdo se dostane nejblíž, vyhrává balíček cen, jako jsou vstupenky do muzea, přírodovědné publikace nebo komentované prohlídky,“ uzavírá Petra Caltová. A my si pro jistotu dáme ještě jedno kolo, abychom zjistili, čím se odlišuje kiang od koně Převalského…

 

AG9C5881

 

 

TIP CHARGERU

Kdo by si chtěl z výstavy odnést ještě něco navíc, může se připojit ke komentované prohlídce. Průvodci vypíchnou ty nejzajímavější věci a dost často přidají i nějakou tu perličku. Ke stažení je taky aplikace Národního muzea, díky které si pak mohou příznivci výstavy brouzdat v materiálech i doma a dozvědět se víc zajímavostí. Anebo si rovnou pořiďte tištěný katalog, který muzeum vydalo speciálně k této výstavě.

 

ikona_narodni muzeum appNÁRODNÍ MUZEUM

ANDROID, iOS (zdarma)

 

 


Text: Veronika Kratochvílová, Foto: Adam Maršál

Zpět