Střihněte si to!

Chcete pěkné video? Musíte si ho umět pěkně sestříhat
#Návody a inspirace
Zpět

Základní tipy vám poradí reklamní režisér Giulio de Blasio z agentury Mustard.


  1. Než začnete stříhat, musíte mít použitelné záběry. Takže rychle: Důležité je vědět předem, co chcete točit a co tím chcete říct. Klidně si to napište poznámky. Při stříhání většinou zjistíte, že vám chybí detaily. Myslete na ně proto už během natáčení. Když vás v záběru něco zaujme, jděte k tomu a natočte si to ještě zblízka.
  1. Nejprve si záběry prohlédněte. Vyberte ty zajímavé. Ostříhejte z nich hluchá místa. Poskládejte je za sebe tak, jak chcete příběh vyprávět. V tu chvíli většinou zjistíte, že to máte desetkrát delší, než je stopáž připravené skladby. Takže stříhejte. A zkracujte.
  1. Pro mě je základ je iMovie, které umí naprosto všechno. I ráno kafe. Před tím jsem používal aplikaci Splice, který je taky dobrý, ale ne tolik. Na vtipné triky je skvělá aplikace Action Movie, která nabízí spoustu 3D věcí, které zasadíte do svého záběru. Své scény tak vylepšíte např. útočícím Darth Vaderem nebo padajím meteoritem, který vaše kamarády rozmáčkne na placku. Akcí je tam nekonečně, stačí vybírat.
  1. Na iMovie si vyberete nějakou z mnoha střihových šablon, kde máte spoustu věcí připravených a přednastavených.
  1. Někdo stříhá podle připravené písničky. Jiný video sestříhá a k němu pak teprve vsadí hudbu. Na to není jednoznačné pravidlo.
  1. Při stříhání střídejte záběry na celek s pohledy na detail.
  1. Když někdo na scénu přijde zleva, měl by odcházet doprava. Na to je třeba myslet už při točení.
  1. Stříhání zabere spoustu času. Když se rozhodnete do toho jít, musíte se obrnit vytrvalostí. Jedna ze základních rad je nevzdávat to.
Zpět