STEJNĚ MÁM NEJRADĚJI PAPÍR,

ŘÍKÁ KNIŽNÍ INFLUENCERKA LUCIE ZELINKOVÁ
#appky
Zpět

Na Instagramu je pomalu od jeho počátku a od té doby už na něm posbírala víc než 67 tisíc followerů. Zatímco jiné dívky v jejím věku získávají sledovatele fotkami jídla nebo záběry z posilovny, Lucie Zelinková na této platformě prezentuje nové knihy.

 

„Čtu, píšu, vymetám divadla, běhám,“ uvádí v záhlaví svého profilu. Pro koho je určen? „Měli by na něj jít lidé, které zajímají knihy. Jinak nemám co nabídnout,“ říká skromně. Svou prací se snaží zorientovat čtenáře v přehlcené a nepřehledné knižní scéně. Vybírá, co stojí za povšimnutí. Střídá fotky zobrazující nové knihy s těmi, na nichž je i ona sama, protože funguje, když lidé vidí, kdo za tím vším stojí. Největším hitem jejího Instagramu bylo, když vyšel scénář k Fantastickým zvířatům. Nadšení jsou z ní nejen fanoušci, ale i vydavatelé. Cokoli Lucie dělá, dělá totiž pořádně. Pracuje pro knihkupectví Martinus, sleduje scénu, analyzuje chování čtenářů, točí videa na YouTube a píše v kulturní redakci deníku Právo a Novinky.cz, kde recenzuje knihy. Na jednoho člověka dost na to, abychom s ní chtěli udělat rozhovor.

 

Blonďatá a hnědooká Lucie se přihrne do kavárny jako vítr. V kabelce má knížku, protože bez knížky se nechodí. Je to Pýcha a předsudek od Jane Austen, kterou čte, i když ji právě nerecenzuje. Jak zdůrazňuje, kniha vyšla nově v překladu Kateřiny Hilské, manželky Martina Hilského, největšího anglisty a překladatele Shakespeara. Lucie mluví jako kniha. Knihy jsou její život. Je totiž knižní influencerka. Čte a lidem radí, co mají číst.

 

Někdy je to fuška. Když v rozhovoru pro iDnes.cz kritizovala Babičku od Boženy Němcové s tím, že cpát ji dětem je fatální chyba, konzervativní čeští čtenáři ji v komentářích málem upálili. Ale to už patří k tomu, když jdete s kůží na trh. Nedá se říct, že přečte všechno. To nakonec ani nejde. Česká nakladatelství jí týdně pošlou něco kolem deseti knih s očekáváním, která z nich ji zaujme natolik, aby ji aspoň otevřela. „Do ruky vezmu každou,“ říká drobná Lucie, která ráda chodí v tlumených odstínech šedi. Ale přečte si jen to, co ji zaujme názvem, jazykem, autorem, vydavatelstvím, typografií. Nefandí motivačním knihám, návodům, jak zbohatnout, jak se stát šťastným, zdravým nebo hubeným. Čte hodně a za týden zhltne třeba i čtyři tituly. Nezáleží jen na tom, kolik mají stran, ale také o jak náročné čtení jde. Thrillery, detektivky, romantické romány a další spotřební literatura jdou rychleji, hlubší náměty si vychutnává déle.

 

Přestože získala popularitu díky digitálním médiím, knihy má raději v papírovém provedení. „Líbí se mi fetiš papíru, jeho vůně a typografické kouzlo,“ prozrazuje. Čtečku v oblibě nemá, ale do ruky ji přitom bere docela často, protože na ní dostává k recenzi tituly, které se třeba teprve připravují pro tisk. V tuto chvíli má rozepsanou recenzi na knihu Žena v okně, která se podle ní stane jedním z hitů letošních Vánoc podobně jako před dvěma lety Dívka ve vlaku. Publikování na sociálních sítích ji nejvíc baví kvůli přímé komunikaci s lidmi. Díky ní má okamžitou zpětnou reakci. Vidí, co lidi čtou, o co mají zájem, jaké žánry je přitahují a pro kterou knihu se spíš rozhodnou. Ne všichni čeští vydavatelé si podle ní uvědomují dosah, jaký moderní sociální sítě mají. Ale i u nás už jsou velké vydavatelské domy využívající nové příležitosti naplno, jako např. Albatros Media, který má na Instagramu vlastní profil. I když je každý týden zavalená novinkami, které jí nakladatelé posílají zdarma, knihy si i sama kupuje. Hodinu před naší schůzkou si z knihkupectví odnesla Origin od Dana Browna. V originále.

 

Při práci jí vydatně pomáhá i její iPhone SE. Protože pracuje v novinách, na mobil si denně nahrává rozhovory, budí se budíkem, naviguje navigací, z telefonu odpovídá na maily. Pro komunikaci s kolegy používá Slack.

 

Její popularita je už tak daleko, že ji v knihkupectvích či kavárnách poznávají cizí lidé. „Většinou je to hrozně milý. Na obědě za mnou přišla slečna, která maturovala a vybírala knihy podle mých doporučení a sleduje knižní videa na YouTube a že ji to inspiruje. Normálně stojíme za kamerou nebo u počítače, ale když tato hranice odpadne a někdo přijde v reálu a řekne, že mu to dává smysl, je to hrozně hezký,“ směje se Lucie.

 

KNIŽNÍ TIPY LUCIE ZELINKOVÉ:

 

ZAHRANIČNÍ

sexkomiks-500x500PHILIPPE BRENOT, LAETITIA CORYNOVÁ: SEX KOMIKS

Novinka vydaná u nakladatelství Paseka. Je to veliká kniha, která mapuje dějiny sexuality. Člověk by řekl, že to bude něco laciného, ale vůbec to tak není. Je to kniha, která je strašně vtipná a zároveň kritická k pojetí dějin, k tomu, jak byly v různých dobách vykládány. Jsou to dějiny od pravěku až po budoucnost. Vrací se k mýtům a legendám. Je to chytré a vtipné. Určitě bych doporučila.

 

 

 

 

 

 

DOMÁCÍ

doupe_titulkaJAKUB KATALPA: DOUPĚ

Třetí kniha Jakuby Katalpy (Terezy Jandové), která se jmenuje Doupě. Je to román ze současnosti, který má tři dějové linie. Dějí se věci, které se zdají být nemožné, ale stát se mohou. V příběhu vystupuje 73letá Květa, které zemřel manžel a která je strašně osamělá, opuštěná a nepotřebná. Vybuduje sklep, který utěsní novinami a kam uvězní pošťáka, o nějž se stará. Další rovina mapuje život starší Vietnamky, která se přestěhuje z Hanoje do Prahy a zvyká si na odlišný život. Třetí děj popisuje život Japonky, která žije ve Státech. Umírá na rakovinu a do toho ji opouští manžel, který to psychicky nezvládá. Je to bolestný román plný velkých emocí.

 

 

 

 

 

APLIKACE:

 

Slack_ikonaSLACK

iOS, ANDROID, WINDOWS (zdarma)

 

 

Hlasovy_zaznamnik_ikonaHLASOVÝ ZÁZNAMNÍK

iOS, ANDROID (zdarma)

 

 


Text a foto: Adam Maršál

 

Zpět