SPOTIFY, NEBO GOOGLE MUSIC PLAY?

#hudba
Zpět

PRO ČLOVĚKA, KTERÝ SI DODNES OBČAS KOUPÍ CD, ABY SI HO MOHL PŘEHRÁT V JEDNOM ZE SVÝCH AUT Z 90. LET, TO BYLO JAKO ZJEVENÍ. NEKONEČNÁ, NEVYČERPATELNÁ MULTIMILIONOVÁ POKLADNICE SKLADEB, KTERÉ JSOU K MÁNÍ KDYKOLI A Z JAKÉHOKOLI MÍSTA VE VESMÍRU V DOSAHU SÍTĚ POZEMSKÉHO INTERNETU, A TO ZA MĚSÍČNÍ POPLATEK, KTERÝ ČINÍ TŘETINU CENY, ZA JAKOU SE JEŠTĚ HODNĚ NEDÁVNO PRODÁVALO JEDNO HUDEBNÍ ALBUM. NESKUTEČNÉ!

 

05-playlists-androidNutí mě to vrátit se v myšlenkách do roku 1999, kdy jsem jako člen vůbec první redakce serveru Lidovky.cz objevil službu Napster. Desítkám milionů uživatelů umožňovala navzájem sdílet, kopírovat a distribuovat hudební soubory ve formátu MP3, a to zdarma. Stáhnout jednu empétrojku trvalo hodinu i déle, ale bylo to skvělé, protože člověk tak měl přístup i k muzice, která se v Česku jednoduše nedala sehnat. Velmi brzy ovšem někdo přišel na to, že nejde jenom o službu, ale o pirátský program. Ten někdo byla americký trashmetalová kapela Metallica, která objevila, že jejich album hrála některá rádia ještě předtím, než ho skupina vydala. Jak se k němu dostala? Stáhla si ho z Napsteru, kam ho předtím někdo bez svolení umístil. Na Napster se svalila hromada žalob za masivní porušování autorských práv, což se dalo jen těžko zpochybnit, a nakonec byl na soudní příkaz vypnut. Konec zábavy? Ano, ale jen na pár let. Duchovní odkaz a myšlenka, že máte na síti přístup k veškeré světové muzice, dostaly jinou, a k tomu ještě legální podobu. V tuhle chvíli ji ztělesňují tři největší přehrávače: Google Music Play, Spotify a Apple Music. Vzali jsme první dva a podívali se jim do not.

 

SPOTIFY

V roce 2008 ho naprogramovali a rozeběhli Švédové Daniel Ek a Martin Lorentzon. Už i verze zdarma je boží. Důkazem je, že i v této osekané podobě často běží v českých barech, posilkách nebo kadeřnictvích. Do mobilu nebo do kompu si stáhnete appku, která má povedené uživatelské rozhraní. Jestli se vám líbí nebo ne, je otázka vkusu. Ale černá barva dává službě decentní výraz a vám pak pocit, že máte něco pěkného, exkluzivního. Jak většina z vás moc dobře ví, v bezplatné variantě si nemůžete pouštět písničky z alba, jak se vám zachce, a tok muziky je neustále přerušován protivným hlášením, že když zaplatíte, váš audio život bude mnohem lepší, plnější a zbavený impertinentní reklamy. Pokud to s hudbou myslíte aspoň trochu vážně, udělejte to. Zaplaťte, protože to stojí za to. Částka kolem 162 Kč (podle aktuálního kurzu koruny), která mi z mého účtu odchází každý měsíc do Stockholmu, mi za to stojí. Díky tomu mám neomezený přístup ke 30 milionům skladeb, které si můžu přehrávat křížem krážem bez omezení anebo si je stáhnout a poslouchat v metru nebo v lese. Na základě hudby, kterou si pouštíte, přehrávač vytváří pravidelný týdenní výběr skladeb dosud neobjevených interpretů, které jste si sice ještě nikdy nepustili, ale kteří by vás mohli zajímat vzhledem k příbuznosti žánrů. Vedle toho vám Spotify nabízí i denní mixy z věcí, které si rádi pouštíte a které uspořádává tak, aby k sobě dobře seděly.

 

GOOGLE MUSIC PLAY

Copy of Photo 2U Googlu neexistuje možnost vyzkoušet službu, aniž byste se předem registrovali. Zatímco u Spotify tedy stačí stáhnout appku a surfovat v rámci bezplatné verze, u Googlu musíte rovnou tasit kartu. I zde můžete kontrakt samozřejmě kdykoli zrušit. Jedním mávnutím kreditky máte k dispozici 35 milionů skladeb. Stojí to jen 149 Kč měsíčně! Neběží na vlastní aplikaci, ale v internetovém prohlížeči stejně jako všechny ostatní nástroje Googlu. Zatímco základní barvou Spotify je černá, tady všechno svítí bílou. Každý googlovský uživatel tady bude hnedle jako doma. Hudební služba Googlu je tu s námi od roku 2013, což znamená, že vznikla o pět let později než Spotify, a není žádným tajemstvím, kde se asi inspirovala. Jakmile s ní strávíte nějaký čas, i ona se začne učit to, co máte rádi, a nabízí vám to v podobě doporučení pro fanoušky interpreta XY. Vedle toho můžete vybírat z bezpočtu kolekcí podle toho, jestli např. zrovna hrotíte nějaký deadline, nebo naopak potřebujete vypnout mozek.

 

TAKŽE KTERÝ?

