Sprint smartphonů a šneků

DVA NOVÉ MOBILY PROTI PLŽŮM
#Test
Zpět

Občas je nám vytýkáno, že naše mobilní testy nejsou dost exaktní. Že lidi zajímají skutečné schopnosti nových smartphonů. Proto jsme nachystali vážný test, žádné dojmy nebo pocity, ale tvrdá fakta. Našim rozhodčím nic neunikne. Připravte se na sprint na vzdálenost 500 mm, do něj před kamerami nastoupí: bílý Huawei P9 lite 2017 a černý Samsung Galaxy  XCover 4 proti šnekům Ele a Edovi. Moderní technologie vs. neúprosná příroda. Kdo vyhraje?

 

Nehodí se rušit ostatní. Proto si vypínáme bujaré zvonění a svou zastižitelnost svěřujeme do rukou vibrací. Jenže jak často se stane, že chvění není dost silné na to, aby převážilo hučení tramvají a burácení aut nebo nás vytrhlo ze zamyšlení nad problémy a starostmi. Jak dobře jsou na tom nové smartphony ohledně téhle vlastnosti, jsme se rozhodli zjistit v našem exkluzivním testu. Určitě si vzpomenete, jak se váš mobil rozběhne po stole, když máte poradu a někdo vám zazvoní. Může za to malý elektromotorek ukrytý v útrobách. Více vibrací znamená více pohybu. Otázka zní: dá se tento pohyb usměrnit? Zřejmě ano, když se stůl mírně nakloní. V přípravné fázi jsme vytvořili hypotézu, že mobil se silnější vibrací bude po dráze spěchat rychleji než konkurence vybavené méně výkonným motorkem. Aby měření dostalo formu, vytvořili jsme atletickou dráhu, v níž mobily předvedou své schopnosti proti suchozemským plžům.

 

AG9C7773

 

Do testu nám je zapůjčila sedmiletá školačka Sára Faltýskov. z Prahy výměnou za to, že bude moci své domácí mazlíčky trénovat a poskytnout jim při závodu osobní podporu. Ela (větší) stejně jako Eda (menší) jsou oblovky obrovské, suchozemští plži, kteří v dospělosti dorůstají velikosti 15 až 30 cm. Jejich domovinou jsou tropické deštné lesy střední Afriky, kde slouží jako zdroj potravy a z jejich ulit se vyrábějí náhrdelníky. U nás se dají sehnat za pár korun, a proto si čím dál častěji nacházejí cestu do domácích chovů. Na rozdíl od koček a psů nepouštějí chlupy, nedráždí alergii a vzhledem k jejich emocionálnímu životu se s nimi dá zažít spousta legrace. Vystačí si s teráriem, na jehož dno nasypete kyprou mokrou hlínu nebo ještě lépe kokosovou drť, která zadržuje vlhkost.

 

BĚŽCI Z ČÍNY A KOREJE

Nyní si představíme bojovníky z Asie. Galaxy XCover 4 je odolný telefon od korejského Samsungu, který jím letos navázal na předchozí generaci Galaxy XCover 3. Má bytelnou pogumovanou schránku o délce 14,7 cm, která by měla uchránit mobil před utopením po dobu 30 minut v hloubce 1,5 metru. Proti němu nastoupí č.nský bestseller Huawei P9 lite 2017. Jen jeho předchozí generace se prodalo přes deset milionů kusů. Oproti standardnímu (neodlehčenému) modelu P9 s celokovovým tělem má lite jen leštěný hliníkový rámeček a přední i zadní strana jsou ze skla. Hlavní rozdíl je zlomkový výpočetní výkon za zhruba poloviční cenu, ale to nejsou vlastnosti, které nás dnes zajímají. Tělo mobilu je kompaktní a na rozdíl od „terénního“ Samsungu, v němž můžete po sejmutí zadní stěny vyměnit baterii, Huawei tvoří jeden nedílný kus.

 

AG9C7841

 

Abychom mohli u obou soupeřů nastavit vibraci, zapínáme je a v rámci aktivace připojujeme k wifině. U Samsungu se nastavení trochu nelogicky schovává pod ikonkou „aplikace“. Kdo na to není zvyklý, může chvíli tápat, ale jakmile jste jednou tam, zvuky a vibrace najdete rychle hned na druhém řádku. Majitelé si můžou dokonce vybrat z pěti druhů vibrací, které se překvapivě neodlišují intenzitou, ale rytmem. V meníčku je klasické nepřerušované vrnění, tepy srdce, krátké zabzučení, dávkování po třech a nakonec valčík. Abychom závodění nekomplikovali, necháváme základní vibraci. Se Samsungem se jinak pracuje velmi dobře už jen díky třem analogovým tlačítkům pod displejem, která lze intuitivně obsluhovat, aniž byste se dívali na mobil. Zkraje to vypadá, že budeme mít problém s druhým borcem. Huawei P9 lite 2017 se ani na třetí pokus nehodlá připojit na domácí Wi-Fi. Vyjde to až napočtvrté, ale hned jak je mobil aktivován, všechno jde už hladce.

