SLUCHOVOD

5 ALB, ZE KTERÝCH SE VÁM ZASTAVÍ DECH
#hudba
Zpět

Bojíte se rádi? Pro dušičkový podzim jsme vybrali nejstrašidelnější alba všech dob.

 

APHEX TWIN: CHEETAH

Vydává: Warp

 

Jednou z nejbizarnějších postaviček světové elektronické hudby je ikonický irský hudebník Richard David James vystupující pod jménem Aphex Twin. Hudbou se začal zabývat už ve svých dvanácti letech a do povědomí se dostal již svým prvním studiovým albem Selected Ambient Works 85–92. Po třinácti letech zdánlivé nečinnosti vypustil do světa své šesté album Syro, a tak podivín, jehož tvář v běsném šklebu promlouvá k posluchačům doslova z každého jeho tracku, znovu ožil. Ve skutečnosti však nikdy nezemřel a neodešel. Pouze o sobě nedával příliš vědět a jako zombie tvořil pod jinými pseudonymy. Letos v létě jste mohli zaznamenat jeho nejnovější EP Cheetah, které je na první poslech téměř neposlouchatelné, ale už na ten druhý vás sváže pevně jako lodní lano a vy si s ním chtě nechtě vytvoříte zcela v.žný vztah. Pokud máte chuť nechat si běhat mráz po zádech a zažít výlet do jiné dimenze i bez požití psychotropních látek, rozhodně mu dejte šanci. Doporučujeme však nechat vytažené rolety.

 

david-lynch-crazy-clown-time

DAVID LYNCH: CRAZY CLOWN TIME

Vydává: PIAS

 

Šílený umělec a geniální režisér David Lynch, který se ve své tvorbě zaměřuje na surrealismus, zmatky v podvědomí a psychoanalýzu, přenesl před několika lety svou fascinaci zvukem do vlastního hudebního počinu. Jeho debutové album Crazy Clown Time je velmi blízké jeho filmovému vyprávění. Cykličnost, snové zvuky a mystické texty navozují víc než hororově hypnotickou atmosféru. Vypněte večer v bytě všechna světla, zapalte svíčky a pusťte si tohle děsivé album moderního blues, ve kterém hostuje například fascinující Karen O, jež se v songu Pinky’s Dream proměňuje v srdce drásající operní zpěvačku. A my vám slibujeme, že svět už nikdy nebude jako dřív. Minimálně do rána! Pro dokonalé nastínění atmosféry doporučujeme věnovat sedm minut svého života také zhlédnutí stejnojmenného videoklipu, ve kterém Lynch dokonale zachytil všechny atributy té nejšílenější párty, jakou si umíte představit. Bizarní postavy a záběry plné zvráceností vás možná inspirují i k letošním halloweenským kostýmům.

 

FNM_front

FAITH NO MORE: SOL INVICTUS

Vydává: Reclamation Records / Ipecac

 

Loňská nahrávka alt-metalových šílenců je fascinující především proto, že muzikanti spolu sice naposledy seděli ve studiu před osmnácti lety, ale přesto albem dokázali plynule navázat na svůj poslední počin. Jako by se probudili z hlubokého hypnotického spánku v místě, kde se zastavil čas, v nezměněných pozicích si stoupli ke svým nástrojům a vydali ze sebe to nejlepší, co umí. Ačkoliv nahrávka vznikala vlastně až ve druhém plánu z .dajných tvůrčích přetlaků a nových nápadů, kterým se nedalo odporovat, je stejně silná a propracovaná jako jejich písně z let devades.tých. Oživení hypnotických a gotických prvopočátků kapely se prolíná s přehr.vaným výrazem Mika Pattona. Zběsilé změny a zvraty v tempu a dynamice, hromadění emocí a následné poryvy nálad nejsou žádnou novinkou. Návrat ke kořenům a jistá cykličnost jdou ruku v ruce s moderním a pro Faithy typickým zvukem, a proto album nepůsobí dojmem sentimentální vykopávky, ale je nabité čerstvou energií.