V obou případech můžete placenou službu vyzkoušet po dobu 30 dní zdarma. Už na začátku ovšem musíte zadat údaje ke své platební kartě. Pokud nebudete s něčím spokojeni, svůj kontrakt musíte před doběhnutím lhůty ukončit, jinak se má automaticky za to, že chcete pokračovat, a bude vám z účtu odečtena první platba.

 

Copy of Photo 1Co se týká kvality přehrávané muziky, musíte být ladič pian, abyste dostali povolení kritizovat. Může za to už samotný fakt, že ani jeden z přehrávačů si nemůže dovolit poskytnout horší kvalitu přehrávání než konkurence. Obě služby pracují při nejvyšší kvalitě s datovým tokem 320 kbit/s, což je pro normálního posluchače a hlavně možnosti většiny mobilů absolutní luxus. Osobně nedokážu rozeznat rozdíl mezi streamovanou muzikou a kvalitní MP3. Google Music tvrdí, že má o pět milionů víc skladeb než Spotify. I když jde o relativní údaj, už se mi stalo, že jsem na Googlu našel alba některých interpretů, která mi na Spotify chyběla. Nemnoho, ale přesto. Lehký otazník visí nad tím, jak se která muzika na přehrávače dostává. Nedávno jsem překvapil kamaráda Pavla Němce z české grey metalové kapely Umbrtka, který neměl nejmenší tušení, že na Google Music Play i na Spotify visí jejich dvě alba.

 

Sám mám asi o něco raději způsob, jakým mi muziku předkládá Spotify – jejich denní i týdenní mixy ušité mně na míru jsou skvělé a já díky nim neustále objevuji nové vynikající interprety, o kterých jsem dosud nevěděl (např. právě teď mi hraje skladba „Früher war ich meistens traurig“ od Herrenmagazin z Hamburku a je to fakt pecka!). Mám pocit, že Spotify mě doopravdy zná a stal se mým nezastupitelným hudebním parťákem. Jeho schopnost učit se a reagovat na můj hlad po hudbě je až téměř magická. Může to být dané i tím, že Spotify mám dlouho, kdežto Google Music Play jsem si zaplatil až kvůli testu a zatím na sebe nejsme až tak zvyklí. Až se lépe poznáme, budeme se mít také rádi…

 

Obě služby umí nabídnout muziku podle nálady nebo účelu – když chcete cvičit,  odpočívat, soustředit se, nabudit se nebo třeba gruntovat. Každý tomu říká trochu jinak, ale smysl je vždy podobný. Ani v jedné službě nechybí možnost vytvářet si vlastní playlisty nebo nabídka hudebních novinek.

 

Google Music Play má navrch co do šíře knihovny a ceny. Spotify si mě získal uživatelským rozhraním a způsobem, jakým mi dodává muziku na klíč. Cenový rozdíl činí něco kolem 13 korun za měsíc, což je 156 korun za celý rok. Pokud ještě nemáte ani jednu ze zmíněných služeb, udělejte to jako já – předplaťte si na 30 dní obě a pak prostě jednu zrušte. Ať už se na konci rozhodnete jakkoli, váš hudební obzor se neskutečně rozsvítí! Vítejte ve světě, kde skladby nemají (skoro) žádnou cenu a vy můžete posouvat, poslouchat a konzumovat bez ohledu na to, jestli z toho hudebníci něco mají. Taková je doba a jiné to už nebude. Zase je to cesta, díky níž se snadno dostanou k posluchačům z celého světa, takže spokojení budou snad úplně všichni. Stačí se jen přidat.

 

KONCERTY – KVĚTEN 2017

DEAFHEAVEN (USA): 1. 5., LUCERNA MUSIC BAR

PONTIAK (USA): 2. 5., LUCERNA MUSIC BAR

PRECEDENS + NĚŽNÁ NOC (CZ): 3. 5., PALÁC AKROPOLIS

TONYA GRAVES (USA): 4. 5., LUCERNA MUSIC BAR

THE REAL MCKENZIES (CAN): 4. 5., ROCK CAFÉ

MOTOL MOTOLICE (J. A. R., PRAGO UNION A DALŠÍ): 6. 5., BŘEVNOVSKÝ KLÁŠTER

VOJTĚCH DYK (CZ): 10. 5., FORUM KARLÍN

THE NECKS (AU): 10. 5., PALÁC AKROPOLIS

DAVOVÁ PSYCHÓZA (SK): 11. 5., 007 STRAHOV

VÖK (IS): 11. 5., PALÁC AKROPOLIS

LOUTKA 50 (CZ): 12. 5., ROXY

LITTLE BIG (RUS): 15. 5., FUTURUM

BRITISH SEA POWER (UK): 20. 5., LUCERNA MUSIC BAR

DEEP PURPLE (UK): 22. 5., O2 ARENA

DEPECHE MODE (UK): 24. 5., EDEN ARÉNA

MONKEY BUSINESS + LAKE MALAWI (CZ): 25. 5., ŽLUTÉ LÁZNĚ

VÄRTTINÄ (FIN): 25. 5., LUCERNA MUSIC BAR

THE KOOKS (UK) + LAKE MALAWI (CZ): 26. 5., MALÁ SPORTOVNÍ HALA

DJ WICH (CZ): 26. 5., SASAZU

MEZI PLOTY (FESTIVAL): 27.–28. 5., AREÁL PSYCHIATRICKÉ NEMOCNICE BOHNICE

RAMMSTEIN (GER): 28.–29. 5., EDEN ARÉNA

THE DIRE STRAITS EXPERIENCE (UK): 31. 5., VELKÝ SÁL LUCERNY


Text: Adam Maršál, foto: archiv firem

 

Zpět