 

ZÁVOD ZA UMĚLÉHO OSVĚTLENÍ

Protože šneci vylézají z hlíny teprve po setmění, vyhlašujeme noční závod. Soutěžit se bude na vzdálenost 500 mm ve čtyřech dráhách. Zatímco hlemýždi dostávají doping v podobě plátků okurky navlečených na niti, které před nimi potáhne trenérka Sára, mobily požene vpřed vibrace ve spojení s gravitací. Nejvíc laborujeme s mírou náklonu plochy. Pokud by byl příliš malý, mobily by neměly na šneky šanci. Strmý úhel by zas plží hermafrodity zcela vyřadil z boje, protože jejich rychlost je spíš konstantní, kdežto mobily začínají nekontrolovaně klouzat vpřed. Vyrovnáváme podmínky a vše nasvědčuje tomu, že můžeme začít. Počítáme s tím, že na mobily bude muset neustále někdo volat, aby vibrovaly, a tím se posunovaly k cíli. Sára ještě na poslední chvíli připravuje šachovnicovou vlajku, aby mohla odmávnout vítěze. Všechny účastníky rovnáme na čáru a už se čeká jen na startovní výstřel.

 

Šneci, kteří – jak říká Sára – celý den nic nejedli, aby v závodu táhli za potravou, ulévají start a vyrážejí za okurkou, kterou před nimi Sára průběžně posunuje. V levé dráze se ale dere vpřed čínský reprezentant, kterému to na hladkém podkladu svědčí. Moment vibrace jej mírně stáčí po směru hodinových ručiček, takže jej musíme opatrně rovnat, aby zůstal ve svém koridoru a nepletl se šnekům pod nohy. Ani plži ovšem netrpí přehnanou disciplínou. Oba kličkují a v jednom okamžiku se zdá, že je mnohem víc než okurka zajímají vrnící soupeři. Zato Samsung se v pravé dráze vysloveně trápí. Člověk by řekl, že černý atlet bude mít ve sprintu navrch, ale souhra nešťastných náhod jej vyřazuje z boje o medailové pozice. V akceleraci ze startovních bloků mu brání zdrsněný, pogumovaný povrch zad ve spojení s vystouplým rámečkem objektivu. O moc lépe si nevede ani poté, co mu pomůžeme přehoupnout se za vystouplou čáru vyrobenou z lepicí pásky. Kombinace vysokého třecího odporu s neagresivní vibrací způsobují, že zůstává přišpendlen krok za startovní metou a jeho sny o slušném umístění se rozplývaj. jako pára nad hrncem.

 

O to větší boj probíhá v levé dráze, kde čínský běžec srovnává tempo se sprintery z rovníkové Afriky. I když se zdá, že šneci jsou přece jen v lepší formě, Huawei si razí cestu vpřed. Všechno nasvědčuje tomu, že o vítězství se bude rozhodovat až těsně před cílem. Sára, která právě nastoupila do třetí třídy, už skoro otvírá šampaňské, ale její svěřenci na poslední chvíli zapomenou, kam mají namířeno, a oba se vydají mimo trať. Huawei vítězně proplouvá cílem v rekordním čase 7:48,71 minut. Větší oblovka Ela v těsném závěsu protne pásku jen díky tomu, že si vleze na mobil a poslední centimetry se sveze na jeho displeji. Pořadí na noční pětistovce je tedy následovné: na prvním místě Huawei P9 lite 2017, na druhém šnek Ela, kdežto Eda ani Samsung Galaxy XCover 4 závod nedokončili a jejich čas nemůže být započítán.

 

Doufáme, že tento test pomůže všem zájemcům, kteří si chtějí koupit nový Huawei, Samsung nebo oblovku. Pokud vás kterýkoli ze jmenovaných omrzí, nevyhazujte jej do volné přírody. České lesy nejsou stavěné na kovy obsažené v bateriích a afričtí šneci, kteří nemají v našich podmínkách přirozené nepřátele, se můžou stát pohromou. Díky své žravosti spasou téměř cokoliv, rychle se množí a stávají se z nich ve volné přírodě škůdci, které nelze zastavit.

 

ikona_Vybe_ProVYBE PRO-CUSTOM VIBRATIONS

ANDROID (57,70 KČ)

 

 

VLASTNÍ VRNĚNÍ

Chcete si vytvořit vlastní vibraci? Stáhněte si aplikaci Vybe Pro – Custom Vibrations. Zapnete nahrávání a na virtuálním tlačítku si naklikáte, jak by měla vaše nová vibrace vypadat. Ukončíte záznam a nastavíte vibraci pro příslušnou aktivitu – čili např. pro příchozí hovory (nebo SMS, WhatsApp…)

 

ikona_Good_VibrationsGOOD VIBRATIONS – CUSTOM VIBRATIONS FOR EVERYTHING

ANDROID (zdarma)

 

 

POZNEJTE JE PODLE VIBRACE

Chcete vědět, kdo vám píše nebo volá, aniž byste se podívali na displej mobilu? S aplikací Good Vibrations – Custom vibrations for everything si můžete k určitým kontaktům nebo skupinám na chatu přiřadit různé vibrace. I ve chvíli, kdy se vám nebude hodit vytahovat mobil z kapsy, budete vědět, zda vás shání manželka, nebo milenka.


Text a foto: Adam Maršál, Video: Petr Faltýsek

Zpět