 

mayhem-esoteric-warfareMAYHEM: ESOTERIC WARFARE

Vydává: Season of Mist

 

Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejděsivější kapelu všech dob, legendární norští blackmetalisté by získali jednu z medailí. Vraždy a sebevraždy, které jejich tvorbu formují stejně významně jako vlivy dark avantgarde industrialu a elektroniky, jsou jedním z důvodů, proč k sobě tenhle kult pořád přitahuje nové generace fanoušků. Co se asi honilo v hlavě někdejšímu zpěvákovi s příznačným pseudonymem Dead, který ve dvaadvaceti spáchal sebevraždu brokovnicí do hlavy? Než se zabil, omluvil se klukům z kapely, kteří s ním sdíleli podivný dům v lese, epickým způsobem. „Omlouvám se za krev, ale nůž byl tak tupý, že musím použít něco ostřejšího…“ Jejich aktuální předloňské album je opět plné šílenství, nihilismu a nicoty. Inspirace historií, démony a dalšími konspiračními teoriemi z dílny zpěváka Attily Csihara je jako stvořená pro listopadové duchařské seance nebo creepy halloweenské večírky. Pokud na vás padají chmury, album Esoteric Warfare vás roztočí na ohavném kolotoči manické deprese, ze kterého budete chtít vyskočit hlavou napřed. Rozhodně si tohle album nepouštějte sami a před spaním! I když na příšery pod postelí nevěříte, nelítostné plochy kytarových riffů, vazbení, přehnané zpěvové deklamace a dunivé bicí vás vezmou do světů, kde padlí andělé opět vycházejí z temnot.

 

swans-glowing-manSWANS: THE GLOWING MAN

Vydává: Young God Records

 

Direktivní zpěvák, spisovatel a multiinstrumentalista Michael Gira stojící čele kultovní post-punkově industriální kapely má odjakživa jasnou představu o světě. Temné existenciální texty, ve kterých se střídají násilí, sex, drogy a démoni, ho na scéně drží už téměř 35 let. Letos vydané trojalbum je opět plné přímočaře psaných písní, ve kterých je na život visící na vlásku nahlíženo skrze černé plexisklo. Za všechny promlouvá jediná akustická píseň, v níž hostuje Girova manželka Jennifer a která byla napsána přímo pro ni. Zpívá se v ní o nechutném znásilnění neznámým mužem na parkovišti, kterým si prošla. O tom, jak onoho páchnoucího čokla stále vraždí ve spánku, zpívá křehce jako víla, aby její útrapy nakonec vyzdvihly sílící kytary a chorální refrén. Tak jako obvykle se některé skladby velice blíží pomyslné hranici šílenství a blouznění, ke kterému měli Swans vždy nakročeno. Spolupráce s nositelem Grammy Johnem Congletonem se však opět vyplatila a na šílenství v jejich podání se tudíž dá docela dobře zvyknout. Ten, kdo se chtěl se všemi jejich démony setkat osobně, měl letos možná jednu z posledních možností. Po říjnovém koncertě v pražském Divadle Archa se už nejspíš do Česka nevrátí.

 

KONCERTY – LISTOPAD 2016

THE LOW ANTHEM: 2. 11., CAFÉ V LESE; BEN CRISTOVAO A HOST.: 4. 11., ROXY; CRYSTAL FIGHTERS: 4. 11., MEETFACTORY; IAMX: 6. 11., ROCK CAFÉ; ROD STEWARD: 7. 11., O2 ARENA; JEAN MICHEL JARRE: 8. 11., O2 ARENA; PLACEBO: 8. 11., FORUM KARLÍN; PHILIP GLASS: 9. 11., DIVADLO ARCHA; WOLFMOTHER: 10. 11., EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD; MELANIE MARTINEZ: 12. 11., LUCERNA MUSIC BAR; JUSTIN BIEBER: 12. 11., O2 ARENA; JAKE BUGG: 16. 11., LUCERNA; ROYAL REPUBLIC: 17. 11., LUCERNA MUSIC BAR; ASAF AVIDAN: 18. 11., MEETFACTORY; DIGIRALISM: 19. 11., EXPERIMENTÁLNÍ PROSTOR ROXY/NOD; THE LUMINEERS: 20. 11., LUCERNA MUSIC BAR; TOM ODELL: 26. 11., INCHEBA EXPO AREN; ELTON JOHN: 26. 11., O2 ARENA

 


 

Text: Veronika Kratochvílová, foto: archiv labelů

Zpět