Streamujeme muziku

Je lepší Spotify, Apple, YouTube nebo Amazon?
#hudba
#appky
#Spotify
#YouTube Music
#Amazon Music
#Apple Music
Která streamingová služba je pro vás ta pravá?
Zpět

Zvykli jsme si na streamovací aplikace do mobilů, v nichž vytváříme playlisty, sdílíme hudbu a máme možnost poslouchat prakticky cokoliv, kdykoliv a kdekoliv. Vybírat přitom můžeme z nabídky milionů skladeb, které v současné době mají online hudební databáze k dispozici. Nejznámější z nich jsou Spotify, Apple Music, Amazon Music a v Česku nově také YouTube Music.

 

Ve snaze zaujmout co největší procento posluchačů nabízejí dnes poskytovatelé hudebních služeb to, co jsme ještě před pár lety znali jen ze svých bujných fantazií. Své služby si ale firmy od určitého momentu nechávají zaplatit formou měsíčních poplatků, a tak se ptáme: „Kde za tyto peníze dostaneme ten nejlepší servis?“

 

Podívali jsme se na všechny jmenované služby zblízka, abychom vám pomohli rozhodnout se, která je pro vás tou pravou. Co která přesně nabízí? Jaké přednosti má prémiové předplatné? Jak dlouho můžete poslouchat zdarma a jaké výhody navíc kdo poskytuje? U koho vás hudba vyjde nejlevněji? Přečtěte si o výhodách a nevýhodách jednotlivých poskytovatelů.

 

Spotify

Spotify_2

Zdarma nebo za 154 Kč měsíčně

 

Nejznámější streamovací appka, která rozjela celý trend poslouchání muziky na internetu s přístupem k prakticky neomezené databázi interpretů.

 

Na Spotify si můžete poskládat vlastní playlisty z nabídky více jak 35 milionů skladeb, spolehnout se na hudbu z nejrůznějších rádií nebo si nechat doporučit pravidelný playlist ušitý na míru s názvem Discover Weekly. Spotify je drtivě nejoblíbenější streamovací službou s 96 miliony předplatitelů a 207 miliony uživatelů. Placená verze Premium streamuje ve formátu 320kbps a nabízí tedy vyšší kvalitu poslechu než Apple Music.

 

Zdarma: Neomezené poslouchání, s omezenou možností posouvat písničky a s reklamami, zato bez možnosti stahovat.

Spotify Premium za 154 Kč měsíčně: přehrávání bez omezení v prémiové kvalitě a bez reklam. Možnost vyzkoušet za 26 Kč na tři měsíce.

Family za 231 Kč měsíčně: možnost připojit až pět různých účtů

Student za 128 Kč měsíčně: neomezený přístup se studentskou slevou

 

Hodnocení: Nejlepší verze pro posluchače, kterým nevadí reklamy. Úžasná funkce doporučovaní playlistů uživateli přímo na míru.

 
Apple Musicapple_music_2

149 Kč měsíčně

 

Apple Music umožňuje přístup k 50 milionům skladeb. Nabízí tři měsíce poslouchání zdarma téměř všem uživatelům iPhonů na světě a v současnosti má zhruba 56 milionů předplatitelů. Apple Music streamuje skladby ve formátu 256kbps AAC. Z hlediska ceny je na tom stejně jako Spotify, ale na rozdíl od něj nemá verzi zdarma. Ke službě můžete připojit i další výrobky od Applu včetně domácího hlasového asistenta Apple HomePod.

 

Apple Music můžete zkusit zdarma na tři měsíce na svém iPhonu, iPadu, Macu nebo PC.

 

Individuální tarif za 149 Kč měsíčně: Neomezený přístup ke 45 milionům skladeb, z nichž 100 000 si můžete stáhnout do svého zařízení. S tarifem získáte také možnost poslouchat stanici Beats1, kterou Apple označil za první opravdu globální rádio.

