SLUCHOVOD

Text: Veronika Kratochvílová
#hudba
Zpět

Hey Lover: Sinking Ships

Manželé Justin a Terah Bethovi jsou zářným příkladem toho, že svatební afterparty se mohou stát ideální příležitostí k tomu, založit kapelu. Když se ti dva před necelými deseti lety brali, chtěli své blízké překvapit nevšedním hudebním zážitkem a na vlastní svatební tancovačku si připravili krátký set punkových vykopávek. Sklidili s tím takový úspěch, že k sobě brzy přibrali kámoše Tima Janchara a o necelý rok později natočili své první EP. Právě teď svým fanouškům, kteří se z domácího Portlandu rozšířili přes pobřeží Ameriky až na starý kontinent, servírují již třetí plnohodnotné album. Potápějící se loď je v jejich podání výbušnou směsí garage-punku s popovými prvky. Blonďatá Terah neúnavně mlátí do bicích, zatímco Justin s Timem se přetahují o basu a kytaru. Cit pro popové melodie v kombinaci s frenetickým zpěvem vás zaručeně nakopne a probudí z jarní letargie.

 

Bob Dylan: Fallen Angels

Bob-DylanJsou hudebníci, kteří nestárnou, a covery, které se jen tak neomrzí. Fenomenální americký písničkář, který si vychovává už třetí generaci fanoušků, představuje album dvanácti vlastních verzí skladeb svých oblíbených amerických autorů. Skládačka z hitů od Johnnyho Mercera, Harolda Arlena, Sammyho Cahna nebo Carolyn Leighové donutí posluchače zavzpomínat na doby, kdy muži kouřili doutníky, pili whisky a ženy v černobílých filmech byly neuvěřitelně okouzlující. Fakt, že 37. album rockové legendy vychází čtyři dny před jeho 75. narozeninami, jasně naznačuje, že na důchod se stále ještě necítí.

 

Clare Maguire: Stranger Things Have Happened

Clare-MaguireTalentovaná osmadvacetiletá Britka, která byla již v roce 2011 zařazena v žebříčku BBC Sound mezi 15 nejtalentovanějších mladých muzikantů, se po pěti letech hlásí s novým materiálem. Hudebnice, která díky svému sytému hlasu a sexappealu bývá často přirovnávána k legendární Stevie Nicks, opět dokazuje, že hravě zvládne výrazně zjemnit nebo naopak přitlačit, kdykoliv je potřeba. Dominantní klavír ve spojení s čistým a technicky dokonalým vokálem místy připomíná nahrávky její slavnější kolegyně Adele. Clare se však narozdíl od ní nedrží přehnaně dospělé grimasy a odhaluje tvář mladé ženy, která svou vlastní definici teprve hledá. Většinu písní z jejího nového alba najdete na Soundcloud nebo stahujte přes Spotify a iTunes.

 

White Lung: Paradise

White-LungAby toho punk-rocku nebylo v květnu málo, zamíříme ještě do kanadského Vancouveru za sympatickými děvčaty a chlapcem z formace White Lung. Jejich nakažlivé melodie s příchutí holčičí marnivosti si zamilují hlavně fanoušci The Sounds nebo The Thing Things, jejichž vliv ve své tvorbě rozhodně nezapřou. Kapela, která debutovala v roce 2010, předkládá fanouškům své čtvrté album, které má podle jejich vlastních slov prezentovat všechno, co mají rádi, ale zároveň reflektovat atmosféru bláznivého roku 2016. Co si pod tím představit, se dozvíte z nového desetipísňového alba, které si můžete poslechnout třeba přes jejich Bandcamp.

 

The Virginmarys: Divide

The-VirginmarysPokud ujíždíte na poctivém britském alternativním rocku, rozhodně byste měli registrovat aktuální počin sympatické klučičí trojky z Macclesfieldu. Kapela, která v roce 2013 debutovala albem King of Conflict, se za dobu svého působení blýskla například ve společnosti Slashe, Skunk Anansie, Eagles of Death Metal nebo Queens Of The Stone Age, kterým dělala předkapelu. Už po vykopnutí singlu Motherless Land se dalo předpokládat, že aktuální počin bude minimálně stejně tak přesvědčivý jako jejich prvotina. Kytary a hřejivý vokál Allyho Dickatyho vás přenesou do zakouřeného rockového klubu 70. let, ani nebudete vědět jak. Dvanáctipísňové album Divides můžete právě teď stahovat přes iTunes.

 

NAŽIVO

1.5. SOPHIA + PLANETY – DIVADLO DOBEŠKA / 3. 5. SELAH SUE – ROXY / 5. 5. LAKE MALAWI – CAFÉ V LESE / 10. 5. DAN BÁRTA + ILLUSTRATOSPHERE – CARGO GALERY / 11. 5. BOHEMIAN LIKE YOU: PRINCE RAMA – MEETFACTORY / 13. 5. THE LEGENDARY PINK DOTS – CAFÉ V LESE / 14. 5. VANESSA + TÁBOR RADOSTI – ROCK CAFÉ PRAHA / 14. 5. THE CREEPSHOW + THREE WILD GUNS – 007 STRAHOV / 19. 5. MARK LANEGAN + SPECIAL GUEST: DUKE GRAWOOD – LUCERNA MUSIC BAR / 20. 5. AME LIVE – ROXY / 20. 5. MUMFORD & SONS – O2 ARENA / 22. 5. AC/DC – LETIŠTĚ LETŇANY / 25. 5. HOOVERPHONIC – LUCERNA MUSIC BAR / 28. 5. VLADIMIR 518 + MIKE TRAFIK – ZKUŠEBNY PRAHA

Zpět