Smart, phone and ROCK’N’ROLL!

#appky
Zpět

Vojtěch „Woody“ Troják (26) je frontman kapely The Rocket Dogz a jako grafický designér má mimo jiné na svědomí vizuální identitu festivalu Mighty Sounds. Jak hodně mu jeho smartphone dokáže helpnout v grafice a muzice? Budete se divit!

 

Woody, jaké aplikace nejčastěji otevíráš?

Nejvíc používám e-mail a sociální sítě Facebook a Instagram, přes které promuji jak svou práci, tak své kapely. Řekl bych, že v dnešní době jde nepochybně o nejlepší komunikační prostředek s fans. Například teď před nahráváním nové desky krmíme sociální média docela pravidelně. Otázka samozřejmě je, jestli to někoho vůbec zajímá (smích). Na druhou stranu to pak i pro nás samotné funguje jako deník nebo archiv fotek. To samé platí i pro mou grafickou práci, protože největší veřejné portfolio, které můžu ukazovat klientům, mám právě na Facebooku.

 

Co máš v mobilu dál?

Kromě nahejch fotek svojí krásný ženy? Jednou z mých nejoblíbenějších aplikací je hudební časopis Headliner, který je každý měsíc volně ke stažení. Jednu dobu jsem dost aktivně využíval Pedometer, protože mě zajímalo, kolik toho za den nachodím. Zajímavý třeba bylo zjištění, že jsem loni v jeden den festivalu Mighty Sounds nachodil skrz uzavřený areál asi třicet tisíc kroků.

 

Máš něco, co se ti hodí při hraní?

Jednou z nejpoužívanějších aplikací je ladička na kytaru DaTuner (Lite!). Byl jsem překvapený, jak skvěle to přes telefon funguje. Pro cestování rozhodně Booking.com. A nesmím zapomenout na aplikaci Dámejídlo.cz, která je pro mě naprosto zásadní. Dlouhý noci nad prací, ale hlavně všechny návraty z party víkendů, z koncertů atd. se neobejdou bez mastné stravy, kterou si v neděli večer nechám dovézt až do postele.

 

Dá se na mobilu třeba i skládat?

Nevím jak noty, ale texty jsou samozřejmost. Já třeba z továrních aplikací nejvíc používám poznámkový blok, protože většina textů mě napadá v tramvaji cestou ze zkoušky nebo z nějakého večírku, nebo když se pohybuju po městě. Na zkouškách používáme hlasový záznamník na mobilu v kombinaci s kamerou GoPro, což zvládne nabrat obstojný a konkrétní zvuk a zároveň se podíváš, jak ti to v tý zapocený zkušebně sekne.

 

Co všechno takhle odladíte?

Chystáme novou desku. Vzhledem k tomu, že finalizujeme texty a aranže, hodí se nám, že si záznam ze zkoušky můžeme pustit každý sám a domýšlet poslední detaily, nebo ho můžeme poslat lidem, kteří na desce participují jako hosté. Deska má pracovní název „Naše nová krutá deska“. Konkrétní název je ale ještě tajnej a vlastě i tak trochu nedořešenej. Když budeme pilní, mohla by být venku už v září, a to i na vinylech!

 

Kromě hudby se věnuješ grafickému designu. Uplatní se mobil i tam?

Nejvíc se zaměřuji na merch, obaly na desky a plakáty na různý akce. Dlouhodobě taky spolupracuji s britským labelem Speedowax, pro který pravidelně vytvářím cover designy alb kapel z celýho světa. Když něco kreslím a z hlavy si nejsem jistej nějakou anatomií, zkratkou atd. – třeba jak z nějakého úhlu vypadá ruka – jednoduše si ji vyfotím na mobil a je to. Asi jako každej rád fotím. Zajímají mě různé architektonické nebo technické detaily. Jinak jsem nakažený tím, že mám rád komiksové a grafické knihy, takže sleduji domácí i zahraniční scénu. Když nemám do čeho píchnout, na mobilu si projíždím různá portfolia nebo webové stránky výtvarníků, popřípadě sleduju, co se kde děje.

 

Co všechno děláš pro červencový festival Mighty Sounds?

Starám se o grafickou podobu a celkový vizuální styl plakátů, propagačních materiálů až po různý instalace v areálu. Současně navrhuji velkou část merchandisu od textilu po porcelánový hrnky, kondomy nebo třeba sluneční brýle. Mou oblíbenou součástí merche jsou zálohované kelímky na pivo. To je věc, se kterou se konfrontuje snad každý návštěvník festivalu, každý tu věc vidí a může si ji za pár drobnejch odnést domů. Fakt už se neskutečně těším, až to všechno začne!

 

addadMIGHTY SOUNDS

Mighty Sounds je český letní hudební festival zaměřený převážně na hudební žánry jako punk, ska, hardcore, reggae, rock’n’roll a další, který se koná od roku 2005. Letos ho můžete navštívit v areálu mezi Táborem a Sezimovým Ústím ve dnech 14.–16. 7. 2017.

 

THE ROCKET DOGZ

Tříčlenná skupina z Prahy hraje od roku 2008 psychobilly, což je rychlý a tvrdý mix rockabilly, punku a metalu zabalený do hororové nadsázky. Tento žánr je ovlivněný komiksy, kr.snými ženami – pin-upkami – a rychlými americkými auty, tedy věcmi, které obdivuje například Quentin Tarantino. Poznávacím znamením je, že místo baskytary má basák kontrabas.

  • facebook.com/therocketdogz/
  • instagram.com/therocketdogz_official/

Text a foto: Adam Maršál, Ilustrace: Vojtěch Woody Troják

 

 

Zpět