Rodinný tarif za 229 Kč měsíčně: možnost připojit až šest různých účtů

Studentský tarif za 69 Kč měsíčně: sleva pro studenty pro poslech v plném rozsahu

 

Pro ty, kdo chtějí poslouchat Apple Music, doporučujeme předplatit si ho rovnou na celý rok. Poslouchat tak budete dvanáct měsíců za cenu deseti. Výslednou cenu tak srazíte na 1490 Kč z původních 1788 Kč, které byste vydali v případě měsíčních plateb. To dělá z Apple Music levnější alternativu ke Spotify Premium.

 

Hodnocení: Nabízí jednu z nejzajímavějších možností zkoušky na tři měsíce zdarma a vychází levněji při předplatném na celý rok.

 
YouTube MusicYoutube_Music_logo

Zdarma nebo 149 Kč měsíčně

 

YouTube Music je odpovědí Googlu na streamovací služby s tím, že do budoucna by měla nahradit starší službu Google Play Music. Verze s reklamami je zdarma, verze Premium pak cenově soutěží s Apple Music a Spotify, když nabízí sledování milionů videoklipů bez reklam a možnost stahování. Výhodou je pestrý katalog, kde vedle oficiálních alb najdete také remixy, živá vystoupení, covery, rozhovory s interprety a tisíce playlistů pro každý žánr i náladu. Služba nabízí také playlisty podle toho, co zrovna uživatel dělá nebo kde se nachází. Během přehrávání je snadné přepínat mezi videem a audiem. Na základě strojového učení dobře vyhledává dokonce, i když si nepamatujete názvy.

 

Majitelé hlasem ovládaného reproduktoru s umělou inteligencí Google Home mají k dispozici i verzi zdarma. Playlisty si mohou pouštět na hlasový povel. Bezplatná varianta obsahuje reklamy, prémiová je pak jen o muzice.

 

YouTube Music Premium si vyzkoušíte na 30 dní zdarma.

YouTube Music Premium za 149 měsíčně: přístup k milionům skladeb, rádiím a možnosti vytvářet si playlisty svých oblíbených interpretů nebo žánrů.

YouTube Premium za 179 Kč měsíčně: hudební služby plus přístup k celému obsahu YouTube bez reklam včetně původních seriálů.

YouTube Premium Family Plan za 269 Kč měsíčně: možnost sdílení až se šesti členy měsíčně.

 

Hodnocení: Silná konkurence streamovacím službám od YouTube s unikátní nabídkou hudebních klipů.

 
Amazon Music Unlimited a Prime Music61TJ5QAsPjL._SY355_

154 Kč měsíčně

 

Amazon Music Unlimited je u nás méně rozšířenou konkurencí pro Apple Music a Spotify. Amazon Music Unlimited je bez reklam a nabízí 40 milionů skladeb, které si můžete stáhnout k poslechu kdekoli. V případě, že si koupíte hlasového asistenta Amazon Echo, dosáhnete na zvláštní nabídku Amazon Music Unlimited Echo za pouhých 65 Kč měsíčně. S hlasovým asistentem se vám také otevře možnost poslechu verze zdarma, která ale obsahuje reklamy a neumožňuje pouštět si skladby dle vlastního výběru, takže máte k dispozici pouze připravené playlisty a radio.

 

Amazon Music Unlimited si vyzkoušíte na 30 dní zdarma

Amazon Music Unlimited za 153 Kč měsíčně

Rodinné předplatné za 229 Kč umožňuje poslech až šesti uživatelům

Echo Exklusive za 65 Kč měsíčně nebo zdarma: hudbu můžete poslouchat výhodněji, pokud máte doma chytré reproduktory od Amazonu. Stačí říct: „Alexa, try Amazon Music Unlimited.“ V případě, že vám nebudou vadit reklamy a playlisty, budete to mít zcela zdarma.

 
Hodnocení: Nejlepší varianta pro majitele hlasového asistenta Amazon Echo.

 

Autor: Adam Maršál

Zpět